Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie: 25 lat budowania ducha i osobowości szkoły - cz. 1

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Historię Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie można podzielić na trzy ćwierćwiecza. Lata 1945 -1970 to okres budowania ducha i osobowości szkoły, którą tworzą wybitni nauczyciele i absolwenci, m. in.: Olimpia Swianiewicz, Kazimierz Denek, Roman Landowski oraz jej dyrektorzy. Poprosiliśmy obecnego dyrektora popularnego "Ekonomika" Jerzego Cisewskiego o przybliżenie dokonań szkoły - jubilatki.

10 października 1945 r. inauguruje swoją działalność Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe w Tczewie, której dyrektorem zostaje Stanisław Łoś. W pierwszym roku szkolnym nauka odbywa się w budynku przy ul. Wodnej, a następnie w budynku Szkoły Powszechnej nr 1 przy ul. Parkowej. Inauguracja nowego roku szkolnego 1946 następuje w przyznanym szkole własnym gmachu przy ul. 30 stycznia. Powstaje wtedy szkolna drużyna ZHP i koło Sodalicji Mariańskiej. Dwa lata później, w 1948 r. zorganizowano czytelnię w pracowni organizacji techniki handlu i utworzono Spółdzielnię Uczniowską pod opieką Ksawerego Dittmana.

„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci:”

Artur Oppman

W 1949 r. powstaje Koło Krajoznawcze Młodzieży Szkolnej pod opieką Olimpii Swianiewicz i już w drugim roku jego działalności na spotkanie z młodzieżą przybywa Arkady Fiedler, a funkcję dyrektora szkoły obejmuje Czesław Stachurski.

Rok 1951 to przekazanie szkoły pod zarząd Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i Usług Wtedy tworzy się chór szkolny (koło śpiewacze im. Feliksa Nowowiejskiego) pod kierunkiem Zygmunta Małachowicza, później Jerzego Krauzego. 1956 to rok powstania zespołu mandolinistów i akordeonistów pod opieką Józefa Balcerowicza, a także zespołów czytelniczego i recytatorskiego.

W 1957 Centrala Rolniczej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” przejmuje zarząd nad szkołą i zaczyna kształcić kadry dla potrzeb spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu. Nowe kierownictwo organizuje Wydział Zaoczny, a w budynku po dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego przy ul. Targowej zakłada internat szkolny. W następnym roku powstaje zespół taneczny pod kierunkiem Elżbiety Szulc-Pałdyny i Wojciecha Słabego. W roku 1959 ma miejsce ważne wydarzenie - pierwsza w historii konferencja dyrektorów szkół CRS „Samopomoc Chłopska” z całej Polski. Trzy lata później pod kierunkiem Michała Kordy powstaje zespół muzyczny „Płomyki” z solistkami Zofią Poborcą i Elżbietą Kądzielą.

W 1964 dyrektorem szkoły zostaje Stanisław Michalik, po roku zastępuje go tczewianin i regionalista Czesław Glinkowski. Szkoła rozwija swoją działalność dydaktyczną i wychowawczą - następuje reorganizacja szkolnej drużyny ZHP pod opieką Henryka Zielińskiego (1966) ukazuje się gazetka szkolna „Sami o Sobie”( 1967), powstają nowe zespoły artystyczne: chór żeński oraz zespoły wokalny i muzyczny ( 1968).

Ostatnim etapem I ćwierćwiecza budowania osobowości i kształtowaniu misji szkoły było otrzymanie sztandaru ufundowanego przez Wojewódzki Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Gdańsku ( 1968) oraz podjęcie przez Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Warszawie decyzji o budowie nowego budynku szkoły i internatu (1970).

Jerzy Cisewski

Ten rys historyczny pokazuje jak ważna była ta szkoła. Nasuwa się jednak dodatkowe pytanie? Jak tamten okres wspominają ówcześni uczniowie? Zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami z czasu, kiedy uczyli się w tczewskim "Ekonomiku"? Może nadal w Waszych wspomnieniach zachowały się jakieś szczególne sytuacje, a może powiedzonka używane przez Waszych nauczycieli? Czy choćby "ksywki" nadawane wykładowcom. Dopiero to wszystko razem pokaże nam, jaka była to szkoła i jej uczniowie. Zapraszamy do kontaktu w postaci komentarza na naszym fanpage'u. Można też wysłać swoje wspomnienia do nas na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto