Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej rycerski w Gniewie: z kopią ruszą na przeciwnika!

Przemysław Zieliński
Mat. prasowe
Do Gniewa przyjadą największe sławy współczesnego joustingu, czyli ekstremalnego sportu rodem ze średniowiecza. Czas na XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III!

W najbliższy weekend, 27 - 28 czerwca, gniewska warownia jak co roku stanie się najważniejszą areną turniejową Starego Kontynentu. Do miasteczka przyjadą zawodnicy z Anglii, USA, Holandii, nie zabraknie oczywiście także Polaków. To największe sławy współczesnego joustingu, czyli ekstremalnego sportu tkwiącego korzeniami w czasach średniowiecza i początku epoki nowożytnej, polegającego na bezpośrednich starciach rycerzy zakutych w pełne zbroje płytowe, pędzących konno z kopiami w celu ich skruszenia na przeciwniku lub wysadzenia go z siodła.

- W tym roku gościć będziemy wyjątkowo prestiżowe towarzystwo - zapowiada Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku Gniew. - Dla czterech zawodników zagranicznych to pierwsza wizyta w Polsce. To też dla nas doskonała okazja do promocji naszego kraju, a w szczególności Pomorza i Gniewa. Natomiast zwycięzców drużynowych i indywidualnych turnieju z roku poprzedniego zapraszamy do objęcia funkcji marszałka i sędziów turniejowych. Ich wiedza i doświadczenie gwarantuje najwyższy poziom wiarygodności przy ocenianiu starć turniejowych.

Z Anglii przybędą Andrew Dean oraz Stacy van Dolah - Evans. Z USA zawita Darth Rimmer, organizator turnieju w San Francisco. Z Holandii ujrzymy Bena van Koert. Marszałkiem będzie Peter Ellingsen z Norwegii, zwycięzca ubiegłorocznego Turnieju Króla Jana III. Sędziować zmagania będą Steve Mallet i Sean George, zwycięski team angielski z 2014 r. Rolę Rycerza Miłosierdzia, wspomagającego marszałka, przyjmie Luc Petillot z Francji. W losowaniu wyłonione zostaną cztery dwuosobowe drużyny, w składzie których będą Polacy: Jan Gradoń - współorganizator gniewskiego turnieju, Adam Ałaszewski, Krystian Mróz i Jarosław Struczyński oraz wspomniani goście zagraniczni. Zapowiada się zatem ostra rywalizacja.

- Postanowiliśmy w tym roku powrócić do rywalizacji drużyn, którym patronują cnoty kardynalne: sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo i roztropność - dodaje Jarosław Struczyński.

Organizatorami turnieju są Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Zamek Gniew Sp. z o.o. oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Patronat sprawują Grupa Polmlek,
burmistrz Gniewa Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska oraz starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Patronem medialnym turnieju jest „Dziennik Bałtycki”.

Program XXIV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III
Sobota, 27 czerwca

godz. 12.00 - Ceremonia otwarcia. Prezentacja drużyn rycerskich reprezentujących cnoty męstwa, roztropności, sprawiedliwości, umiarkowania;

godz. 12.00-19.00 - Historyczny Park Rozrywki: warsztaty rzemieślnicze, codzienne zajęcia i treningi z bronią członków pocztów rycerskich, ubieranie koni i rycerzy w zbroje turniejowe;
godz. 12.30 - Gonitwy sprawnościowe: ćwiczenia z kopią w gonitwie do Saracena
i pierścienia, władanie włócznią i mieczem z konia;
godz. 14.00 - Gonitwy turniejowe. Runda I - starcie rycerzy na kopie, których celem jest ich skruszenie i wysadzenie przeciwnika z siodła (Męstwo vs Umiarkowanie);
godz. 15.00 - Gonitwy turniejowe. Runda II - (Roztropność vs Męstwo);
godz. 16.00 - Plebey: zabawy obozowe z udziałem publiczności;
godz. 17.00 - Gonitwy turniejowe. Runda III - (Roztropność vs Sprawiedliwość);
godz. 18.00 - Gonitwy turniejowe. Runda IV - (Umiarkowanie vs Sprawiedliwość);
godz. 19.00 - Melee: gra turniejowa z udziałem zbrojnych rycerzy konnych z maczugami;
godz. 22.00 Widowisko historyczne „Turniej Złotej Róży”: nocne pojedynki rycerzy konnych i ich pocztów w niepowtarzalnej oprawie światła, ognia i dźwięku.

Niedziela, 28 czerwca
godz. 11.00 - turniej kuszniczy;
godz. 12.00-17.00 - Historyczny Park Rozrywki;
godz. 13.00 - Gonitwy turniejowe. Runda V - (Męstwo vs Sprawiedliwość);
godz. 14.00 - Gonitwy turniejowe. Runda VI - (Roztropność vs Umiarkowanie);
godz. 15.00 - Melee: gra turniejowa rycerzy konnych z maczugami;
godz. 15.30 - Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i zakończenie turnieju;

godz. 16.00 - msza św. w Kaplicy Zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

Turniej rozgrywany będzie na terenie Historycznego Parku Rozrywki zlokalizowanego na przedzamczu południowym, gdzie mieści się arena turniejowa, obóz rycerski, stajnie, warsztaty rzemiosł dawnych, zwierzyniec oraz wieża oblężniczo-wspinaczkowo-zjazdowo, widokowa, czyli wspaniała możliwość aktywnego poznawania historii „od kuchni”. Goście umęczeni przeżyciami turniejowymi znajdą wytchnienie w komfortowych pokojach Hotelu Rycerskiego i Pałacu Marysieńki, a solidne pożywienie w zamkowych restauracjach
i karczmach. Miłośnicy zabytków zwiedzić mogą ekspozycje muzealne zgromadzone w Zamku Gniew i przeżyć multimedialny spektakl „Wakacje z Duchami”. Kontemplowanie wspaniałej przyrody Doliny Dolnej Wisły oraz sylwety średniowiecznego Gniewu zapewnią regularne rejsy zamkowymi gondolami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto