Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale w Tczewie - gdzie się znajdują i co przedstawiają? Zobaczcie zdjęcia!

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Mural upamiętniający pochodzącego z Tczewa znanego fotografika – Alfreda Eisenstaedta.

Alfred Eisenstaedt nazywany jest ojcem fotografii reportażowej. Fotografował najbardziej znane postacie świata kultury , polityki, nauki, rozrywki (Churchill, Roosevelt, Kennedy, Hemingway, Einstein, Monroe). Mural nawiązuje do jednego z najsłynniejszych zdjęć wykonanych w Nowym Jorku  –  to całująca się para świętująca zakończenie II wojny światowej.

Tło muralu to zarys tczewskich kamieniczek, czyli przypomnienie o tczewskich korzeniach fotografa.

Mural to inicjatywa grupy „Zieleń dla tczewian”. Autorką projektu i wykonawcą malowidła jest Emilia, młoda artystka, której prace można podziwiać m.in. na terenie gdańskiej stoczni.
Mural upamiętniający pochodzącego z Tczewa znanego fotografika – Alfreda Eisenstaedta. Alfred Eisenstaedt nazywany jest ojcem fotografii reportażowej. Fotografował najbardziej znane postacie świata kultury , polityki, nauki, rozrywki (Churchill, Roosevelt, Kennedy, Hemingway, Einstein, Monroe). Mural nawiązuje do jednego z najsłynniejszych zdjęć wykonanych w Nowym Jorku – to całująca się para świętująca zakończenie II wojny światowej. Tło muralu to zarys tczewskich kamieniczek, czyli przypomnienie o tczewskich korzeniach fotografa. Mural to inicjatywa grupy „Zieleń dla tczewian”. Autorką projektu i wykonawcą malowidła jest Emilia, młoda artystka, której prace można podziwiać m.in. na terenie gdańskiej stoczni. Jagoda Kicka
Wydarzenia historyczne, postaci z legend, a może zabytki - co można zaobserwować na tczewskich muralach? Aby się tego dowiedzieć koniecznie obejrzyjcie przygotowaną przez nas galerię.

Murale - również te tczewskie - to również atrakcja dla turystów, ale i mieszkańców. W mediach społecznościowych - szczególnie na Instagramie - można natrafić na zdjęcia z tczewskimi grafikami.

Kliknij tutaj i zobacz instagramowe zdjęcia Tczewa

Mural oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Murale jako malarstwo ścienne pochodzi jeszcze z okresu prehistorii, były szczególnie rozpowszechnione w starożytnym Rzymie na ulicach miast. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej.

Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków.

W Polsce w okresie PRL-u szczególnie upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje. Niemalże w każdym mieście była gdzieś namalowana reklama PKO, PZU czy Totalizatora Sportowego albo Pewexu. Były też reklamy lokalnych fabryk i zakładów. Na przykład w Łodzi do dziś można spotkać murale Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej, czy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Pierwsza”.

Łódzkie „murale”, jako pierwsze i jedyne w Polsce, doczekały się publikacji monograficznej, wydanej w 2010 roku.

A tutaj możecie zobaczyć murale u naszych sąsiadów ze Starogardu Gdańskiego

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto