Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - uroczystości w Tczewie i Pelplinie

Przemysław Zieliński
ANDRZEJ RADOMSKI
We wtorek, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bogatsze niż zazwyczaj uroczystości z tej okazji zaplanowano w gminie Pelplin.

Patronat nad trzydniowymi obchodami ku pamięci żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego objął wojewoda pomorskiDariusz Drelich, a głównymi organizatorami są Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie.

Uroczystości rozpoczną się poniedziałek, 29 lutego, w świetlicy wiejskiej w Kulicach, gdzie o 17.30 rozpocznie się żywa lekcja historii pt. „Bohaterowie Niezłomni”. W programie m. in. wiersze i pieśni patriotyczne, biografie żołnierzy wyklętych, prezentacje multimedialne oraz wywiad z synem żołnierza wyklętego.

We wtorek, spod Urzędu Miasta i Gminy Pelplin, o godz. 9.30 wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”. Półtora godziny później jego uczestnicy dotrą do leśniczówki w Bielawkach, gdzie odbędzie się msza polowa oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i słuchanie opowieści o żołnierzach wyklętych przy ognisku. Powrót do Pelplina zaplanowano na godz. 14.00.

W środę z kolei, w Miejskim Ośrodku Kultury, o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Szubarczykiem - historykiem, pracownikiem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku - który wygłosi prelekcję pt. „Żołnierze Wyklęci - klęska zamieniona w zwycięstwo ponad czasem.” Prelekcja uzupełniona będzie prezentacją zdjęć i dokumentów.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się także w Tczewie. We wtorek, o godz. 11.00, rozpoczną się od spotkania pod tablicą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej (od strony ul. Kościuszki). Następnie uczestnicy przejdą w kierunku ronda Żołnierzy Wyklętych do Parku Miejskiego, gdzie o godz. 12.00 - przy Pomniku Ofiar Stalinizmu - zaplanowano m. in. hymn państwowy, wystąpienie przedstawiciela Konwentu Organizacji Kombatanckich, wystąpienie przedstawiciela Młodzieżowej Rady Miasta, Słowo Boże, składanie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy. Współorganizatorami obok władz miasta są stowarzyszenie „Zawsze Solidarni” oraz klub „Gazety Polskiej”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto