Wioślarstwo. Świetne występy osad tczewskiej Unii na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Zbigniew Brucki
Mistrzynie Polski (od lewej), Sara Wojciechowska i Roksana Karpińska
Mistrzynie Polski (od lewej), Sara Wojciechowska i Roksana Karpińska Mariusz Grubich
Wioślarki Unii Tczew, Sara Wojciechowska i Roksana Karpińska są mistrzyniami Polski. Tytuł najlepszych w kraju wywalczyły na łodzi, która pamięta... igrzyska 1976 r. w Montrealu

Znakomicie spisały się osady tczewskiej Unii na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzie-ży. Podczas zawodów o randze mistrzostw Polski juniorów i juniorek młodszych na torze regatowym Malta w Poznaniu 16- letnia Sara Wojciechowska i rok młodsza Roksana Karpińska wywalczyły złote medale w kategorii dwójek podwójnych. Wojciechowska do tytułu mistrzyni Polski dołożyła jeszcze brązowy krążek zdobyty wśród skifistek.
Sukces tczewianek jest tym większy jeśli dodać, że złote medale wywalczyły płynąc drewnianą łódką (takich już się nie produkuje), która pamięta "gierkowskie czasy", a na której m.in. swą karierę w Unii zaczynała Czesława Kościańska (r. 1959), późniejsza wielokrotna mistrzyni kraju, srebrna medalistka olimpiady w Moskwie (1980 r.) oraz wicemistrzyni (1982 r. w Lucernie) i brązowa medalistka MŚ 1979 r. w Bled (Jugosławia).
Wojciechowska i Karpińska na Malcie jak burza przeszły eliminacje. W finale A pokonały 2 km w 7:39,50 min. wyprzedzając drugą na mecie osadę BTW Bydgoszcz o ponad siedem, a trzecią, dwójkę Wisły Grudziądz - o ponad 16 sekund.
Wśród skifistek Wojciechowska przebyła długą drogę po medal. Zaczęła nienajlepiej. W jednym z biegów eliminacyjnych zajęła dopiero trzecią pozycję i o awans do półfinałów musiała walczyć w repasażach. Okazała się jednak bezkonkurencyjna w repasażu deklasując skifistki Gedanii Gdańsk, MOS Ełk i dwie z Dolnośląskiego UKS Milenium. W półfinale zajęła drugą lokatę, za Wioletą Jałmużną z AZS AWFiS Gdańsk, a przed Joanną Janikowską z Wiru Iława.
Po finale te same trzy zawodniczki stanęły na podium. I tym razem najlepsza okazała się Jałmużna, ale Janikowska zrewanżowała się Wojciechowskiej za półfinał i zdobyła srebro. Wojciechowska odebrała na podium brązowy medal.
O podium MP otarły się zawodniczki Unii, Emilia Tessmer, Karolina Wittkamp, Iwona Stachowicz, Emilia Jachym i Patrycja Karpińska. W finale A zajęły piąte miejsce w wyścigu czwórek podwójnych ze sternikiem.
Trzy osady Unii popłynęły w finałach B i ostatecznie zajęły w MP pozycje: 8. dwójka podwójna juniorów (Michał Baran, Mateusz Biskup), 11. czwórka podwójna juniorek (Emilia Jachym, Karolina Wittkamp, Iwona Stachowicz, Patrycja Karpińska), 12. Mateusz Biskup w jedynkach.
Wypada jeszcze dodać, że Baran i Biskup, przy sprzyjającej pogodzie, w cuglach wygrali bieg eliminacyjny, ale później nie radzili sobie z wysoką falą, stąd dopiero ósme miejsce.
W klubowej klasyfikacji Unia uplasowała się najwyżej z pomorskich reprezentacji: na ósmej pozycji z dorobkiem 22 pkt. Gdańska Gedania zajęła 11. lokatę (16), AZS AWFiS Gdańsk - 16 (12), a Drakkar Gdańsk - 34 (1). Pierwsze miejsce zajęła Byd-gostia Bydgoszcz (77).

Mariusz Grubich, trener wioślarzy Unii Tczew

- Na Malcie płynęły najlepsze polskie osady, dlatego wielkim sukcesem jest zdobycie dwóch medali przez dziewczęta. Gdybyśmy dysponowali lepszym sprzętem, wyniki byłyby jeszcze lepsze. Dziękuję Józefowi Wasiukowi za pomoc w transporcie łodzi na zawody, Maciejowi Dunajskiemu za udostępnienie sali gimnastycznej, na której trenowaliśmy w okresie zimowym, a także Grzegorzowi Żemajtisowi za możliwość korzystania z basenu. Gdyby nie ich pomoc na pewno nie osiągnęlibyśmy tak dobrych wyników.