Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XV Gminna Gala Wolontariatu za mieszkańcami gminy Gniew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
UMiG Gniew
W czwartek, 2 grudnia na zamku w Gniewie odbyła się 15 Gminna Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości nagrody i wyróżnienia przyznano najaktywniejszym animatorom, wolontariuszom, organizacjom społecznym oraz firmom prospołecznym. Nagrodzono także lokalne inicjatywy społeczne.

- Jest mi niezmiernie miło pogratulować wszystkim nagrodzonym. Ostatnie trzy lata to trudny czas dla naszej społeczności nie tylko w Gniewie, ale i w całej Polsce. Możemy tak naprawdę być dumni, bo wolontariuszami jesteśmy wszyscy. W obliczu pandemii, której musieliśmy sprostać, w obliczu wojny na Ukrainie, w czasie której udzielaliśmy i udzielamy nadal pomocy uchodźcom, każdy z nas tak naprawdę zasługuje na słowa uznania. Dlatego bardzo Wam dziękuję i gratuluję. Wolontariuszem staje się każdy, kto patrzy głęboko w swoje serce i potrafi pomóc drugiemu człowiekowi. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie zarazili się pomaganiem, aby jednak podjęli się działań na rzecz dobra społecznego, a przede wszystkim dla drugiego człowiekamówił do społeczników burmistrz Maciej Czarnecki.

Kategoria Wolontariusz Roku 2022

- Wyróżnienie w kategorii Wolontariusz Roku jako pierwszy otrzymali Zofia Rutkowska i Mateusz Bytner. Ci sympatyczni nastolatkowie z niewątpliwie artystyczną duszą mogą być wzorem dla dzisiejszej młodzieży. Swoją aktywną postawą pokazują, że zawsze można zaleźć czas, aby bezinteresownie zaangażować się w nowe działania, nieść pomoc i radość innym. Najczęściej spotykamy ich w trakcie miejskich wydarzeń kulturalnych, podczas których chętnie wspierają organizatorów, dzieląc się także dobrymi pomysłami i prezentują swoje umiejętności szczudlarskie i animatorskie - mówi rzecznik UMiG Gniew - Kolejne wyróżnienie powędrowało do Danuty Iwańskiej, która jest prawdziwą miłośniczką zwierząt. Wolontariuszka od wielu lat otacza swoją opieką bezdomne koty, którym pomaga przeżyć, z własnej inicjatywy podejmując przeróżne formy wsparcia. Z własnej inicjatywy też dokarmia i leczy głodne i chore zwierzęta.

Wolontariuszem Roku 2022 została Martyna Malinowska, która swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła jeszcze w gimnazjum. W szkole średniej aktywnie działała w szkolnym klubie wolontariusza, aktywnie uczestnicząc we wszelkich działaniach na rzecz innych. Szybko związała się z Domem Pomocy Społecznej w Gniewie, w którym to regularnie odwiedza jego mieszkańców.Praca laureatki na rzecz drugiego człowieka trwa już ponad 8 lat. Jej postawa budzi ogromny szacunek i podziw, a bezcenny dar serca i prywatny czas, które ofiaruje starszym, chorym i potrzebującym, zasłużyły na najwyższe uznanie.

Drugą statuetkę w tej kategorii odebrała Paulina Kossecka-Grabarczyk. Jak sama przyznała kocha pomagać, dlatego też włącza się w każdą akcję pomocy. Laureatka angażuje się w charytatywne działania na rzecz potrzebujących mieszkańców gminy Gniew. Aktywnie włączyła się między innymi w organizację pomocy dla chorych Fabiana, Lei czy Ewy, wspierała także rodziny zza wschodniej granicy, szukające u nas schronienia przed trwającą wojną. Najczęściej pomaga po cichu, nie szukając poklasku i rozgłosu, gdyż robi to z prawdziwej potrzeby serca. Wspiera bezdomnych, starszych, biednych i rodziny, pozostające w trudnej sytuacji życiowej, wyciągając do nich swoją pomocną dłoń.

Kategoria Animator Roku 2022

- Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Moniki Słomskiej. Wrażliwość, zaangażowanie i niebywała aktywność to cechy prawdziwego animatora, które z powodzeniem wykorzystuje w pracy w świetlicy wiejskiej w Kolonii Ostrowickiej, bez reszty poświęcając się integracji dzieci i młodzieży. Jako członkini miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, współorganizuje świetlicowe zajęcia dla dorosłych i małych mieszkańców sołectwa - przekazał UMiG Gniew.

Druga wyróżniona animatorka to nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie i szkoły podstawowej w Piasecznie Wioleta Fiedorowicz, która od kilku lat z pełnym zaangażowaniem działa w Szkolnym Klubie Wolontariusza przy gniewskiej placówce. Działa nie tylko na rzecz środowiska szkolnego, ale i lokalnej społeczności. Chętnie współpracuje przy organizacji tak szkolnych, jak i miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Trzecia z wyróżnionych animatorek to Ewa Sobolewska, od dawna zaangażowana w aktywizację gniewskich seniorów, działając w Klubie Seniora „Wesoła Jesień” oraz na rzecz starszych pokoleń gniewian. Wszelkie działania podejmowane przez tą niezwyczajną seniorkę podyktowane są potrzebą serca i troską o godną i przyjemną jesień życia naszych mieszkańców. Za swoje działania doceniona została przez Marszałka Województwa Pomorskiego, który w 2021 roku w ramach konkursu Pomorskie dla Seniora odznaczył ją tytułem „Zwyczajny – Niezwyczajny Senior”.

- Animatorem Roku 2022 została Doroty Kryszczuk. Otwartość, charyzma, inicjatywa, pracowitość. To cechy, którymi najlepiej opisać można naszą laureatkę. Na co dzień pełni funkcję sołtysa, jak nikt więc zna i dba o swoją małą społeczność, angażując się w jej integrację. Potrafi inspirować, zachęcać do aktywności i mobilizować do działania. Z wielką pasją i pomysłowością podejmuje się nowych działań w sołectwie sprawiając, że tętni ono życiem. Choć włodarzem swojego sołectwa jest zaledwie od dwóch lat, ma już na swoim koncie wiele ciekawych przedsięwzięć. Chętnie realizuje działania nie tylko w swoim otoczeniu, ale pozytywnie odpowiada też na wszelkie zaproszenia do współpracy również podczas gminnych wydarzeń - przekazał rzecznik UMiG Gniew.

Organizacja Społeczna Roku 2022

W tej kategorii kapituła przyznała dwa wyróżnienia. Powędrowały one do Koła Gospodyń Wiejskich w Brodach Pomorskich oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Ostrowickiej.

Organizacje docenione zostały za swoją działalność na rzecz lokalnych środowisk i organizację wielu, ciekawych przedsięwzięć dla społeczności w swoich sołectwach. Koła niejednokrotnie reprezentowały też gminę poza jej granicami, przyczyniając się aktywnie do promocji gminy Gniew.

- Laureatem tej kategorii został Chór Żeński Harmonia Sphaerarum. Zespół od samego początku swojego istnienia wykazuje wielką determinację, intensywnie pracując nad rozwojem wokalnym wszystkich swoich członków. Grupa wykonuje głównie utwory a capella muzyki rozrywkowej i sakralnej, a jej znakiem rozpoznawczym jest siła kobiecych głosów i charakterów. Organizacja w swojej czteroletniej karierze ma już na swoim koncie wiele wspaniałych, widowiskowych koncertów. Uświetnia występami uroczystości państwowe, święta oraz imprezy okolicznościowe na terenie miasta i gminy Gniew, będąc dziś jej artystyczną wizytówką, godnie reprezentując ją w całej Polsce, jak również poza granicami kraju. Grupę utalentowanych i pięknych dziewcząt prowadzi wykwalifikowana dyrygentka Izabela Chyła - mówią organizatorzy uroczystości.

Firma Prospołeczna Roku 2022

Pierwszym z wyróżnionych w tej kategorii przedsiębiorstw jest firma Gerlicher Przemysław Małkowski z Opalenia. Choć za swoją prospołeczną działalność została już doceniona na gminnej gali w 2017 roku, nie poprzestała w udzielaniu pomocy. Tę oferuje bowiem po dziś dzień, wspierając nie tylko opaleńskie podmioty, ale także sportowe organizacje z pozostałych części gminy. Jedną z nich, która szczególnie poznała dobre serce właścicieli firmy jest Uczniowski Klub Sportowy Karate Tradycyjnego, który niejednokrotnie korzystał z pomocy organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, w zakresie organizacji kosztownych transportów gniewskich karateków na zawody i wypoczynek letni na południu Polski.

Drugie wyróżnienie przyznano jeleńskiemu Resortowi Jeleń & SPA. Firma, choć jest stosunkowo młodym przedsiębiorstwem, działającym na terenie gminy Gniew, już wykazała się niezwykle otwartą postawą na rzecz lokalnego środowiska. Jeszcze w trakcie budowy okazałego obiektu, włączyła się w organizację letniego festiwalu w Jeleniu, świadcząc pomoc organizacyjną i okazując finansowe wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej i Sołectwu Jeleń. Firma zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu, chętnie użycza swojego terenu pod organizowane w sołectwie turnieje piłki nożnej czy festyny z okazji Dnia Dziecka, aktywnie włączając się również w przygotowanie ciekawych atrakcji oraz nagród dla uczestników imprez.

- Firmą Prospołeczną Roku 2022 został Zakład Produkcji Kruszyw w Gniewie. Przedsiębiorstwo aktywnie wspiera działalność szczególnie sportową i rekreacyjną na naszym terenie. Od wielu lat jest już sponsorem lokalnej drużyny piłkarskiej, finansowo wsparł gminę w budowie gniewskiego skate-parku, organizuje cykliczne konkursy i wydarzenia dla mieszkańców naszej gminy. Od 2014 roku firma nieprzerwanie realizuje program stypendialny dla młodych mieszkańców gminy Gniew, w ramach którego nagradza uczniów za dobre wyniki w nauce. Jako sponsor tytularny Biegu Gniewskiego zapewnia niemałe środki finansowe na organizację przedsięwzięcia, oferując pomoc i angażując się w sprawne przeprowadzenie biegu. Zakład zasponsorował także nowy element placu zabaw przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gniewie, który stanowi dodatkowy element zabawy dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy - mówią organizatorzy XV Gminnej Gali Wolontariatu.

Inicjatywa Społeczna Roku 2022

Pierwszą z wyróżnionych inicjatyw jest inicjatywa odnowienia placu zabaw w Kursztynie.Obiekt zlokalizowany w centralnym punkcie wsi sprawił, że wiejskie życie tej społeczności odżyło na nowo. Festyny wiejskie, Dni Dziecka i wydarzenia realizowane szczególnie w czasie letnim na terenie placu zabaw integrują lokalną społeczność, zacieśniają sąsiedzkie więzi i jeszcze bardziej umacniają dziecięce przyjaźnie.

Drugim z wyróżnionych przedsięwzięć jest inicjatywa stworzenia miejsca rekreacji przy ul. Mieszka I w Gniewie, zrealizowana w ubiegłym roku na jednej z najstarszych ulic w Gniewie. Jej realizatorzy zakasali więc rękawy, stworzyli pomysł i pozyskali zewnętrze środki na jego realizację z programów Działaj Lokalnie i Akumulator Społeczny. Zaangażowanie sąsiadów tej ulicy dało wspaniały efekt w postaci wspólnej przestrzeni, wokół której integruje się lokalna społeczność.

- Nagrodę główną w tej kategorii otrzymała inicjatywa stworzenia pomnika, upamiętniającego społeczność żydowską w Gniewie, w ramach której przy ul. Zamkowej w Gniewie powstał nowy element miejskiej architektury. Obiekt zlokalizowany w miejscu byłej gniewskiej synagogi, upamiętnia życie gniewskich żydów sprzed 1939 roku, których obecność na stałe zapisała się na kartach historii naszego miasta. W 2021 roku mieszkańcy stworzyli miejsce, które zachęca nas do wzięcia udziału w wędrówce po historii gniewskiej społeczności żydowskiej, przybliżając nam jej losy i kulturę, które na nowo ożyły w ulicach miasta - przekazał UMiG Gniew.

W nagrodę dla społeczników wystawiony został spektakl "Roztańczone pasje - od romantyzmu do współczesności", przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto