Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Vivat Vasa!” w Gniewie - kopie przeciwko muszkietom [ZOBACZ PROGRAM]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Już w sobotę, 30 lipca, wehikuł czasu na Zamku Gniew znowu zostanie wprawiony w ruch i przeniesie gości w burzliwy XVII wiek. Czas na „Vivat Vasę!”

Ostrzenie szabel, podkuwanie koni, sprawdzanie jakości prochu i długie rozmowy o taktyce - pod zamkiem w Gniewie trwają ostatnie przygotowania przed sobotnim starciem między dwoma królewskimi kuzynami. „Vivat Vasa! Bitwa pod Gniewem 1626” to jedna z największych inscenizacji historycznych w kraju, odtwarzająca wojskowość XVII w. Goście Zamku Gniew w najbliższą sobotę i niedzielę przeniosą się wehikułem czasu do momentu, kiedy pod miastem starły się armie dwóch królów z dynastii Wazów - polskiego Zygmunta III i szwedzkiego Gustawa II Adolfa. W polu staną przeciwko sobie dzielna polska husaria kontra niezwykle niebezpieczni szwedzcy muszkieterowie. Przez lata historycy opisywali gniewską bitwę jako pierwszą porażkę husarii w polu, dzisiaj jednak - dzięki dokładniejszym badaniom - już wiemy, że kilkudniowe starcie było nierozstrzygnięte.

Co przygotowali organizatorzy? Na sobotę zaplanowano: godz. 11.30 - salwa armatnia na Anioł Pański oraz prezentacja rot, regimentów i chorągwi; 12.30-18.30 - egzercerunki wojsk autoramentu polskiego i cudzoziemskiego (pokazy, musztry, turnieje, sceny poważne i komiczne z życia wojennego i obozowego wzięte, ćwiczenia w zażywaniu muszkietów, pistoletów i artylerii, szermierka szablą i rapierem); 15.00 - Histeryczny Mecz Polska - Szwecja (spotkanie wojsk w polu gry); 17.00 - Gniewski Turniej Husarski (gonitwy pocztów husarskich z kopią, szablą, pałaszem i koncerzem); 20.00 - spektakl historyczny „Jak Polacy ze Szwedami A.D. 1626 pod Gniewem wojowali”; 21.30 - tradycyjna parada z pochodniami wojsk i publiczności ulicami Gniewa.

Program niedzieli zawiera z kolei: godz. 11.30 - salwa armatnia na Anioł Pański; 12.30-15.00 - pokazy, musztry, egzercerunki piechoty, artylerii i jazdy dawnej; 15.00 - msza w Kaplicy Zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

W sobotę bilety wstępu w cenie 15 (normalny), 10 (ulgowy) i 5 zł (dla mieszkańców gminy Gniew). W niedzielę bilet po 5 zł.

Organizatorami są Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Hotel Zamek Gniew Sp. z o.o. oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto