Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VIII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski w Tczewie za nami! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
Nadesłane do redakcji
W Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie spotkali się miłośnicy poezji. VIII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski odbył się pod hasłem: „Poezja jest dobra na wszystko...”

Celem konkursu jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z placówek kształcenia specjalnego poprzez spotkanie z poezją. Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, którego prezesem jest Jacek Wojcieszak, i Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie, którego dyrektorem jest Wojciech Rinc. Wielki wkład w przygotowanie konkursu mają nauczyciele z Zespołu Placówek Specjalnych. Jeżeli powstanie wzorowo działający zespół ludzi, wówczas każde przedsięwzięcie kończy się sukcesem.

Patronat nad konkursem objęli starosta Tadeusz Dzwonkowski, prezes zarządu Handlowej Spółdzielni Inwalidów Helena Drywa oraz dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie Alicja Gajewska. Patronat artystyczny nad konkursem objęła poetka Grażyna Zakrzewska, która skierowała do uczestników list z następującym przesłaniem: „Bądźcie jak Ikar wolni, swobodni w mowie i dumni z tego, że występujecie”. Pani Grażyna wydaje nowy tomik poezji „Zdążyć żyć”. Wraz z jej tomikiem poezji, ukaże się również tomik wierszy jej mamy, Aleksandry Bradtke.

Do przyjacielskiej potyczki przystąpili uczniowie z 18 placówek kształcenia specjalnego z trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Były to następujące placówki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Tucholi, Zespół Szkół Specjalnych z Kwidzyna, Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego z Wejherowa, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Starogardu Gdańskiego, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 28 z Gdańska, Zespół Szkół Specjalnych z Chojnic, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Barcic, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Pelplina, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z Elbląga, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Damnicy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Bytowa, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Warlubia, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Chojnic, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z Gdyni, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Bartoszyc, Zasadnicza Szkoła Specjalna z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego z Rusocina, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 z Grudziądza.

Do Tczewa przyjechało 59 uzdolnionych i pełnych zapału młodych ludzi wraz z nauczycielami. Recytatorzy wystąpili w następujących kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI, szkoła podstawowa zespoły edukacyjno-terapeutyczne klasy IV-VI, gimnazjum klasy I-III, gimnazjum klasy I-III zespoły edukacyjno-terapeutyczne, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. W każdej z tych kategorii przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Jury przyznało nagrodę specjalną za emocje i przekaz. Po raz pierwszy, w tym roku wręczono Grand Prix dla Mistrza Recytacji. Oprócz nagród głównych w każdej kategorii, wszyscy pozostali recytatorzy otrzymują dyplom - wyróżnienie oraz drobne upominki. Nagrody były możliwe dzięki hojności naszych sponsorów i dobroczyńców. Fundatorami nagród byli starosta Tadeusz Dzwonkowski, Helena Drywa, prezes zarządu Handlowej Spółdzielni Inwalidów w Tczewie, Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie, dyrekcja Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Marek Theus - właściciel sklepów „Merkus” z Trójmiasta, Hanna Wiśniewska - kierownik jednego ze sklepów „Merkus” w Trójmieście, Daniel Kucner - właściciel firmy i sklepu „Tempo” w Tczewie oraz inni sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi.

W kategorii Szkoła Podstawowa klasy IV – VI nagrody otrzymali:
1 miejsce – Agata Labuda z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
2 miejsce – Wiktoria Włoch ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim.
3 miejsce – Daniel Dembek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie.

W kategorii Szkoła Podstawowa klasy IV – VI Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne nagrody otrzymali:
1 miejsce – Karol Godzina ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Gdyni.
2 miejsce – Aleksandra Cybulska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bartoszycach.
3 miejsce – Dominika Sęk z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 28 z Gdańska.

W kategorii Gimnazjum klasy I – III nagrody otrzymali:
1 miejsce – Klaudia Wolska z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.
2 miejsce – Maciej Pawlak z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
3 miejsce – Andrzej Król ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim.

W kategorii Gimnazjum klasy I – III Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne nagrody otrzymali:
1 miejsce – Estera Kubicka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – wychowawczego nr1 w Elblągu.
2 miejsce – Magdalena Gawron ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bartoszycach.
3 miejsce – Krystian Bednarczyk z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.

W kategorii Zasadnicza Szkoła Zawodowa nagrody otrzymali:
1 miejsce – Tomasz Wojciechowski z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
2 miejsce – Wojciech Kołsut ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie.
3 miejsce – Marcela Prokopczyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bartoszycach.

W kategorii Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nagrody otrzymali:
1 miejsce - Jarosław Maszota z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
2 miejsce – Marta Klukas ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bartoszycach.
3 miejsce – Łukasz Guz z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.

Jury przyznało Nagrodę Specjalną dla Łukasza Gumińskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Grudziądzu za emocje i przekaz. Nagrodę Grand Prix (przyznaną po raz pierwszy) otrzymał Tomasz Wojciechowski z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Podziękowania za wspaniałe przygotowanie uczniów otrzymali również nauczyciele. Podziękowania były także przygotowane dla poszczególnych placówek, które przystąpiły do konkursu.

Prezentacje miały charakter indywidualny, były to wyjątkowe spotkania sam na sam z poezją i widownią, wsłuchaną w piękne recytacje i zarazem interpretacje. Nad całością artystycznego występu czuwało jury. Młodych recytatorów wspierali ich nauczyciele - dyskretni, opanowani i służący pomocą. Dozwolone były drobne rekwizyty, tematycznie związane z recytowanym wierszem. Regulamin konkursu dopuszcza również montaże poetyckie, które w tym roku cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników. Były przygotowane bardzo starannie i zgodnie z hasłem konkursu „Poezja jest dobra na wszystko…”. W tym roku oprócz poetów polskich, zagościli także poeci europejscy: Horacy, William Szekspir. W tych przypadkach należą się brawa za odwagę w wyborze twórców i utworów. Polscy poeci od lat cieszący się popularnością wśród recytatorów to: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Ludwik Jerzy Kern, Leopold Staff, Wanda Chotomska, Dorota Gellner, Maria Konopnicka, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jeremi Przybora, Danuta Wawiłow, Wisława Szymborska, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski. Pojawiły się także wiersze następujących poetów: Magdaleny Samozwaniec, Kazimierza Zagórskiego, Katarzyny Kowalskiej, Jacka Cudnego, Hanny Niewiadomskiej, Wandy Majewicz – Kulon, Anny Kamieńskiej, Jana Sabiniarza, Gabriela Karskiego, Zygmunta Jana Rumel.

Wszystkie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jury miało trudny wybór. Recytacje były doskonale przygotowane, przemyślane, dopracowane w każdym szczególe. Wyjątkowość młodych recytatorów i ich kunszt artystyczny to wspaniała nagroda dla organizatorów konkursu. Radość wszystkich nagrodzonych, dodaje organizatorom i realizatorkom konkursu wiary, że to co robią cieszy tych cudnych młodych ludzi i daje im szczęście! Takie chwile są cenne i wyjątkowe. Ten wspólnie spędzony czas - to czas przyjaźni i ludzkiej wrażliwości. Powiedzieliśmy sobie „do widzenia za rok” i mamy nadzieję na to kolejne poetyckie spotkanie, bo przecież... poezja jest dobra na wszystko.
Realizatorki konkursu: Joanna Rolbiecka i Iwona Nawrocka

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto