Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo powstanie pierwsza farma słoneczna w naszym powiecie

Anna Kordunowska
Chatteris Investments
W Jaźwiskach (gm. Gniew) powstanie pierwsza w powiecie elektrownia słoneczna. Przygotowanie i realizacja takiej inwestycji zajmie trzy lata.

Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał starosta tczewski na wniosek warszawskiej firmy Chatteris Investments sp. z o. o. Farma będzie miała moc 1 MW, a to oznacza, że inwestorzy potrzebują ok. 2 ha niezacienionego terenu na jej budowę.

- Decyzja o lokalizacji farmy fotowoltaicznej wymaga szczegółowej analizy danego terenu – informuje Łukasz Dąbrowski, pracownik firmy Chatteris. - Zespół specjalistów bada ok. 40 czynników, w tym ukształtowanie terenu, czy możliwość przyłączenia do infrastruktury elektro-energetycznej.

Wybranie najdogodniejszej lokalizacji farmy jest żmudnym, długotrwałym i wieloetapowym procesem. Wykorzystywane są do tego zaawansowane narzędzia do obróbki danych i tworzenia map cyfrowych, które ułatwiają analizowane ogromnych ilości informacji. Korzysta z nich także firma deweloperska, która realizuje projekt w Jaźwiskach. W ten sposób typowane są wstępne lokalizacje inwestycji. Następnie miejsca te są sprawdzane przez doświadczonych inżynierów i przyrodników. W punktach o najlepszych uwarunkowaniach, w zależności od sytuacji właścicielskiej, przygotowuje się oferty dzierżawy gruntów. Umowa zawierana jest najczęściej na 30 lat, tyle bowiem wynosi okres trwałości technicznej farmy fotowoltaicznej.

- Realizujemy jedynie projekty o mocy zainstalowanej 1 MW, co zajmuje ok. 2 ha – dodaje Łukasz Dąbrowski. - Takie parametry będzie mieć farma projektowana w Jaźwiskach.

Po zawarciu umowy dzierżawy z właścicielem gruntu rozpoczyna się pozyskanie niezbędnych pozwoleń i zgód administracyjnych. Potrzebne są m. in. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja o warunkach zabudowy, warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i pozwolenie na budowę. W niektórych przypadkach konieczne mogą być zezwolenia np. z zakresu ochrony przyrody, czy pozwolenia wodno- prawne. Formalności te trwają ponad rok.

- My, jako inwestorzy, ubiegamy się również o pomoc publiczną na realizację projektu – wyjaśnia Łukasz Dąbrowski. - Robimy to podczas specjalnych aukcji dla energii odnawialnej, które corocznie organizowane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Wygranie takiej aukcji oznacza, że inwestor może sprzedawać energię elektryczną z farmy do lokalnego zakładu energetycznego. Wygrywa ten, kto zgłosi zapotrzebowanie na najniższą kwotę pomocy publicznej.

Roczna produkcja energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW to ok. 1 000 MWh, co stanowi równowartość rocznego zapotrzebowania ok. 230 domów jednorodzinnych. Obecnie w Polsce wybudowano ok. 400 elektrowni fotowoltaicznych, i w przeważającej ilości są to instalacje o mocy do 1 MW. Ich łączna moc sięga 190 MW.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto