Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gniewie zakończył się projekt „Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni”

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Cuda powstały także w cukierni „U Karola” w Gniewie. Dziewczynki z babciami piekły torciki, pączki i ciastka w różnych kształtach, a pod okiem cukiernika opracowały wyjątkową recepturę na rogaliki
Cuda powstały także w cukierni „U Karola” w Gniewie. Dziewczynki z babciami piekły torciki, pączki i ciastka w różnych kształtach, a pod okiem cukiernika opracowały wyjątkową recepturę na rogaliki UMiG Gniew
W gminie Gniew dobiega końca projekt „Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni”. Seniorzy i juniorzy podczas warsztatów międzypokoleniowych zdobywali praktyczną wiedzę i umiejętności pod okiem mistrzów wielu profesji.

W ramach projektu „Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni” zorganizowany został cykl spotkań z mistrzami tradycyjnych sztuk i rzemiosł. Uczestnicy zdobywali praktyczną wiedzę i umiejętności podczas warsztatów z lokalnym mistrzem kowalstwa artystycznego, krawcową, stolarzem, cukiernikiem, malarzem i rzeźbiarzem.

- Wielu wyjątkowym zawodom grozi odejście w niepamięć, gdyż w obliczu upływającego czasu i coraz to nowszych technologii wiele dawnych umiejętności zanika. Juniorzy wraz z seniorami zgłębiali wiedzę na temat mniej popularnych obecnie fachów, równocześnie odkrywając nowe pasje – mówi Maciej Czarnecki, burmistrz miasta i gminy Gniew.

Jak wyglądały warsztaty?

_W pracowni krawieckiej Renaty Müller _babcie oraz prababcie z wnuczkami opanowały podstawy kroju i wspólnie stworzyły fantazyjne suknie. Podczas organizowanego w Gniewie corocznego Pochodu Księżniczek młode uczestniczki warsztatów krawieckich wystąpiły w baśniowych kreacjach uszytych wraz z babciami.

Podczas zajęć w kuźni Morgana, czyli Remigiusza Talaśki dziadkowie, ojcowie i wujowie pod okiem doświadczonego artysty kowala pomagali młodym krewnym kuć żelazo, póki gorące i wspólnie dawnymi metodami wykuwali gwoździe, nożyki i ozdoby w stylu rustykalnym.

W warsztacie stolarskim Jakuba Grybka zadaniem uczestników było wykonanie karmników dla ptaków. Drewniane dzieła sztuki tworzone były całymi rodzinami, a oprócz wprawy w stolarskim fachu uczestnicy zyskali także świetny pretekst do rodzinnych obserwacji natury. Efektem zajęć jest też drewniana ławeczka stworzona podczas warsztatów, która stanie w gniewskim ośrodku kultury.

Cuda powstały także w cukierni „U Karola” w Gniewie. Dziewczynki z babciami piekły torciki, pączki i ciastka w różnych kształtach, a pod okiem cukiernika opracowały wyjątkową recepturę na rogaliki, które mają stać się kulinarną wizytówką Gniewu pod nazwą Kulturalniki Gniewskie.

Sztukę rzeźbiarską seniorzy i juniorzy zgłębiali pod czujnym okiem Krzysztofa Drożeńskiego. Przy użyciu profesjonalnych narzędzi i technik spod dłut wyszły piękne snycerskie kompozycje oraz płaskorzeźba Mewy Gniewki – symbolu miasta i gminy Gniew.

W studio malarskim Renaty Reńskiej powstały gniewskie pejzaże. Utalentowane uczestniczki poznały wiele technik malarskich, które od razu mogły wykorzystać na swoich płótnach, wspólnie pracując nad dziełami w kreatywnej atmosferze.

Warsztaty z naciskiem na zajęcia manualne były płaszczyzną twórczej ekspresji. Biorący w nich udział mieszkańcy gminy Gniew miejscową kulturę i regionalne zwyczaje poznali w praktyce, nabierając szacunku do jej dorobku i historii. Uczestnicząc w niej, młodym gniewianom łatwiej poczuć się częścią tradycji, kontynuować ją i współtworzyć, a seniorzy mogli dzielić się wspomnieniami.

Projekt rozpoczął się w lipcu tego roku, a zakończył w listopadzie. Przez kilka miesięcy seniorzy i juniorzy z gminy Gniew zgłębiali tajniki wielu rzemiosł z wielowiekowymi tradycjami.

- Realizacja projektu pozwoliła przełamać stereotypy dotyczące niskiej aktywności osób starszych oraz dokonać zmian w sposobie myślenia o przedstawicielach starszej generacji wśród samych seniorów, a przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży biorących udział w projekcie. Także seniorzy mogli obserwować najmłodsze pokolenie w nowym kontekście, z dala od ekranów, dostrzec dzieci i młodzież w pozytywnym świetle. Zmniejszył się dystans między pokoleniami, który w związku ze współczesnym stylem życia pogłębia się szczególnie między starszą generacją, a młodszą. W okolicznościach wspólnego warsztatowania powstała przestrzeń, by nabrać szacunku i wdzięczności oraz uczyć się nawzajem - juniorzy od seniorów, seniorzy od juniorów. Witalność i kreatywność młodych w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem starszych wykorzystane we wspólnej aktywności pozwalają budować poczucie łączności międzypokoleniowej – stwierdza Anna Czyżewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie.

Najmłodsi uczestnicy zyskali niezwykłą więź ze swoimi starszymi krewnymi, stworzoną poprzez przekazywanie wiedzy, dobrych przykładów, zdobywanie umiejętności, których nie uczą się w szkole. Warsztaty odbywały się w atmosferze rodzinnego ciepła, miłości i wzajemnego zainteresowania, otworzyły przed dziećmi tajemniczy i fascynujący świat ich babć i dziadków (także pra). Spotkania z lokalną kulturą i rzemiosłem z tradycjami to okazja do stworzenia wspólnych wspomnień i tematów do rozmów, które są kluczem do nawiązania trwałych relacji.

Dzieci i młodzież poznały lokalne tradycje, kultywowane od pokoleń, zobaczyły też swoich dziadków i rodziców w świetle innej niż domowa perspektywy. Wspólny czas, rozmowy i wiedza przekazywana na żywo znacznie zmieniły wzajemne postrzeganie się seniorów i młodych, nie tylko w obszarze kultury i sztuki, ale także w kontekście pięknej, wartościowej relacji o uniwersalnym wymiarze.

Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Gniew oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gniewie..

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto