Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Gniew doceniają rangę historycznej Republiki Gniewskiej [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
archiwum gminy Gniew
Rok 2019 został w gminie Gniew ogłoszony Rokiem Republiki Gniewskiej. Tym samym samorządowcy chcą przypomnieć unikatowe w skali kraju wydarzenie z przeszłości jakim było funkcjonowanie między lipcem 1919 r. a 27 stycznia 1920 r. właśnie Republiki Gniewskiej. Republika miała swoją władzę ustawodawczą i wykonawczą oraz oddziały paramilitarne strzegące interesu zamieszkujących te tereny Polaków.

Skąd taki na uhonorowanie właśnie Republiki Gniewskiej?
W tym roku przypada 100. rocznica jej powołania. Ważne jest również upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach na gniewskiej drodze do niepodległości, czy też stworzenie przestrzeni do spotkań. Przy tej okazji warto przypomnieć komu należy przypisać zasługi w tej kwestii. A faktem jest, że do powstania republiki, a także jej dalszego funkcjonowania przyczynili się najznamienitsi mieszkańcy, osoby wielce zasłużone, dobrzy organizatorzy i świetni gospodarze, w tym m. in. Franciszek Czarnowski, ks. Antoni Wolszlegier, ks. Aleksander Kupczyński, ks. Franciszek Filarski, Paweł Tollik czy Józef Głowacki.

- Można powiedzieć, że Republika Gniewska to naprawdę chlu-bny fragment historii Polski - mówi Joanna Kamińska, wiceburmistrz Gniewa. - Republika zaistniała dzięki wyjątkowemu splotowi okoliczności i stała się oazą wolności. Rządzili w niej Polacy, sprawowali władzę ustawodawczą i wykonawczą, stworzyli swoje oddziały paramilitarne. Ponadto dzięki niej powstał zalążek polskiej kultury i edukacji. Chcielibyśmy, aby dzięki naszej inicjatywie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Republiki Gniewskiej zwłaszcza młodzież poznała bohaterów tamtych lat. Chcielibyśmy rozbudzić w nich poczucie odpowiedzialności za naszą gminę, region. Zdajemy sobie bowiem sprawę jak ważne jest zaszczepienie wśród młodego pokolenia poczucia patriotyzmu.

O wysokiej randze tamtych wydarzeń dla mieszkańców przekonany jest Bogdan Badziong, historyk z Gniewa. - Nadzieja na powrót Pomorza do Polski nastała po podpisaniu 28 czerwca 1919 r. w Wersalu traktatu pokojowego, który przyznawał Polsce pas ziemi pomorskiej po lewej stronie Wisły - opowiada były burmistrz Gniewa. - Tworzone wtedy struktury Straży Ludowej, Powiatowej Rady Ludowej, powierzenie władzy Franciszkowi Czarnowskiemu, a także działalność licznie powstających organizacji kombatanckich i społecznych sprawiły, że teren lewobrzeżnej części powiatu kwidzyńskiego miał polską autonomię w państwie niemieckim i różnił się znacznie od części prawobrzeżnej. Dobrze się stało, że Rada Miejska zainicjowała obchody początków polskiej administracji na tym terenie, pod promocyjnym określeniem „Roku Republiki Gniewskiej”. W ten sposób wiedza o tamtym czasie, ludziach i wydarzeniach zostanie dobrze wypromowana i zauważona.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto