Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Kociewia już za nami! [Zdjęcia]

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W piątek, 10 lutego, po raz kolejny odbył się Światowy Dzień Kociewia. W całym powiecie tczewskim świętowano ten wyjątkowy dzień na różne sposoby.

Światowy Dzień Kociewia w Gminie Gniew już za nami!

W piątek, 10 lutego, po raz kolejny odbył się Światowy Dzień Kociewia. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wspólnie z gminą Gniew oraz Szkołą Podstawową im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie zorganizowały wyjątkowe obchody tego święta.

Świętowanie rozpoczęło się o godzinie 9:30 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. Po nabożeństwie wszyscy wspólnie wyruszyli na cmentarz i złożyli wieńce na grobach zasłużonych dla Kociewia regionalistów Śp. Jana Ejankowskiego i Śp. Teofila Watkowskiego, oddając im hołd, tym samym pielęgnując pamięć o nich.

Następnie w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie odbyła się uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Kociewia, którą starannie przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz zespół Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. Wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne: Błękitna Wstęga oraz Nicpońskie Śpsiewaki.

Uczestnicy święta zachwycali się wystawą fotografii „Kociewie w obiektywie” autorstwa Edyty Lichy, która jest wiceprezesem Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego a w 2021 roku wydała album z zdjęciami jej autorstwa ukazujący urokliwe zakątki Kociewia.

Odbyła się również prelekcja pt. „Pokoleniowo i etnicznie o tradycjach kociewskich. Z punktu widzenia antropologa” Przemysława Kiliana. To z wykształcenia historyk i etnolog. W 2022 roku wydał książkę „Tradycje Kociewskie w praktykach kulturowych wspólnoty gminy Morzeszczyn”, która oparta jest na dogłębnej znajomości badanej problematyki. Autor dużo uwagi poświęca kwestii kształtowania się tożsamości kociewskiej i współczesnej sytuacji tej grupy etniczno-regionalnej.

- Dziękujemy wszystkim Kociewiakom i nie tylko za uczestnictwo w obchodach święta naszego regionumówi burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej CzarneckiJesteśmy dumni z tego kim jesteśmy, dlatego Światowy Dzień Kociewia jest dla nas niezwykle ważny. Staramy się pielęgnować i troszczyć o tradycje naszego regionu i naszych przodków.

Światowy Dzień Kociewia w tczewskiej Fabryce Sztuk

10 lutego od 8.00 do 18.00 można było zwiedzić poniatówkę zlokalizowaną na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Jej wnętrze wypełnią rzeźby kociewskie autorstwa Zenona Miszewskiego, Jerzego Kamińskiego, Edmunda Zielińskiego, Stefana Ostoi-Lniskiego oraz obrazki na szkle Edmunda Zielińskiego i hafty Ireny Szczepańskiej i Bożeny Ronowskiej. We wnętrzu poniatówki mogliśmy ujrzeć, także skrzynię wianową z końca XIX wieku.

Wręczono nagrody w konkursie Ferie koci koci Kociewiaka ( maskotki Fabryki Sztuk, której wygląd i nazwa nawiązują do naszego regionu – Kociewia). Na sam koniec odbyły się warsztaty plastyczne – malowanie toreb w kociewskie wzory.

Święto Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Podczas sobotniego święta Kociewia w Centrum Konserwacji Wraków Statków nie zabrakło aktywności dla rodzin z dziećmi.

O godzinie 11:00 odbyła się w CKWS, zabawa w rodzaju odwróconego „escape room”mówi edukatorka Aleksandara GrońskaZadaniem uczestników nie było wydostanie się z pomieszczenia, lecz dostanie się do specjalnej, tajemniczej skrzynki zamkniętej zamkiem szyfrowym.

Święto Kociewia było również doskonałą okazją do zaznajomienia naszych najmłodszych gości z kulturowym dziedzictwem regionuinformuje Gabriela ChrzanowieckaPrzybliżyliśmy dzieciom charakterystyczne motywy kociewskie za pomocą kolorowanek i zadań. Na małych Kociewiaków, którzy wykazali się największą dokładnością, czekały upominki.

Światowy Dzień Kociewia był dla muzealników okazją do pochwalenia się szczególną łodzią wiślaną, zbudowaną w ostatnich miesiącach w CKWS. Jest to jednostka wykonana na wzór tradycyjnej „nieszawki”, czyli łodzi rybackiej pochodzącej z Nieszawy. Mentorem muzealnych rzemieślników w tej dziedzinie był Władysław Latopolski, prawdopodobnie ostatni tczewski rybak. Jego rodzina od pokoleń mieszkała w Chełmnie i w Nieszawie, trudniąc się rybołówstwem i szkutnictwem, zaś po II wojnie światowej osiedliła się w Tczewie. Pan Władysław samodzielnie budował na własny użytek łodzie w stylu nieszawskim, a sztuki tej nauczył się od swojego dziadka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Kociewia już za nami! [Zdjęcia] - Tczew Nasze Miasto

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto