Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Ejankowski nie żyje. Odszedł nestor kociewskich regionalistów

Przemysław Zieliński
Archiwum
„Kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze” - mawiał Jan Ejankowski, badacz folkloru Kociewia, założyciel wielokrotnie nagradzanego zespołu Piaseckie Kociewiaki. Pana Jana niestety nie ma już wśród nas. Odszedł w ostatnią sobotę, 28 listopada, w wieku 85 lat.

- "Jan Ejankowski całe życie poświęcił promowaniu Kociewia, obyczajów, kultury, tradycji związanych z tym regionem" - przypomina samorządowy portal internetowy gminy Gniew, z którą nestor kociewskich regionalistów związał większość swojego życia.

Jan Ejankowski urodził się 12 grudnia 1929 r. w Sarnowie na Ziemi Chełmińskiej. W latach 1957-1959 przeprowadził elektryfikację budowy drogi Piaseckich Pól. Założył Szkołę Przysposobienia Rolniczego i zespół Kociewie. Jako jeden z pierwszych wprowadził w szkole edukację regionalną. Był współorganizatorem budowy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Tworzył i kierował zespołem Piaseckie Kociewiaki. Współorganizował Kociewskie i Pomorskie Przeglądy Zespołów Folklorystycznych oraz sesje naukowe na temat dziejów, tradycji i historii Małej Ojczyzny. Pan Jan był autorem wielu pozycji, wydawnictw i artykułów związanych z ziemią gniewską, społecznikiem, pasjonatem Kociewia i jego historii. Za zasługi odznaczony został wieloma medalami. W grudniu 2009 r. obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej i 25-lecie istnienia Piaseckich Kociewiaków. Jeszcze 24 września 2015 r. promował swoją książkę „Dwudziestolecie Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie (1994-2013)”.

W ubiegłym roku wspomniany już zespół Piaseckie Kociewiaki za całokształt twórczości otrzymał nagrodę „Kociewskie Pióro”. Początki grupy sięgają 1952 r. i Lalków (gm. Smętowo Graniczne), gdzie Ejankowski jako młody nauczyciel nauczył się gwary kociewskiej i założył swój pierwszy zespół.

- Jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że wysiłek zespołu istniejącego od 1952 r. został doceniony – mówił odbierając nagrodę Jan Ejankowski. - Folklor towarzyszy mi przez całe życie. Moje motto brzmi, że kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze.

Za liczne zasługi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew.

Różaniec za duszę zmarłego będzie odmawiany w środę, 2 grudnia, o godz 16.30 i w czwartek, 3 grudnia, o godz. 10.30. Wyprowadzenie zwłok zmarłego odbędzie się w czwartek, 3 grudnia, o godzinie 11.00 z kaplicy cmentarnej do kościoła NNMP w Piasecznie. Po mszy św. żałobnej nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Zachęcamy do zapoznania się z obszernym biogramem Jana Ejankowskiego, autorstwa dr Michała Kargula: ZMARŁ JAN EJANKOWSKI

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto