Wyjątkowy projekt w Gniewie. Nowy wymiar historii

Materiał informacyjny Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie
W ramach projektu odbyły się liczne żywe lekcje historii, m.in. na temat tkactwa i tańca dawnego.
W ramach projektu odbyły się liczne żywe lekcje historii, m.in. na temat tkactwa i tańca dawnego.
Udostępnij:

Przez kilka ostatnich miesięcy Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie realizowało projekt „Misja Zamek – nowy wymiar historii” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Celem projektu było stworzenie przestrzeni do spotkań i wspomnień o wielkiej odbudowie Zamku w Gniewie.

Zamek jest najokazalszym zabytkiem Gniewu. Uchwałą Rady Miejskiej w Gniewie rok 2021 ustanowiony został Rokiem Zamku Gniewskiego, ponieważ w tym roku minęło 100 lat od wielkiego pożaru Zamku.

- Projekt zakładał szereg działań mających na celu upamiętnienie odbudowy Zamku Gniewskiego. Celem było upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach, którzy uczestniczyli w zamkowej drodze od upadku do jego świetności – stwierdza burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki.

- Zależało nam, by nasz projekt znacznie przyczynił się do ukazania historii lokalnej jako cennego źródła wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie udało się, zwłaszcza w młodym pokoleniu, wzmocnić poczucie wspólnoty obywatelskiej i lokalnej tożsamości oraz poszanowania dobra naszej Małej Ojczyzny – mówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. – Zaproponowaliśmy mieszkańcom i turystom zupełnie nowe spojrzenie na historię, poprzez stworzenie gry mobilnej, questów edukacyjno - historycznych oraz naukę tworzenia historycznych podcastów. Ponadto sięgnęliśmy także po tradycyjne sposoby przekazywania wiedzy - spacery historyczne, żywe lekcje historii na temat zrodzonego na Zamku w Gniewie lokalnego odtwórstwa historycznego oraz premierę filmu edukacyjno - historycznego.

W czasie Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! na Rynku w Gniewie odbyła się oficjalna premiera gry mobilnej Vivat Gniew! Gra została opracowana podczas czerwcowych warsztatów z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie. Stworzona została przede wszystkim z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podczas gry uczestnicy mieli okazję poznać historię Gniewu i gniewskiego zamku.

Ponadto odbyły się spacery historyczne na temat historii Zamku oraz liczne żywe lekcje historii, m.in. na temat tkactwa, tańca dawnego, chorału gregoriańskiego, pisania piórem i lakowania pieczęci oraz kowalstwa. Dzieci i młodzież po każdym warsztacie otrzymywały pieczątkę na specjalnej karcie z historią Zamku Gniewskiego. Nagrodą za uzbieranie wszystkich pieczęci i aktywny udział w zajęciach była pamiątkowa moneta.

- Projekt uroczyście podsumowaliśmy we wrześniu podczas Urodzin Gniewu. Odbyła się wówczas wystawa na temat drogi do świetności gniewskiego Zamku, prelekcja historyczna a nieco wcześniej warsztaty z tworzenia historycznych podcastów w Szkole Podstawowej w Piasecznie. Efekty projektu można podziwiać na kanale Gniewska.tv, gdzie wszystkie materiały są dostępne online. Naprawdę warto wysłuchać podcastu z Jarosławem Struczyńskim, kasztelanem Zamku w Gniewie, inicjatorem wielkiej odbudowy warowni czy też obejrzeć wspaniały film „Misja Zamek – droga do świetności”. Gorąco polecamy – puentuje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Dodaj ogłoszenie