Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: Polska samorządność świętuje 30. urodziny!

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
30 lat temu, 27 maja odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Samorządność sprawiła, że poczuliśmy się gospodarzami w swoich gminach, a przy wsparciu środków unijnych pozwoliło to stworzyć nową Polskę.

Dzień Samorządu Terytorialnego to polskie święto, obchodzone corocznie 27 maja, uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku.

- Ta rocznica to nasze wspólne święto. Święto każdego Polaka, każdego mieszkańca naszej Gminy – nie tylko samorządowców, radnych i włodarzy. Dzięki zaufaniu Mieszkańców, my możemy działać dla naszego wspólnego dobra. Wierzę, że przez ostatnie lata dokładano wszelkich starań, aby nasza gmina odnosiła sukcesy i rozwijała się pod względem infrastruktury, kultury czy turystki. Trzydziestolecie samorządności daje nam okazję do podsumowania zasług lokalnej społeczności. Choć zmagamy się z trudnym czasem pandemii, zdecydowanie mamy okazję do radości i świętowania – mówi burmistrz Maciej Czarnecki.

Samorząd w Tczewie

W początkowym okresie samorządności Tczew był zaliczany do obszarów dotkniętych strukturalnym bezrobociem. Upadające w Trójmieście i w Tczewie duże zakłady pracy sprawiły, że i dla tczewian brakowało zatrudnienia. Lekarstwem okazała się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, ale przede wszystkim wysiłki samorządu, przedsiębiorczość i pasja mieszkańców, które zaowocowały powstaniem silnego, samodzielnego i atrakcyjnego ośrodka.

Powrót Tczewa nad Wisłę to cel konsekwentnie realizowany od lat 90-tych ubiegłego wieku. Skutkiem jest zagospodarowany Bulwar Nadwiślański, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, przystań, pomost wioślarski. Dzisiaj tereny nadwiślańskie to miejsce spacerów, aktywnego wypoczynku, plenerowych koncertów, festynów, happeningów. Atrakcją dla najmłodszych jest ogromny, 8-metrowy zamek na bulwarze.

Tczew realizuje już drugi, wspierany przez środki unijne, projekt rewitalizacji Starego Miasta – tym razem uwzględniający także osiedle Zatorze. Efekty to m.in. trzy szlaki – forteczny, widokowy i droga spacerową, wyremontowane kamienice, wiele imprez plenerowych i zaangażowanie mieszkańców w życie dzielnic. W tym roku zakończyliśmy budowę biblioteki przy ul. Kościuszki, a wkrótce rozpocznie działalność Klub Rodzinny Zatorze. Przed nami przebudowa układu drogowego na Zatorzu i gruntowny remont głównego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Dąbrowskiego.

„Węzeł” to jedna z największych tczewskich inwestycji zrealizowanych przy wsparciu środków unijnych. W konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich inwestycja została uznana za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.. Na obszarze ponad 5 ha powstało komunikacyjne centrum miasta obsługujące podróżnych korzystających z różnych rodzajów transportu. Sąsiaduje z nim centrum usługowe – galeria handlowa, kino. Parking na 250 miejsc oddany w 2012 r. już przestał wystarczać, ale kończy się budowa nowego dwupoziomowego parkingu na 100 kolejnych miejsc.

Ośrodek kultury i sportu

Fabryka Sztuk działająca w pofabrycznym budynku zmodernizowanym ze środków unijnych i jest bardzo prężną samorządową instytucją kulturalną. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” , organizatorem wystaw, imprez plenerowych, zajęć edukacyjnych. Bez niej trudno wyobrazić sobie dzisiejszy kulturalny Tczew.

Co roku w Tczewie odbywa się wiele wydarzeń plenerowych, festynów, koncertów, zawodów sportowych. Te największe to inscenizacje bitwy o Tczew 1807 r. przez Fabrykę Sztuk, Festyn Samorządowo-Komunalny, Noc Muzeów, Pchli Targ, Wrześniowe Targowisko, Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny, Piknik Historyczno-Militarny, Sobótki Tczewskie, Dożynki Działkowe, Miejskie Spotkanie Opłatkowe. Miasto wspiera organizację m.in. Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego IN MEMORIAM.

Charakterystycznym elementem wizerunku Tczewa stały się murale widoczne z ul. Wojska Polskiego. Do murali upamiętniających słynnego pochodzącego z Tczewa fotografa – Alfreda Eisenstaedta oraz jedną z legend Romana Landowskiego, w 2017 r. dołączyły dwa kolejne, nawiązujące do staromiejskich kamieniczek i Mostu Tczewskiego oraz ostatnio wykonany – trójwymiarowy mural przy ul. Armii Krajowej 61, według projektu artysty z Tczewa Jarosława Kukowskiego.

Od 1997 r. działa w Tczewie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Firmy w strefie to praca dla kilku tysięcy osób, to także miejsce, dzięki któremu Tczew stał się jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju branży teleinformatycznej. W PSSE zaangażowany jest kapitał amerykański, francuski, belgijski, niemiecki i angielski.

Nowe mieszkania i obiekty sportowe

W miejscu dawnego gospodarstwa rolnego Piotrowo powstała nowoczesna dzielnica mieszkaniowa. Osiedle systematycznie wzbogacane jest o infrastrukturę poprawiającą komfort życia mieszkańców. Oprócz zaplecza handlowo-usługowego jest duży teren rekreacyjno-sportowy w rejonie ul. Andersena, place zabaw, siłownie pod chmurką, rowerodrom, boisko wielofunkcyjne. Nowe osiedle mieszkaniowe powstaje też na dawnych terenach wojskowych. Przy ul. Prostej na Zatorzu powstało osiedle budynków komunalnych.

Niezagospodarowany teren i miejsce dzikich wysypisk śmieci – tzw. kanonka, zamienione zostało w teren rekreacyjny i miejsce rodzinnego wypoczynku.

W 1998 r. oddano do użytku kompleks odkrytych basenów. W sąsiedztwie znajduje się skatepark, kort tenisowy oraz hala sportowa i kryte lodowisko. Powstały nowoczesne boiska piłkarskie i wielofunkcyjne – m.in. Orliki. Zagospodarowana została niecka czyżykowska, skwer z fontanną przy ul. Żwirki, teren w rejonie ul. Flisaków na Os. Staszica. Każda z dzielnic ma już swój obszar do wypoczynku i rekreacji. Przy ul. Bałdowskiej powstał stadion lekkoatletyczny, przygotowujemy się do rozbudowy kompleksu basenów .

Nowe ulice i ścieżki rowerowe

W ciągu 30 lat wyremontowano lub zbudowano wiele nowych ulic, skwerów, przebudowano skrzyżowania, w miejscu dawnej kładki dla pieszych przy ul. Gdańskiej zbudowany został wiadukt 800-lecia Tczewa, nowy wiadukt powstał też w ciągu ul. Wojska Polskiego, wybudowana została aleja Kociewska. Systematycznie remontowane są istniejące ulice – w tym roku jest to np. ul. Gdańska, wcześniej Jedności Narodu, Pułaskiego, Starowiejska i wiele innych.

Tczewianie coraz chętniej jeżdżą na rowerach – w ciągu ostatni 6 lat nastąpił blisko 60-procentowy wzrost ruchu rowerowego. Systematycznie poprawia się infrastruktura rowerowa – mamy ponad 25 km dróg dla cyklistów, blisko 800 stojaków rowerowych. W tym roku finalizujemy tczewski etap Wiślanej Trasy Rowerowej.

Już ponad 100 projektów zostało zrealizowanych w ramach Budżetu ObywatelskiegoTczewa. Już od 2014 r. , dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy mogą bezpośrednio decydować o drobnych, ale potrzebnych inwestycjach w ich otoczeniu. Wykonano lub rozbudowano m.in. place zabaw i miejsca do rekreacji typu street workout , siłownie pod chmurką, wykonano lub poszerzono parkingi, wyremontowano chodniki, wykonano boiska do plażowej piłki siatkowej oraz bieżnię i skocznię do skoków w dal, wyremontowano schody, zamontowane zostały iluminacje świąteczne i wiele innych. W 2019 r. zapoczątkowany został Szkolny Budżet Obywatelski, którego adresatami są uczniowie tczewskich szkół podstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto