Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski: Marnujemy jedzenie na potęgę. Jak walczyć z tym problemem?

Anna Kordunowska
Archiwum
Każdego roku marnujemy ok. 9 mln ton żywności. Można przyjąć, że do tej puli Pomorzanie dorzucają swoją cegiełkę ważącą ponad 500 tys. ton. Jak walczyć z tym problemem?

Zbyt duże porcje, kupowanie jedzenia na zapas, przegapianie terminu ważności czy niewłaściwe przechowywanie - to najczęstsze błędy konsumentów, którzy na potęgę wyrzucają do śmietnika produkty spożywcze. Tak wynika z danych zebranych przez Banki Żywności działające na terenie całego kraju.

Co najczęściej wyrzucamy? Na pierwszym miejscu jest oczywiście pieczywo, które po prostu kupujemy w nadmiarze, zaraz za nim owoce, wędliny i warzywa. Co na to specjaliści?

- Marnowanie żywności jest zjawiskiem bezsprzecznie negatywnym i należy robić wszystko, by minimalizować jego skalę. Oprócz działań edukacyjno - prewencyjnych, należy na równi zatroszczyć się o odpowiednie zagospodarowanie odpadów powstałych tą drogą, czyli niejako nie dać się zmarnować żywności całkowicie - zastrzega Monika Łapińska-Kopiejć z Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o., położonego pod Gdańskiem i obsługującego niemal jedną czwartą mieszkańców województwa pomorskiego.

W jaki sposób można uniknąć wyrzucania żywności do kosza?

- Najłatwiejszym sposobem jest zrobienie listy przed zakupami i szczegółowe zaplanowanie tego, co w danym czasie potrzebujemy - podpowiada Maria Jankowska, prezes zarządu Banku Żywności w Tczewie. - Musimy również pamiętać o dobrym przechowywaniu produktów, bowiem tylko dzięki naszemu rozsądkowi będą one dłużej przydatne do spożycia.

Z niezastąpionej pomocy „banków” każdego roku korzysta ok. 2 - 3 tysięcy mieszkańców powiatu tczewskiego.

Maria Jankowska opowiada również, w jaki sposób działają Banki Żywności.

- Jesteśmy tylko pośrednikiem między hipermarketami, od których codziennie odbieramy żywność, a organizacjami które ją odbierają i przekazują dalej. W Tczewie jest to około 560 kilogramów dziennie głównie produktów suchych, warzyw i pieczywa. Jeszcze tego samego dnia albo kolejnego żywność odbierają organizacje pozarządowe, które rozdają ją np. w schroniskach dla bezdomnych. Poza tym cyklicznie organizujemy zbiórki żywności, w których każdy może indywidualnie oddać jedzenie.

Ostatnia zbiórka miała miejsce pod koniec września, kolejna odbędzie się w pierwszy weekend grudnia. W największych hipermarketach na terenie powiatu tczewskiego rozstawione zostaną kosze, do których każdy będzie mógł dorzucić własną cegiełkę.

Całość przeczytasz w dzisiejszym, papierowym wydaniu "Dziennika Tczewskiego".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto