Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie: minister kultury wmurowała kamień węgielny

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska wmurowała kamień węgielny pod budowę nowoczesnego Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. W budynku znajdzie się miejsce na ekspozycję cennych zabytków wydobytych z morskiego dna oraz historycznych jachtów, a także pracownia konserwacji. Zakończenie budowy przewidziane jest na kwiecień 2016 r.

Centrum jest inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które od lat borykało się z problemami konserwowania, rekonstruowania i przechowywania fragmentów statków, jachtów oraz wraków. Brakowało też magazynów z odpowiednim wyposażeniem do prezentowania dużych zabytków. Budowane w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma w dużym stopniu wypełnić tę lukę.

- Spełniamy tym samym nasze wieloletnie plany i marzenia - powiedział dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo. Centrum powstanie przy ul. Paderewskiego w Tczewie, w najbliższym sąsiedztwie Muzeum Wisły i Fabryki Sztuk.

- Narodowe Muzeum Morskie jest oczkiem w głowie ministerstwa - zapewniła prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Z dumą obserwują, jak dobrze jest ono oceniane w całej Europie. Inwestycja w Tczewie była marzeniem dyrektora Litwina od dawna. To ważne wydarzenie dla całego regionu i dla Tczewa, który odegrał istotną rolę w związkach Polski z morzem. Wystarczy przypomnieć, że to właśnie tutaj powstała pierwsza Szkoła Morska. Tutaj też planowano budowę portu morskiego, z którego zrezygnowano później na rzecz Gdyni. Takich mostów, jak Tczew, to nie ma cały świat. Centrum podniesie z pewnością rangę Tczewa na mapie turystycznej pasjonatów morza.

Realizacja budowy obiektu rozpoczęła się latem, a jej zakończenie planowane jest na koniec kwietnia 2016 r. Tczewskie Centrum buduje firma Skanska S.A.

- Obiekt na pewno powstanie na czas - zapewnił Radosław Kaflowski, dyrektor oddziału budownictwa ogólnego Skanskiej w Gdańsku

Nowy obiekt będzie się składał z dwóch części - Pracowni Konserwacji i Magazynu Studyjnego z Salą Ekspozycyjną. W Sali Ekspozycyjnej będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe, m. in. trzy historyczne jachty: „Dal”, „Opty” i „Kumka IV”. Na antresoli Magazynu Studyjnego eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Powierzchnię użytkową Centrum zajmować mają przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac konserwatorsko - archeologicznych i rekonstruktorskich zabytkowych wraków łodzi (w tym słowiańskich z około XI-XII wieku, wydobytych z Zatoki Puckiej) planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

- Tczew powstał z Wisły, ale niestety przez wiele lat był od niego odwrócony - zauważył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Na szczęście w ostatnich latach to się mocno zmieniło. Władze miasta sięgnęły do korzeni i wracają nad rzekę. Nowe centrum będzie z pewnością dumą dla Tczewa i walorem turystycznym dla całego Pomorza.

Zwiedzającym Centrum zostanie udostępniona technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), służąca do wirtualnej prezentacji informacji o zbiorach muzealnych i łączącej świat realny z rzeczywistością wirtualną. Goście Centrum będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji internetowej.

- Ta inwestycja jest uzupełnieniem działań, które jako miasto prowadzimy na tym pofabrycznym terenie, jak działająca od kilku lat Fabryka Sztuk - powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - Życzę, aby stała się ona kolejną perłą w koronie Narodowego Muzeum Morskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto