Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Kociewia w Tczewie!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Początek lutego to dla Kociewia wyjątkowy czas świętowania: właśnie wtedy przypada jego Światowy Dzień. Choć święto jest jeszcze dość młodą tradycją – oficjalnie obchodzi się je od 2007 r. – to jego data, 10 lutego, sięga do znacznie dawniejszej historii krainy.

Trochę historii, czyli dlaczego 10 lutego?

Choć wśród historyków brak zgody co do najdawniejszych dziejów Kociewia, to data pierwszego oficjalnego zapisu nazwy regionu nie budzi wątpliwości: 10 lutego 1807 r., w czasie toczącej się na Pomorzu wojny francusko-pruskiej podpułkownik Józef Hurtig zameldował w liście do generała Jana Henryka Dąbrowskiego, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Zawarta w meldunku nazwa jest pierwszą historyczną wzmianką o Kociewiu jako o regionie, a jej współcześnie używana forma została ugruntowana w II poł. XIX w. Dziś Kociewie to zarówno mozaika krajobrazu rzek, lasów, miast o bogatej historii i malowniczych wsi, jak i unikalne dziedzictwo kulturowe. Składa się na nie między innymi gwara, twórczość literacka, charakterystyczne stroje, a także sztuka rzeźbiarska i zdobnicza.

Święto Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Wespowie. Kociewie dłutem i igłą przedstawione

Już od 10 lutego w centrum będą eksponowane wyjątkowe zabytki związane z historią i etnografią regionu kociewskiego. Kolekcja drewnianych rzeźb oraz tkaniny wyhaftowane ornamentem kociewskim są dziełami Jana i Marii Wespów oraz ich kontynuatorów – twórców ludowych, których prekursorskie prace przyczyniły się do odtworzenia i zachowania dla przyszłych pokoleń unikatowej sztuki regionu.

Jan Wespa, nestor rodziny, zasłynął jako rzeźbiarz, uczestniczący z powodzeniem w warsztatach i wystawach sztuki ludowej Kociewiamówi Ewa Sidor z Działu Edukacji Narodowego Muzeum MorskiegoJego rzeźby, przedstawiające zarówno figury, jak i całe sceny rodzajowe, wyróżniają się charakterystycznym współgraniem formy z pierwotnym ukształtowaniem drewna, a także twórczym wykorzystaniem naturalnej barwy. Z kolei Maria Wespa, żona Jana, wykonała pionierską pracę na rzecz odtworzenia ludowego ornamentu haftu kociewskiego. Odwiedzając domy, w których zachowały się skrzynie wianowe i meble z kwiatowymi motywami malarskimi, przerysowywała ich zdobienia, a następnie za pomocą igły i kolorowych nici przenosiła je na płótno. Wzory czerpała również z motywów z dawnych sztandarów, chorągwi kościelnych i szat liturgicznych.

Te żmudne, lecz pełne pasji działania doprowadziły do rekonstrukcji barwnego haftu kociewskiego, ważnej dziedziny sztuki ludowej, niemal całkowicie zapomnianej. Zarówno rzeźba, jak i haft kociewski znalazły wiernych kontynuatorów w osobach Zbigniewa i Renaty Wespów – syna i synowej Jana i Mariikontynuuje Ewa SidorOdwiedzając Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 11 lutego nasi goście będą mogli nie tylko obejrzeć to niezwykłe, małe uniwersum sztuki Kociewia, ale również dowiedzieć się więcej o jej twórcach i ich pracach. Prezentacja rzeźb i haftów rodziny Wespów w CKWS potrwa do 5 marca 2023 r.

Kociewskie atrakcje dla najmłodszych

- Podczas sobotniego święta Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków nie zabraknie również aktywności dla rodzin z dziećmi. – O godzinie 11:00 zapraszamy na zabawę w rodzaju odwróconego „escape room”mówi edukatorka Aleksandara GrońskaZadaniem uczestników nie będzie wydostanie się z pomieszczenia, lecz dostanie się do specjalnej, tajemniczej skrzynki zamkniętej zamkiem szyfrowym. Co kryje się w jej środku? Przekonacie się, rozwiązując serię zagadek i szukając podpowiedzi. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na tą atrakcję obowiązują wcześniejsze zapisy.

Święto Kociewia będzie również doskonałą okazją do zaznajomienia naszych najmłodszych gości z kulturowym dziedzictwem regionuinformuje Gabriela ChrzanowieckaPrzybliżymy dzieciom charakterystyczne motywy kociewskie za pomocą kolorowanek i zadań. Na małych Kociewiaków, którzy wykażą się największą dokładnością, czekają upominki.

Goście, którzy tego dnia odwiedzą również Muzeum Wisły, będą mieli możliwość promocyjnego zakupu publikacji „Wisła w dziejach Polski” – do każdego egzemplarza będzie załączony prezent.

Finał projektu „Władek”

Światowy Dzień Kociewia będzie dla muzealników okazją do pochwalenia się szczególną łodzią wiślaną, zbudowaną w ostatnich miesiącach w CKWS. Jest to jednostka wykonana na wzór tradycyjnej „nieszawki”, czyli łodzi rybackiej pochodzącej z Nieszawy. Mentorem muzealnych rzemieślników w tej dziedzinie był Władysław Latopolski, prawdopodobnie ostatni tczewski rybak. Jego rodzina od pokoleń mieszkała w Chełmnie i w Nieszawie, trudniąc się rybołówstwem i szkutnictwem, zaś po II wojnie światowej osiedliła się w Tczewie. Pan Władysław samodzielnie budował na własny użytek łodzie w stylu nieszawskim, a sztuki tej nauczył się od swojego dziadka.

Nasza „nieszawka” jest pomniejszoną repliką tej charakterystycznej łodziwyjaśnia Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi ŚródlądoweSztuka budowy tradycyjnych jednostek pływających jest ginącym rzemiosłem, które niepostrzeżenie odchodzi w niepamięć wraz z zanikaniem rybołówstwa rzecznego. Własnoręczne zbudowanie łodzi pod kierunkiem pana Władysława Latopolskiego było dla nas sposobem na zachowanie i przekazanie jego wiedzy kolejnym adeptom szkutnictwa. Ukończoną „nieszawkę” wraz z ożaglowaniem zwiedzający będą mogli przez najbliższe tygodnie obejrzeć w holu Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Święto Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków - 11.02.2023. 10:00–15:00

Miejska Biblioteka Publiczna i Światowy Dzień Kociewia

- Zapraszamy każdego, kto jest zainteresowany naszym regionem – jego kulturą, tradycjami, a także chciałby poznać bliżej sylwetki znanych regionalistów. Oskar Ludwiczak przybliży sylwetkę Romana Klima, natomiast Dawid Lipiński opowie o wierzeniach dawnych Kociewiaków. Spotykamy się 10 lutego (w piątek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 2. Wstęp bezpłatny - mówią pracownicy MBP w Tczewie.

Kociewie świętuje z Fabryką Sztuk

Fabryka Sztuk zaprasza do wspólnego świętowania:

  • Dzień Otwarty Poniatówki – 10 lutego od 8.00 do 18.00 będzie można zwiedzić poniatówkę zlokalizowaną na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Jej wnętrze wypełnią rzeźby kociewskie autorstwa Zenona Miszewskiego, Jerzego Kamińskiego, Edmunda Zielińskiego, Stefana Ostoi-Lniskiego oraz obrazki na szkle Edmunda Zielińskiego i hafty Ireny Szczepańskiej i Bożeny Ronowskiej. Zobaczymy też skrzynię wianową z końca XIX wieku.
  • 10.02 o 16.00 – wręczenie nagród w konkursie Ferie koci koci Kociewiaka (maskotki Fabryki Sztuk, której wygląd i nazwa nawiązują do naszego regionu – Kociewia); zwiedzanie Poniatówki; warsztaty plastyczne – malowanie toreb w kociewskie wzory. Nie zabraknie też słodkich bómbonów. Obowiązują zapisy na: www.fabrykasztuk.tczew.pl

W Fabryce Sztuk można zakupić również książki o Kociewiu: „U Andzi i Maćka na Kociewiu” Józefa Ziółkowskiego (opowiastki z elementami gwary kociewskiej) w cenie 3,99 zł oraz zeszyt ćwiczeń o Kociewiu autorstwa Kamili Gillmeister i Aleksandry Ujazdowskiej w cenie 9,82 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto