Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich uwieczniony na fotografiach [ZDJĘCIA]

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
zbiory Muzeum Ziemi Kociewskiej
W sobotę - 15 sierpnia - obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji prezentujemy archiwalne zdjęcia 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich był jednym z 40 pułków kawalerii przedwrześniowej armii i jednym z trzech pułków szwoleżerskich. Historia 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wywodzi się z 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich, stąd też jego historia zaczyna się w roku 1914 i nierozłącznie wiąże się z pierwszą wojną światową i powstaniem pierwszych szwadronów kawalerii, późniejszej II Brygady Legionów Polskich.

Miano „rokitniańskich” w nazwie 2. Pułku Szwoleżerów łączyło się z bohaterską szarżą 2 Szwadronu Legionów Polskich na okopy rosyjskie pod Rokitną 13.06.1915 roku w której poległ dowódca rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz. Natomiast określenie szwoleżerowie w nazwie pułku dodawało mu splendoru jak i prawa do zajmowania pierwszej pozycji we wszystkich urzędowych wykazach przed pułkami ułańskimi i przed pułkami strzelców konnych.

Obecność polskiego wojska w Starogardzie datuje się od chwili włączenia stolicy Kociewia do macierzy przed blisko stu laty. Koszary wojskowe, pamiątka tamtych czasów, podobnie jak inne budynki zajmowane przez administrację i służby dawnego garnizonu starogardzkiego w pamięci mieszkańców zapisały się jako znak obecności wojska w życiu miasta. Owiane bojową chwałą i legendą formacje, najpierw „starogardzki” 56. pułk piechoty, a od 1926 roku 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, stały się wizytówką miasta.

Stacjonowanie pułku w Starogardzie, na terenach zamieszkałych w dużej mierze przez ludność niemiecką dawało poczucie bezpieczeństwa Polakom z Pomorza. Ze Starogardu szwoleżerowie wyruszyli na swój ostatni bój.

Po krwawych walkach we wrześniu 1939 roku żołnierze 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich walczyli w AK i PSZ aż do końca wojny. Po wojnie byli zrzeszeni w Kołach Pułkowych swych macierzystych jednostek, w większości z dala od Ojczyzny.

W 2006 roku w Starogardzie Gdańskim powstało Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, któremu Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie – przyznało prawo do dziedziczenia tradycji bojowej i barw tej elitarnej jednostki kawalerii II RP.

Szwadron posiada konny pododdział reprezentacyjny i prowadzi szeroką działalność w celu propagowania idei kawaleryjskich, zrzeszając rodziny zmarłych i polegających żołnierzy Pułku oraz wszystkich sympatyków jeździectwa i kawalerii.

Święto pułku jest obchodzone 13 czerwca, w rocznicę szarży pod Rokitną w 1915 r.

Ich historię poznasz w muzeum

W Starogardzie Gdańskim można również odwiedzić Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Godziny otwarcia Muzeum:

  • od poniedziałku do środy - 10:00-15:00
  • od czwartku do piątku - 10:00-16:30
  • w soboty po uprzedniej rezerwacji

Rezerwacji można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 - 15.00
- pod numerem telefonu: +48/ 735 797 007
- lub pod adresem: [email protected]

Więcej informacji znajdziecieTUTAJ również na stronie internetowej szwoleżerów:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto