Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Tczewie przed II wojną światową i w 2014 roku

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Co roku 11 listopada było dostojnie, uroczyście, ale i barwnie
Co roku 11 listopada było dostojnie, uroczyście, ale i barwnie archiwum DB
W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne nie odbędą się tradycyjne uroczystości patriotyczne. Przypomnijmy sobie, jak świętowano ten szczególny dzień jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Powspominajmy również obchody Narodowego Święta Niepodległości sprzed kilku lat. Na zdjęciach obchody z 2014 r. oraz z 1937 i 1938 roku.

11 listopada 1937 r. - 19 lat po uwolnieniu się Polski spod zaborów - odbyły się pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Uroczystości związane z tą rocznicą, niestety, Polacy mogli oficjalnie obchodzić jedynie przez dwa lata. W czasie wojny było to niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. Na ponowne obchody Narodowego Święta Niepodległości trzeba było poczekać aż do 1989 roku.

W Tczewie od lat 11 listopada jest diem szczególnie ważnym. Co roku oprócz uroczystości patriotycznych są też inicjatywy sportowe, czy też kulturalne związane z Świętem Niepodległości. Przypomnijmy sobie jak świętowaliśmy w 2014 roku. Mamy też kilka zdjęć sprzed wybuchu II wojny światowej związanych z Świętem Niepodległości w Tczewie. Niestety, nie zachowało się zbyt dużo pamiątek z lat 1937, 1938.

11 listopada o godz. 17:15 odbędzie się koncert online „Od Moniuszki do wolności” w wykonaniu Harcerskiej Orkiestry Dętej.

Będzie to zapis zeszłorocznego Koncertu z okazji Święta Niepodległości, a w programie usłyszymy m.in.: mazura z opery „Straszny Dwór, uwerturę koncertową „Bajka”, „Pieśń wieczorną” czy „Prząśniczkę” w nowej aranżacji. Ponadto Orkiestra wykonała pieśni patriotyczne, piosenki pochodzące z XX-lecia międzywojennego oraz polską muzykę filmową. Orkiestra zagrała jak zwykle pod batutą fenomenalnej Magdaleny Kubickiej-Netki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto