Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: Urząd Miasta poszukuje informacji i dokumentów o dawnej prochowni

Jagoda Kicka
UM Tczew
Proszone o kontakt są osoby, które np. z przekazów rodzinnych, dysponują informacjami, w którym dokładnie miejscu odbywały się ekshumacje, gdzie jeszcze znajdować się mogą ludzkie szczątki.

Jesienią 1939 roku na terenie tczewskich koszar wojskowych doszło do zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Po zajęciu Tczewa, 2 września 1939 roku, niemieccy okupanci dokonywali licznych aresztowań, m.in. wśród inteligencji Tczewa. W wyniku tych represji, po kilkudziesięciu osobach zaginął wszelki ślad.

Na podstawie relacji świadków tych wydarzeń, w październiku 1945 r. przeprowadzono na terenie koszar wojskowych Tczewie ekshumację - w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdowała się prochownia. Odkryto wówczas w dwóch dołach-grobach szczątki 57 osób zamordowanych przez okupanta strzałem z broni w potylicę. Pogrzeb tych ofiar odbył się 1 listopada 1945 roku.

Z informacji pozyskanych od starszych mieszkańców Tczewa, wynika, że w latach 70 – tych XX wieku natrafiono na kolejne groby. Nic więcej jednak, poza społecznym przekazem, na ten temat nie wiadomo. Dostępna literatura jest w tym temacie uboga.

O pomoc w pozyskaniu informacji zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej oraz stacjonującemu obecnie w Nisku – 16. Tczewskiego Batalionu Saperów.

- Prosimy o kontakt także świadków lub osoby, które np. z przekazów rodzinnych, dysponują informacjami, w którym dokładnie miejscu odbywały się ekshumacje, gdzie jeszcze znajdować się mogą ludzkie szczątki. Być może ktoś posiada dokumenty lub zdjęcia z tamtego okresu. Prosimy o wszelkie informacje, w tym również o lokalizacji samej prochowni, o której istnieniu wiemy z relacji osób przeprowadzających ekshumację jesienią 1945 r., a którego to miejsca nie jesteśmy obecnie w stanie ustalić w terenie. Te informacje przybliżą nas do uzyskania pełnej wiedzy na temat losów ofiar niemieckiej agresji na Tczew - mówi Miroslaw Pobłocki, prezydent Tczewa.

Informacje prosimy przekazywać do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie – do Sekcji Historii Miasta (ul, J. Dąbrowskiego 6, od poniedziałku do piątku w godz. 8-18) , tel. 572 779 199, [email protected]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto