Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Budżet Obywatelski po weryfikacji - do wyboru będzie 17 projektów

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Spośród 21 projektów, które wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego Tczewa, pozytywną weryfikację, zarówno formalną, jak i merytoryczną, przeszło 17, w tym 12 projektów dużych (szacowanych na kwotę do 250 tys. zł) oraz 5 małych (do 25 tys. zł).

Swoją propozycję do Budżetu Obywatelskiego miał prawo zgłosić każdy mieszkaniec Tczewa. Głosować również będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku, ale jeden mieszkaniec ma możliwość oddania głosu wyłącznie na jeden projekt.

- Do 23 lipca podany zostanie termin głosowania, a ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 1 października - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Kwota przeznaczona na realizację to 1 mln zł, z tego 800 tys. zł przeznaczone zostanie na projekty duże a 200 tys. na projekty małe. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na 2022 rok.

Budżet Obywatelski Tczewa jest realizowany od 2014 r.

Projekty duże poddane pod głosowanie:

1. „Monitoring wizyjny- poprawa bezpieczeństwa mieszkańców”, autor: Maciej Skiberowski

Monitoring wizyjny newralgicznych punktów w Tczewie wyszczególnionych powyżej. Montaż kamer na słupach oświetleniowych. W skład zestawu wchodziłyby m.in. kamery stacjonarne, lokalny rejestrator, zestaw zasilający-ładowanie akumulatora w nocy.

2. „Wymiana chodnika” , autor : Katarzyna Siurek

Remont chodnika położonego wzdłuż budynku mieszkalnego przy ul. Polnej 4 polegający na rozebraniu istniejącego starego chodnika i wykonaniu nowego chodnika o nawierzchni z kostki betonowej.

3. ”Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez montaż naświetlaczy na przejściach dla pieszych”, autor : Tomasz Tobiański

Montaż naświetlaczy doświetlających przejścia dla pieszych na terenie miasta Tczewa w wymienionych powyżej lokalizacjach w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych jak i kierowców.

4. „Bezpieczna droga do szkoły”, autor : Piotr Woźny

Budowa ciągu pieszo-rowerowego (z pierwszeństwem pieszych) o nawierzchni z kostki betonowej wraz z montażem ławek, śmietników oraz wykonaniem oświetlenia. Ciąg pieszo-rowerowy łączyłby ulice ks. Bernarda Sychty i ul. Fenikowskiego.
Długość ciągu rowerowego ok. 70 m, szerokość -3 m. Ciąg pieszo-rowerowy oddzieli od terenu zielonego ok. 0,045 ha terenu (do granicy z działka 802/2 i 801), który powinien być przekształcony w łąkę kwietną.

5. „Stoły do gier i piknikowania” , autor : Maciej Schwager

Montaż stołów do gier oraz do piknikowania na terenie rekreacyjnym na Bulwarze Nadwiślańskim – 20 szt. oraz na terenie rekreacyjnym z fontanną przy ul. Żwirki- 5szt.
Stoły i siedziska wykonane z betonu. Jedna połowa blatu stołu winna posiadać plansze do gry w szachy, w warcaby lub w chińczyka. Druga połowa blatu ma pozostać „czysta”.

6. ”Rozbudowa systemu monitoringu-bezpieczne dzieci i mieszkańcy Tczewa”, autor : Natalia Szumała

Montaż czterech kamer stacjonarnych monitoringu wraz z rejestratorem na słupie oświetleniowym ( jeden punkt monitoringu) w wyszczególnionych powyżej ośmiu lokalizacjach.

7. „Rodzinna Kanonka”, autor : Wojciech Różanowski

Projekt przewiduje:
1) doposażenie istniejącego już placu zabaw o nowe urządzenia zabawowe takie jak: piramida linowa, huśtawka „bocianie gniazdo”, karuzela trójramienna, ścianka wspinaczkowa , oraz tablica edukacyjna kółko i krzyżyk ,
2) doposażenie istniejącego „street workout” o nowe urządzenie,
3) budowę ogrodzonego wybiegu dla psów z urządzeniami służącymi do zabawy takimi jak: kładka ruchoma, równoważnia, drążek do przeskakiwania, tuba wysoka, tunel domek oraz paliki do slalomu. Wybieg wyposażony byłby w śmietniki i pojemniki na psie odchody.

8. „Przestrzenny napis 3D „Tczew” z elementami gryfa” , autor : Krzysztof Misiewicz

Montaż wielkoformatowego podświetlonego napisu przestrzennego 3D „TCZEW” z elementem Gryfa na Bulwarze Nadwiślańskim. Napis o wymiarach 10 m szerokości i 2 m wysokości miałby być podświetlony. Przy napisie zamontowane zostałyby ławki.

9. ”Wymiana ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 5 w Tczewie”, autor : Gabriela Makać

Projekt zakłada wymianę starego znajdującego się w złym stanie technicznym ogrodzenia terenu Szkoły Podstawowej nr 5 wzdłuż ul. Westerplatte i ul. Lecha na nowe ogrodzenie o metalowych przęsłach , słupkach i cokole z cegły klinkierowej.

10. „„Miejskie Grillowanie” –c.d. projektu –Budowa altany, wiaty nad stołami przy grillu na oś. S. Staszica”, autor : Iwona Nitza

Postawienie wiat nad stołami i ławkami przy grillu na oś. Staszica przy ul. Spółdzielczej, które chroniłyby korzystających z grilla przed opadami atmosferycznymi.

11. „Nowe witacze Tczewa”, autor : Krystian Jendrzejewski

Wymiana istniejących witaczy na nowe. Postawienie nowego witacza na wjeździe do Tczewa od strony dojazdu z autostrady A1.

12. „Zielony zakątek” , autor : Krystian Jendrzejewski

Projekt zakłada stworzenie zielonego terenu rekreacyjnego z utwardzonym placem do wypoczynku w kształcie koła, wyposażonym w ławki ,kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Teren zostałby zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni: krzewów, drzew , bylin i rabat kwiatowych.

Projekty małe poddane pod głosowanie:

1. „Monitoring Jedności Narodu” , autor: Maciej Skiberowski

Montaż kamery obrotowej na słupie oświetleniowym przy ul. Jedności Narodu , która obejmowałaby swoim zasięgiem mały plac zabaw przy ul. Jedności Narodu 12,13,14 i ul. Jedności Narodu 7,8,9, oraz bloki przy ul. Jedności Narodu nr 27,28,29,30,31. Kamera podłączona byłaby do istniejącego systemu monitoringu Tczewa.

2. „Rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza SMOG.ALARMOWY.PL o 4 nowe czujniki na terenie miasta Tczewa”, autor : Natalia Szumała.

Rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza o 4 nowe czujniki na terenie miasta Tczewa. Montaż czujników pozwoliłby mieszkańcom Tczewa na obserwację zarówno aktualnego jak i archiwalnego stanu IJP (Indeks Jakości Powietrza) oraz danych dotyczących różnych frakcji pyłu zawieszonego w powietrzu (PM1, PM2.5,PM 10)

3. „Stojaki rowerowe na terenie Tczewa” , autor : Paulina Kremer

Montaż 55 szt. stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery „U” . Lokalizacja stojaków (wyszczególniona powyżej) to: sklepy, tereny zielone, instytucje i inne ważne miejsca odwiedzane przez mieszkańców Tczewa.

4. „Pieszo-rowerowa ścieżka (Tczew) Od Nowa. Uzupełnienie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Kanału Młyńskiego o montaż ławek, koszy na śmieci i psie odchody oraz nasadzenia zieleni” autor : Aleksandra Kussowska

Uzupełnienie istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej w ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody z zapasem woreczków oraz nasadzeniami zieleni przy ławkach. Projekt przewiduje 5 punktów na trasie ścieżki.

5. „W każdym z nas drzemie troszkę dziecka” , autor : Iwona Nitza

Montaż po jednej huśtawce i hamaku dla dorosłych w dwóch miejscach na placach zabaw : na Bulwarze Nadwiślańskim oraz na terenie rekreacyjnym przy TCSiR –„ Kanonce”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto