Gniew. Absolutorium dla burmistrza jednogłośnie, ale votum zaufania brak

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Raport o stanie gminy za 2019 rok, podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu gminy w ubiegłym roku, to najważniejsze z poruszanych podczas sesji Rady Miejskiej w Gniewie tematów.

burmistrz Maciej Czarnecki. Włodarz przedstawił pokrótce Raport o stanie gminy za 2019 rok. Obszerny dokument jest podsumowaniem realizacji polityki gminnej, strategii, programów i uchwał podejmowanych przez samorząd, zwłaszcza tych, dotyczących budżetu gminy na rok 2019. To swoiste podsumowanie działalności burmistrza w danym roku.

- Praca samorządu w 2019 roku jest wynikiem mojej współpracy z Radą Miejską, pracownikami urzędu miasta, sołtysami, jednostkami organizacyjnymi gminy i wieloma innymi podmiotami - mówi burmistrz Maciej Czarnecki. - Jako włodarz zmierzyłem się z realizacją trudnego budżetu, którego projekt konstruowany był jeszcze przez władzę poprzedniej kadencji. Zakładano, że budżet gminy Gniew w ubiegłym roku zamknie się deficytem na poziomie 2 milionów złotych. Nam udało się jednak wygenerować nadwyżkę w wysokości 900 000 złotych, co napawa nas dużym optymizmem. Dochody wykonano w 100 procentach, zaś wydatki w 94 procentach. Ważne są również środki pozyskane z zewnętrznych źródeł. W latach 2015-2018 budżet zasilono 12 milionami złotych, nam, w tej kadencji udało się już pozyskać prawie 10 milionów złotych.

Burmistrz przedstawił także szereg zadań inwestycyjnych, jakie wykonano w ubiegłym roku.
Po przedstawieniu działań gniewskiego samorządu przez włodarza, rozpoczęto dyskusję nad dokumentem. Do debaty nad raportem o stanie gminy nie zgłosił się żaden z mieszkańców. Głos w dyskusji zabrali tylko radni.

Obszerną wypowiedź przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie Damian Szmyt. Wg rajcy programy i strategie są kluczowym elementem współpracy rady z burmistrzem i podstawą do udzielenia włodarzowi wotum zaufania. Zarzut o ich braku był podstawą do zakwestionowania przez radnego zaprezentowanego raportu. Jak wyglądało głosowanie nad uchwałą w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew wotum zaufania? Spośród 14 uprawnionych do udziału w głosowaniu radnych, 7 osób było "za", 2 radnych wstrzymało się od głosu, a 5 radnych było "przeciw". Tym samym burmistrz nie otrzymał wotum zaufania od gminnych radnych.

Jednak już ocena sprawozdania finansowego z wykonania budżetu za 2019 rok i kwestia udzielenia absolutorium burmistrzowi za 2019 rok miały zgoła inny wymiar.
Sprawozdanie finansowe gminy Gniew za 2019 rok zaprezentowała Skarbnik Gminy Gniew Maria Olszewska. Pozytywna opinia Komisji rewizyjnej oraz złożenie przez jej członków wniosku o udzielenie burmistrzowi absolutorium, były podstawą do zatwierdzenia prawidłowości wykonania budżetu przez resztę członków Rady Miejskiej. Uchwałę absolutoryjną radni przyjęli jednogłośnie.

Skąd taka rozbieżność?

- Wotum zaufania to ocena, podsumowanie działalności burmistrza w szczególności z realizacji polityki programów i strategi oraz uchwał Rady Miejskiej - mówi Damian Szmyt, przewodniczący RM. - Brak przedstawienia jakiegokolwiek planu, programu, czy chociażby założenia i niedostateczne wykonywanie niektórych uchwał rady może powodować brak zrozumienia oraz brak zaufania rady do burmistrza. Uważam, że nieudzielenie wotum zaufania burmistrzowi, to nie osobiste ,,wycieczki'' radnych, tylko konstruktywna krytyka całej współpracy ze wskazaniem problemu i propozycja przemyśleń do nawiązania lepszych relacji na przyszłość z Radą Miejską. Składam również gratulacje Panu Burmistrzowi i Pani Skarbnik Marii Olszewskiej za wykonanie budżetu za 2019 r. i za otrzymane absolutorium.

Głos w tej sprawie zabrał również radny Jacek Ruda: - Nieudzielenie wotum zaufania, to kolejny sygnał ze strony rady, że model współpracy burmistrza z radnymi pozostawia wiele do życzenia. Niestety, chęć wspólnych działań z radnymi kończył się najczęściej na szumnie wygłaszanych chociaż pustych deklaracjach. Od początku naszej kadencji byliśmy bardzo entuzjastycznie i przyjaźnie nastawieni do współpracy z burmistrzem Czarneckim, niestety, teraz większość z nas jest nią rozczarowana. Jednocześnie mamy nadzieję na zmianę postępowania przez Burmistrza, oraz liczymy na współpracę na partnerskich warunkach.

Jak wynik głosowania nad wotum zaufania przyjął burmistrz?

- Niezmiernie jest mi miło iż radni jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu mi absolutorium - stwierdził Maciej Czarnecki. - Szczególnie dumny jestem, iż udało nam się zmniejszyć zadłużenie Gminy z 45 do 36 proc., co jest wielkim sukcesem. Szczególnie ważne przy tak skromnym budżecie jest zwiększenie inwestycji o ok 30 proc. do planowanych, dzięki pozyskanym dofinansowaniom w całości wykonany został wodociąg w Brockich Młynach, gdzie pierwotnie planowany był jeden z trzech etapów, w całości zakończyliśmy budowę ul. Sobieskiego, dokończona została tzw. Alejka, która w projekcie rewitalizacji miała mieć podłoże szutrowe.

Patrząc na trud pracy zarówno mój jak i całego zespołu pracowników, jestem zdziwiony wynikiem głosowania nad votum zaufania choć 7 radnych głosowało za jego udzieleniem, a pięciu radnych przeciw, to ostatecznie uchwała nie uzyskała bezwzględnej większości. Zdumienie me jest tym większe, iż wotum zaufania jest ustosunkowaniem się radnych co do przedstawionego raportu o stanie Gminy, w szczególności do programów, polityki i strategii, czy też wykonania uchwał i budżetu obywatelskiego, istniejących, a nie przyszłych. Na chwilę obecną do końca 2020 r. gmina działa w szczególności w oparciu o Strategię zrównoważonego rozwoju Gminy Gniew, na podstawie której prowadzone są inwestycji, czy choćby rewitalizacja zdegradowanych obszarów starego miasta.

- Przewodniczący Rady Miejskiej zarzucił mi brak przedstawiania strategii i programów z promocji, turystyki, remontu dróg, inwestycji czy choćby planu składania wniosków o dofinansowania, co akurat jest absurdem, gdyż nie mamy wiedzy, jakie programy i o jakie środki będziemy mogli aplikować z wyprzedzeniem, więc nasuwa się pytanie czy potrzebny jest „plan” gdy udało nam się i bez pozyskać 10 mln zł? - kontynuuje burmistrz. - Szczególnie krzywdzący jest podniesiony przez radnego Szmyta fakt o braku bezpieczeństwa w tym brak straży miejskiej, którą zlikwidowano w 2015 r. czy choćby zbyt małą ilością etatów w policji, co nie jest zależne od burmistrza. Ponadto wielokrotnie podkreślałem moją politykę i strategię działania zarówno na komisjach, jak i sesjach Rady Miejskiej tj. Zaspakajanie potrzeb tych społecznie najważniejszych, czyli doprowadzenie wodociągów w całej Gminie, lub budowa studni gdzie to jest niemożliwe, ponadto bieżące naprawy dróg oraz kontynuowanie pracy w zakresie posiadanych przez urząd projektów. Ponadto na poszczególnych komisjach przedstawiane są poszczególne działy, za które odpowiada Gmina wraz z ich kierunkiem rozwoju, więc niezrozumiałe tym bardziej jest stanowisko samego przewodniczącego, który twierdził, że nie słyszał ani nie otrzymał żadnych dokumentów.

Co do zarzutu jakobym nie współpracował z Radą, absolutnie nie mogę się zgodzić - wielokrotnie zachęcałem do rozmów, na co słyszałem że Radni „opozycji” nie chcą rozmawiać w moim biurze tylko publicznie przy kamerach. Trudno zrozumieć takie decyzje 5 radnych, i nawet nie próbuję, bo przed nami wiele zadań, konstrukcja budżetu na 2020, a i sama sytuacja pandemiczna w kraju nie napawa optymizmem.

Podczas obrad przedstawiono także informację o przebiegu wykonania budżetu gminy Gniew za I półrocze 2020 roku oraz o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej w gminie Gniew. Kierownik Referatu Społecznego przekazała również radnym informacje dotyczące przygotowania szkół i placówek do nowego roku szkolnego 2020/2021, szczególnie w kontekście trwającej pandemii i dostosowania placówek do obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Kolejna sesja Rady Miejskiej odbędzie się 30 września.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie