Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Odbudowano 19 ostróg na Wiśle przed terminem

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zakończył odbudowę ostatnich trzech ostróg na Wiśle, jaki zrealizowano w ramach projektu "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II". Oficjalny odbiór ostróg nastąpił na nabrzeżu Wisły w Tczewie. Dokument odbioru podpisała Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku.

Odbudowa ostróg na rzece Wiśle to jedno z wielu zadań, które są realizowane w ramach kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

- Ostrogi pełnią ważną rolę zarówno przeciwpowodziową, jak i żeglugową, gdyż sprzyjają utrzymaniu właściwej głębokości szlaku wodnego - mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie. - Odbieramy ostatnie trzy ostrogi z wyremontowanych 19, najbardziej zniszczonych na tym odcinku Wisły. Bardzo ważne jest, aby doprowadzić tę drogę wodną do jak najlepszych parametrów, gdyż ma ona bardzo perspektywiczne warunki, jeśli chodzi o żeglug śródlądową. To nie są ostatnie nasze inwestycje. W przyszłym roku zaplanowaliśmy remonty kolejnych. Mamy zdiagnozowanych około 300 ostróg, które trzeba zrewitalizować. To musi być skorelowane z naszymi planami dotyczącymi kaskadyzacji Wisły i budowy ostatniego stopnia wodnego. Ostrogi to bardzo ważne budowle hydrotechniczne, które mają nam spinać nurt mniej-więcej po środku rzeki. Pogłębia to tor wodny i umożliwia lepsze działania w przypadku akcji lodowej oraz poprawia warunki żeglugowe.

Aleksandra Bodnar, podkreśliła, że "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II" to duży projekt - 160-milionowy.

- Dzisiaj odbieramy zadanie na łączną kwotę 17,2 mln zł - mówi dyr. Bodnar. - Pozostałe zadania, które realizujemy mają także służyć zabezpieczeniu tego dolnego odcinka Żuław. Zadanie było realizowane w dużym tempie. Odbiór ostatnich trzech ostróg dokonaliśmy dwa miesiące przed terminem.

Prace przy odbudowie ostróg rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku. Warto zaznaczyć, że projekt "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II" - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku był współfinansowany (85 proc.) przez Unię Europejską, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

- Rzeka Wisła, królowa polskich rzek, jest chyba ostatnią w Europie która jest rzeką naturalną - zauważył Kazimierz Smoliński, poseł z Tczewa. - Ale rzeka naturalna, to nie znaczy, że nie ma być regulowana. Planowane są działania związane z jej użeglowieniem - i wykorzystaniem jej potencjału. Chodzi, m. in. o budowę stopnia wodnego w Siarzewie.

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie, to strategiczna inwestycja Wód Polskich niezbędna dla zatrzymania procesu stepowienia Kujaw i Pomorza. Długo oczekiwany drugi stopień wodny na Wiśle zwiększy również bezpieczeństwo przed powodzią w północnej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto