Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat rekonstrukcji w Gniewie - wystawa na urodziny miasta

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
723. rocznica nadania Gniewowi praw miejskich miała swój mocny punkt - było to otwarcie wystawy pt. „Tu się wszystko zaczęło – 30 lat rekonstrukcji w Gniewie” w nowo otwartym Centrum Wspierania Rodzin w Gniewie (Dom Kultury w Gniewie).

Inicjatywa zorganizowania wystawy wyszła z Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie. Pomysłodawcą tej intrygującej, a jednocześnie bardzo skupiającej uwagę odwiedzających wystawy jest Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku w Gniewie. W przygotowanie ekspozycji również sam się zaangażował. Żeby przedsięwzięcie mogło cieszyć oczy zwiedzających, w prace przygotowawcze zaangażowali się również: pracownicy ośrodka kultury, Krzysztof Urban, Łukasz Ogonowski, Agnieszka Piecuch, Szymon Wasielewski oraz Marcin Lipiński.

W dawnych piwnicach stanęło dziesięć gablot, w których wystawiono fotografie, artefakty, pamiątki różnych grup, rzemieślników i artystów związanych z ruchem rekonstrukcyjnym w Gniewie. Są wśród nich np. stroje, zbroja rycerska, oryginalne dokumenty założycielskie, broń i inne ciekawostki.

Ważnym punktem Gniewinek było wręczenie Jarosławowi Struczyńskiemu, Kasztelanowi Zamku w Gniewie, nagrody Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury. To prestiżowe wyróżnienie wręczył Jarosław Pijarowski, kurator sztuki, założyciel Teatru Tworzenia, twórca i wykładowca. Na dyplomie swoje podpisy złożyli wszyscy obecni podczas uroczystości samorządowcy, działacze i mieszkańcy. Nagroda jest wyrazem uznania za całokształt działalności. Warto w tym miejsc u zaznaczyć, że wcześniej to zaszczytne wyróżnienie otrzymał pośmiertnie Piotr Skrzynecki, twórca krakowskiej Piwnicy Pod Baranami.

Dodatkową atrakcją był cykl obrazów pt. "Zakochani w historii", jaki przygotowało StudioA w sali wystawowej (na ostatnim piętrze). Jest on hołdem oddanym gniewskim rekonstruktorom. Na ścianach zawisło 16 portretów stylizowanych na stare obrazy.

Godziny otwarcia: w dni powszednie w godz. 10–18. Wstęp wolny!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto