Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. Luki w procesie decyzyjnym przy zawieraniu umowy z wykonawcą, a opóźnienia również z winy firmy [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Wraca sprawa realizowanej żółwim tempem rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewie. Analiza przeprowadzona przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Gniewie wykazała, że cały proces decyzyjny dotyczący tej inwestycji ma wiele luk. Głównym zastrzeżeniem kontrolujących był brak zabezpieczenia interesów gminy. W konkluzji uznano, że winna znacznego przekroczenia terminu realizacji (to już około roku) i o 1,5 mln zł wyższy koszt inwestycji, jest firma realizująca rozbudowę szkoły.

Przed Komisją Rewizyjną Rady Miejskiej w Gniewie postawiono bardzo trudne zadanie - radni mieli sprawdzić kulisy realizacji trwającej już stanowczo zbyt długo inwestycji. Zadanie tym bardziej ważne, że mieszkańcy gminy są już zniecierpliwieni ślimaczącą się rozbudową.

Podsumowując swoją pracę, Komisja Rewizyjna postanowiła negatywnie zaopiniować proces zawarcia umowy i realizacji inwestycji „Rozbudowa Szkoły Podstawowej o salę gimnastyczną oraz część dydaktyczną wraz z blokiem żywieniowym” przez Urząd Miasta i Gminy Gniew.

Dlaczego taka decyzja. Jak wynika z protokołu analizy, umowa zawarta z wykonawcą, nie zabezpieczała w należyty sposób interesów inwestora, czyli gminy. To główny zarzut wynikający z kontroli. - Aneksy zawierane do umowy przedłużające terminy zakończenia inwestycji zostały podpisane bez przedłużenia terminu, bądź wniesienia nowego zabezpieczenia należytego wykonania umowy - wyjaśnia Jacek Ruda, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, który relacjonował wyniki kontroli podczas marcowej sesji. Wskazał, m.in. na aneks nr 4 do umowy, który podpisano na kwotę o 150 tys. zł wyższą niż wynikało to z uzgodnionych i co ważne zaakceptowanych kosztorysów na prace dodatkowe.

- W umowie brak jest dostatecznego zabezpieczenia dającego gminie, jako inwestorowi możliwość przeciwdziałania zawieraniu przez wykonawcę, niekorzystnych umów podwykonawstwa z podmiotami trzecimi - wylicza Jacek Ruda.
Radny podkreślił, że opóźnienia w realizacji inwestycji, oprócz przyczyn wskazanych w protokole, w dużej mierze spowodowane były „z winy wykonawcy”.
- Nie twierdzę, że firma realizująca tę inwestycję nie miała powodów do przesunięcia w czasie terminu realizacji, ale wskazywane przez wykonawcę przyczyny powstania opóźnień nie uzasadniają aż tak wielkiego wydłużenia czasu realizacji inwestycji uważa przewodniczący komisji.

Zdaniem komisji, nadzór ze strony Inwestora nad realizacją inwestycji, był niewystarczający. Stąd też komisja wnosiła o zwiększenie nadzoru i pomocy prawnej przy zawieraniu i realizacji zadań inwestycyjnych Gminy Gniew.
W konkluzji protokołu znalazła się też rekomendacja dla Burmistrza Miasta i Gminy Gniew, aby podpisanie jakichkolwiek następnych aneksów do umowy uzależnione było od uzyskania przedłużenia terminu, bądź wniesienia nowego „zabezpieczenia należytego wykonania umowy”.

Jak do sprawy nieterminowej realizacji inwestycji podszedł Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewa? - O problemach z dotrzymaniem terminu przez wykonawcę rozbudowy rozmawialiśmy już nie raz - mówi burmistrz. - To trudne zagadnienie. Materiał wyjaśniający opóźnienia w realizacji inwestycji oraz wskazujący dodatkowe koszty do poniesienia przez gminę przesłany przez wykonawcę oraz dokumentację tej inwestycji obecnie analizują prawnicy. Dopiero wówczas podejmiemy ostateczną decyzję, co dalej.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto