Tczew. Absolutorium dla Zarządu Powiatu w cieniu wniosku o odwołanie starosty

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Podczas sesji podjęty zostanie temat odwołania starosty Mirosława Augustyna
Podczas sesji podjęty zostanie temat odwołania starosty Mirosława Augustyna Archiwum DB
Jutrzejsza (27.07.2021) sesja Rady Powiatu Tczewskiego zapowiada się bardzo burzliwie. Tematykę obrad zapewne zdominują dwa tematy: absolutorium dla zarządu za 2020 rok oraz wniosek o odwołanie z urzędu starosty Mirosława Augustyna. Pod wnioskiem podpisało się dziewięcioro radnych z PiS oraz dwóch z Inicjatywy Samorządowej i jednego z byłego PnP.

Wniosek o odwołanie starosty złożony został 28 maja br. Podpisali się pod nim: Barbara Kamińska, Dariusz Godlewski, Tomasz Kotlenga, Roman Małecki, Piotr Odya, Stanisław Smoliński, Witold Sosnowski, Jiří Studený i Zbigniew Zgoda.

Wnioskujący o odwołanie starosty z urzędu podkreślają, że działania Mirosława Augustyna, jako przewodniczącego zarządu doprowadziły, m.in. do przygotowania bez konsultacji zamiaru likwidacji i przekształceń szkół powiatowych, który spowodował, na przełomie roku 2018/2019, zdecydowany sprzeciw społeczeństwa powiatu i w efekcie odstąpienie od planowanych przez Zarząd Powiatu zmian.
Radni domagający się odwołania starosty zwracają również uwagę na działania starosty w temacie likwidacji filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Tczewie.

- Mimo protestów środowiska nauczycielskiego, doszło do likwidacji Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej i za przysłowiową "złotówkę” przekazanie znacznego majątku Miastu Tczew, radni zostali wprowadzeni przez Starostę w błąd w sprawie wystąpienia do Marszałka Województwa Pomorskiego dotyczącego zamiaru likwidacji placówki i jej stanu technicznego - czytamy we wniosku.

Zastrzeżenia zdaniem wnioskujących o odwołanie starosty budzi również kwestia przekazania -bez dokonania wyceny - sprzętu po zlikwidowanym Powiatowym Zarządzie Dróg do Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie, jeszcze przed podjęciem w tej sprawie uchwały przez radę powiatu. Ostatecznie zarząd wycofał się z tego zamiaru.
Niezadowoleni radni wskazują także na brak rzeczowej i konstruktywnej współpracy z radnymi w sprawie sprzedaży budynku przy ul. Wojska Polskiego (projekt uchwały w tej sprawie dwa razy został zdjęty z porządku obrad).
Jako powód do odwołania 9 radnych uważa również rezygnację niektórych radnych z przynależności do klubów radnych i ostatecznie utraty większości w radzie.

Procedurę odwołania Starosty regulują przepisy art. 31 ustawy o samorządzie powiatowym zgodnie z którymi Rada Powiatu może odwołać Starostę z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium lub nieudzielenie wotum zaufania Zarządowi jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady, a wniosek w tej sprawie wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną.

Wniosek radnych trafił pod obrady Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Tczewskiego. Odnosząc się do poszczególnych zarzutów co do działalności starosty, Komisja Rewizyjna była podzielona w swojej ocenie. Trzech radnych było „za”, dwóch - „przeciw” a jeden wstrzymał się od głosu. Przypomnijmy, w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Piotr Łaga - przewodniczący, Piotr Odya - zastępca przewodniczącego, Adam Kucharek - sekretarz,
Tomasz Kotlenga, Jiří Studený i Marek Modrzejewski.

Odwołanie Starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym. Odwołanie Starosty, jeśli do niego dojdzie, jest równoznaczne z odwołaniem całego Zarządu Powiatu.

Czy wyjaśnienia, jakie złożył radnym na posiedzeniach komisji, w których uczestniczył, przekonały większość powiatowych radnych i uchronią starostę przed odwołaniem z urzędu? To okaże się jutro podczas sesji.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Materiał oryginalny: Tczew. Absolutorium dla Zarządu Powiatu w cieniu wniosku o odwołanie starosty - Tczew Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie