Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Sztuka "oknem" na świat

Krystyna Paszkowska
Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją tczewianina Tomasza Morusa, syna pierwszego dyrektora CKiS
Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją tczewianina Tomasza Morusa, syna pierwszego dyrektora CKiS Małgorzata Mykowska
Od 35 lat bawią, wzruszają, pomagają rozwijać talenty, zabierają w podróż do świata sztuki. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie uświetniło swój jubileusz niezwykłym koncertem

Występ Orkiestry Kameralnej Pro-gress, recital Aga-ty Sowy z akompaniamentem Joanny Klekowieckiej, wystawa fotografii przedstawiającej działalność CKiS, a także koncert folkowego zespołu PSIO CREW i pokaz tańca z ogniem w wykonaniu gniewskiego Teatru Ognia WANDALO, to atrakcje jakie uświetniły jubileusz Centrum Kultury i Sztuki .
Tadeusz Żmijewski, dyrektor CKiS (piastuje tę funkcję od 3 lat) i jego pracownicy odebrali mnóstwo życzeń, gratulacji, prezentów. Goście, w tym Zenon Odya, prezydent Tczewa podkreślali wysoką jakość i różnorodność oferty kulturalnej serwowanej przez instytucję-jubilatkę. Także Tadeusz Żmijewski wyrażał się w superlatywach o samorządzie miasta Tczewa, który wspiera Centrum. Podziękował za "wspaniały klimat dla kultury". Podczas uroczystości wspominano też poprzednich dyrektorów CKiS (TDK, TCK) - Wiesławę Quellę, Jana Morusa, Michała Spankowskiego...
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że swój wkład w kulturę wielkiego formatu wniósł syn Jana Morusa - Tomasz. To pod jego dyrekcją gra Orkiestra Kameralna Progress.
A co można było dowiedzieć się o Centrum po obejrzeniu wystawy fotograficznej? Choćby to jakie artystyczne sławy gościły w Tczewie. Świeżo w pamięci uczestników wydarzeń kulturalnych tego roku zapisał się choćby tegoroczny koncert grupy Dżem. W ubiegłym roku wystąpił Ray Wilson. Warto też wspomnieć koncerty operowe i operetkowe choćby z udziałem Grażyny Brodzińskiej .
A tak to się zaczęło:
Działalność tczewskiej placówki kulturalnej sięga roku 1975, kiedy to w dawnym Domu Socjalnym Pomorskiej Fabryki Gazomierzy powstał Tczewski Dom Kultury z siedzibą przy ul. Kołłątaja. Już wówczas, pod kierownictwem pierwszego dyrektora Jana Morusa, zaczęło funkcjonować wiele klubów, w tym Dyskusyjny Klub Filmowy "Sugestia".
Kolejne lata funkcjonowania TDK wiążą się z powstaniem Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, który do dziś wydaje publikacje i czasopisma.
W 1995 r. w wyniku połączenia Tczewskiego Domu Kultury z Domem Kultury Kolejarza powstało Tczewskie Centrum Kultury. W obecnej siedzibie Centrum przy ul. St. Kard. Wyszyńskiego 10 funkcjonują: Fundacja Domu Kultury, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej "Pomost" i Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama". Nazwa Centrum Kultury i Sztuki nadana została tej placówce w lipcu 2007 r.
Obecnie CKiS, to prężnie rozwijająca się instytucja, która kieruje swoją bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Sekcje zainteresowań, liczne festiwale, koncerty i wernisaże - to najlepsza wizytówka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tczew. Sztuka "oknem" na świat - Gniew Nasze Miasto

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto