Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewskie przysmaki. Lista regionalnych potraw

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Najczęściej przygotowywany z grzybami. 
Garść suszonych borowików ugotować w wodzie, w której wcześniej się moczyły, odsączyć i posiekać. Pokroić w kostkę podobną ilość obranych ze skórki kiszonych ogórków, jednego pomidora pozbawionego skórki i gniazd nasiennych i jedną małą cebulę. Niewielką wędzoną makrelę wyfiletować, a mięso rozdrobnić widelcem lub malakserem.

Wymieszać wszystkie składniki, dodać świeżo zmielonego pieprzu do smaku.

Otrzymaną masę rozsmarować na filetach z solonych śledzi, zwinąć jak rolmopsy, obficie oprószyć świeżo zmielonym pieprzem oraz piórkami cebuli. Całość zalać olejem z siemienia lnianego, dodać liść laurowy i ziele angielskie i odstawić w chłodne miejsce.

Po 2 dniach śledzie są gotowe do jedzenia.
Najczęściej przygotowywany z grzybami. Garść suszonych borowików ugotować w wodzie, w której wcześniej się moczyły, odsączyć i posiekać. Pokroić w kostkę podobną ilość obranych ze skórki kiszonych ogórków, jednego pomidora pozbawionego skórki i gniazd nasiennych i jedną małą cebulę. Niewielką wędzoną makrelę wyfiletować, a mięso rozdrobnić widelcem lub malakserem. Wymieszać wszystkie składniki, dodać świeżo zmielonego pieprzu do smaku. Otrzymaną masę rozsmarować na filetach z solonych śledzi, zwinąć jak rolmopsy, obficie oprószyć świeżo zmielonym pieprzem oraz piórkami cebuli. Całość zalać olejem z siemienia lnianego, dodać liść laurowy i ziele angielskie i odstawić w chłodne miejsce. Po 2 dniach śledzie są gotowe do jedzenia. pixabay
Jakie potrawy kojarzą się z Kociewiem i co najczęściej jadano w tym regionie? Sprawdźcie naszą galerię, gdzie przygotowaliśmy 10 przepisów na regionalne potrawy.

Kociewie nie należało do regionów zasobnych. Ziemie były tu nieurodzajne, do morza daleko. Siłą rzeczy podstawą kuchni były składniki, które każda gospodyni miała pod ręką lub w przydomowym ogródku. Stąd kociewska kuchnia będzie się głównie opierać o ziemniaki, brukiew, kapustę, cebulę i mleko od kozy z własnego chowu. Przygotowywano też potrawy z ryb żyjących w kociewskich jeziorach i rzekach.

W niektórych częściach regionu wykorzystywano grzyby, owoce leśne i żurawinę. W południowej części Kociewia, gdzie leży fragment polskiego zagłębia śliwkowego, Dolina Dolnej Wisły, popularne były też powidła śliwkowe i desery na nich oparte.

Najczęściej na kociewskich stołach gościły zupy. Do najpopularniejszych należała parzybroda, czyli kapuśniak z białej kapusty, brukiew na gęsinie oraz ubogo okraszony warzywny wywar - gapsi rosół, znany także jako poryraj.

Jedzono też śledzie, w tym marynowane w cebuli i kozim mleku, a w rodzinach biedniejszych ślepego śledzia, czyli posiekaną w piórka cebulę, lekko podgotowaną w zalewie octowej z dodatkiem ziela angielskiego, którą potem podawano do pólków (ziemniaków w mundurkach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto