Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gniewie rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta ZDJĘCIA

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Chociaż do pełnej rewitalizacji gniewskiej starówki jeszcze trochę brakuje, to trzeba przyznać, że już pierwszym etapie prowadzonych działań miasteczko wypiękniało, zwłaszcza rynek i okoliczne budynki. Można by określić to co się dzieje, że Gniew przechodzi kompleksową przemianę. Ulice miasteczka zmieniają się, powstają nowe, atrakcyjne turystycznie miejsca, które dziś zachwycają niejednego mieszkańca i gościa.

Drugi etap rewitalizacji obejmie teren wokół kościoła w Gniewie. - Obrazowo rzecz ujmując, to rewitalizacją objęty zostanie teren od ul. Piłsudskiego w lewo i do końca - mówi Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa. - Prace obejmą, m.in. ulice Dolny Podmur, Kursikowskiego, czy też Sambora. Po zakończeniu tego etapu niewiele już zostanie do zrewitalizowania na Starym Mieście, chyba jedynie Górny Podmur i Boczna.

Modernizacja związana jest z szeroko pojętą rewitalizacją, na którą Gmina Gniew zdobyła milionowe dotacje. Obecnie trwają remonty, mające na celu zrewitalizowanie zdegradowanej przestrzeni miejskiej.

Warto pamiętać, że zintegrowany projekt rewitalizacyjny, na jaki pozyskano środki dzieli się na dwie części: społeczną pn. Gniew – ludzie z charakterem, na którą gmina otrzymała ponad 1 328 tys. złotych oraz inwestycyjną pn. Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni Starego Miasta i Podzamcza w Gniewie, na którą uzyskano prawie 4 595 tys. złotych.

Ważne jest, że łączna kwota dofinansowania w wysokości ponad 5,9 mln złotych pozwoliła na zrealizowanie bardzo ważnych zadań związanych ze sferą społeczną, jak choćby Centrum Wsparcia Rodzin, które z założenia ma być odpowiedzią na problemy wychowawcze, rodzicielskie, budowanie zintegrowanej społeczności, pomocy w nauce i rozwijania zainteresowań mieszkańców gminy Gniew. Ma pomóc rodzinom w trudnej sytuacji poprzez konsultacje ze specjalistami, kursy, grupy wsparcia, pomoc prawników i psychologów. Nie zabrakło też inwestycji, których efektem są przebudowane uliczki wzbogacone małą architekturą. Przy okazji wymieniona została kanalizacja i wodociąg.
Przy okazji rewitalizacji zintegrowali się też mieszkańcy, którzy aktywnie włączyli się w estetyzację swojego otoczenia. Odkryto też fundamenty dawnego kościoła ewangelickiego i jego prezbiterium.

- Gniewski rynek ma być miejscem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez turystów – mówi Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa. I to się udało.

Przypomnijmy, jakie przedsięwzięcia już zrealizowano. Jednym z pierwszych zadań, jakie wykonano w ramach projektu był remont pomieszczenia kamienicy nr 45, w której mieście się obecnie siedziba Stowarzyszenia Centrum Aktywnych Gniew i tymczasowo biuro Gminnego Ośrodka Kultury. Prace objęły również kamienicę nr 39 na placu Grunwaldzkim, której wspólnota mieszkaniowa bierze udział w projekcie, będąc jego partnerem. W budynku wykonano prace remontowo-renowacyjne elewacji i dachu wraz z zagospodarowaniem terenu podwórka, należącego do kamienicy.

Od 2019 roku dużą przebudowę przechodzi kamienica 16/17 na placu Grunwaldzkim. Część pomieszczeń kamienicy zaaranżowanych zostanie na Centrum Wsparcia Rodzin.

Wyremontowana i przystosowana do osób niepełnosprawnych zostanie klatka schodowa oraz podwórko z tyłu kamienicy. W tym miejscu powstaje właśnie pawilon wystawienniczy. Drewniana konstrukcja docelowo wypełniona zostanie dużymi oszkleniami. Zadaszona oranżeria będzie stwarzała możliwości organizacji zajęć i spotkań na świeżym powietrzu. Miejsce to zostanie wyposażone w niezbędną infrastrukturę, pozwalającą na realizację działań.

Ogólny zakres prac w tym budynku obejmuje roboty rozbiórkowe, murowe, wykonanie stropów, murów oporowych, instalację CO, CWU, ZW, kanalizację i elektrykę. Jednym z efektów realizacji zadania będzie wyodrębnienie w kamienicy dodatkowego piętra.

Końca dobiegają także prace remontowe kamienicy nr 10 przy ul. Wiślanej, która również uczestniczy w projekcie rewitalizacyjnym. Szara elewacja została odnowiona, zmodernizowany zostanie również teren wokół budynku. Ostatnią w ramach projektu, będzie kamienica nr 8 przy ul. Wodnej. Budynek, jak i teren wokół kamienicy, również przejdą gruntowną przemianę.

- W najbliższych miesiącach rozpocząć powinny się także zadania związane z inwestycjami infrastruktury drogowej - mówi burmistrz Gniewa. - W ramach projektu przebudowane zostaną nawierzchnie wraz z wykonaniem elementów małej architektury, wymienione sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa w ulicach: Pod Basztą, Sambora, Dolny Podmur, Kościelna, Ks. Kursikowskiego, Spichrzowa, Franciszka Jakusz–Gostomskiego. W ramach zadania zagospodarowany zostanie też skwerek przy ul. Wiślanej.

Modernizacja skwerku obejmować będzie nasadzenie roślin, montaż małej architektury, wykonanie ciągów komunikacyjnych oraz bezpiecznego zejścia pomiędzy ul. Wąską a ul. Wiślaną, a także budowę tarasu widokowego i instalacji oświetlenia.


Zadania realizowane są w ramach projektu: „Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni Starego Miasta i Podzamcza w Gniewie", dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto