Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studniówka - zwyczaje, tradycje i przesądy. Co zrobić na studniówce, żeby mieć szczęście na maturze?

Maja Czech
Maja Czech
Polska Press/pexels
Za sto dni matura! Szkoły średnie w całej Polsce organizują imprezy, które zwiastują zbliżający się wielkimi krokami egzamin dojrzałości. Ze studniówką związanych jest wiele przesądów i tradycji, które młodym uczestnikom balu mają zagwarantować wysoki wynik na tego rocznej maturze. Zobaczcie, co trzeba mieć ze sobą na studniówce i co ubrać, aby mieć 100% na maturze.

Studniówka 2023. Kiedy się odbywa?

Jak sama nazwa wskazuje, studniówka to impreza, która odbywa się na sto dni przed maturą. Organizowana jest przez szkołę oraz Radę Rodziców. Ze względu na to, że matury co roku odbywają się w maju, bale odbywają się zazwyczaj w styczniu i lutym.

Nie ma konkretnego terminu, w którym każda szkoła obchodzi swoją studniówkę, jednak wszystkie utrzymują tradycję organizowania jej na około 100 dni przed planowaną maturą. Dlaczego akurat 100 dni? Teorii jest kilka.

Studniówka. Dlaczego sto dni?

Jedna z teorii głosi, że 100 dni to idealny czas, w którym można powtórzyć cały materiał potrzebny do zaliczenia matury. Bal studniówkowy ma więc być ostatnim "powiewem wolności" przed trzymiesięcznym maratonem nauki.

Istnieje również żartobliwe przekonanie, że studniówka jest tak huczną imprezą, że uczeń będzie potrzebował aż stu dni, aby dojść do siebie przed egzaminem dojrzałości.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak fakt, że jako ludzie mamy zamiłowanie do okrągłych liczb, a sto dni przed maturą wypada w sam środek karnawału.

Studniówka. Dawniej i dziś

Studniówka to pewnego rodzaju "rytuał przejścia". Jest to pierwszy oficjalny bal nastolatków, którzy stają się młodymi dorosłymi. Po maturze, każdy z uczniów pójdzie własną drogą ku dorosłości. Nawet jeżeli wybierze on drogę studencką, nie powróci już nigdy do szkoły, jaką znał do tej pory. Istotę tego wydarzenia rozumiano i podkreślano już w latach 70.

Wiele lat temu, studniówki były przygotowywane w sposób mniej profesjonalny, jednak dopisywano im dużo większe znaczenie. Bale odbywały się w budynku szkoły, a konkretnie w salach gimnastycznych przystrojonych przez uczniów i nauczycieli.

Na stołach pojawiały się dania przygotowane przez rodziców. Podczas części oficjalnej, oprócz poloneza, prezentowano różnego rodzaju spektakle, skecze i teatrzyki. Potem oczywiście huczna impreza przy dźwiękach zespołu grającego muzykę na żywo.

Studniówka 2023 - przesądy i zwyczaje

Ze studniówką związanych jest wiele przesądów i tradycji, których należy przestrzegać, aby uzyskać wysoki wynik na maturze. O czym nie zapomnieć przed balem maturalnym? Sprawdź galerii poniżej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto