Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery osoby podtruły się czadem w Tczewie! Strażacy ostrzegają przed „cichym zabójcą”

Przemysław Zieliński
ARCHIWUM NASZE MIASTO
Cztery osoby trafiły do szpitala w Tczewie po tym jak podtruły się czadem. Do zdarzenia doszło w jednym z domów przy ul. Spółdzielczej. Przyczyną pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniach był prawdopodobnie wadliwy piecyk gazowy.

Do zdarzenia doszło w piątek, 14 listopada, około godz. 20.20 w jednym z domów jednorodzinnych przy ul. Spółdzielczej na os. Staszica w Tczewie.

- Tlenek węgla wydobywał się z piecyka gazowego w łazience - informował na gorąco nasz portal kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - Zasłabły dwie osoby, matka z dzieckiem, które było wówczas kąpane. Poszkodowani zostali zabrani przez karetkę pogotowia na leczenie w komorze hiperbarycznej.

Szybko okazało się, że do szpitala musi zostać zabrana pozostała dwójka domowników - w sumie cztery osoby.

Stężenie czadu znacznie przekraczało granice bezpieczeństwa. Na miejscu akcji cały czas trwa przewietrzanie budynku. Bierze w tym udział jeden oddział Jednostki - Ratowniczo Gaśniczej w Tczewie.

Strażacy przypominają, że nazywany „cichym zabójcą” czad jest niezwykle groźny. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Trudno go wykryć. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę. Często dochodzi do utraty przytomności i jeżeli natychmiast nikt nie przyjdzie z pomocą - do śmierci. Przy wysokim stężeniu tlenku węgla, zgon może nastąpić już po minucie.

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych muszą być usuwane w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem) cztery razy w roku, w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym dwa razy w roku, a w punktach gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu. Przewody wentylacyjne z kolei muszą być czyszczone co najmniej raz w roku.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, straż pożarna) oraz jak najszybciej podać tlen. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie, np. metodą usta - usta oraz masaż serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto