Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad pół wieku posługi w Tczewie. Powstał film o księdzu Piotrze Wysdze

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Fabryka Sztuk
Długoletni proboszcz najstarszej parafii w Tczewie, gorliwy duszpasterz, Prałat honorowy Jego Świętobliwości, Kanonik senior Kapituły Katedralnej Pelplińskiej, egzorcysta, diecezjalny duszpasterz neokatechumenatu, wybitny znawca sztuki, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa – ksiądz prałat Piotr Wysga. To z myślą o nim przygotowano film o nim i jego pobycie w Tczewie.

1 lipca przypada 55-lecie posługi duszpasterskiej księdza Piotra Wysgi w Tczewie.

- Gdy jako kleryk w pelplińskim seminarium, przyjeżdżał do komisji poboru wojskowego w Tczewie i przy okazji odwiedzał Farę, mówił sobie w duchu: „Obym nigdy nie był wikariuszem w tym kościele”. Zaznaczyć należy, że powyższa ocena była wynikiem odbioru wizualnego świątyni, która wymagała gruntownego remontu. Stało się inaczej niż życzył sobie młody kleryk Wysga. Został najpierw wikariuszem, a potem proboszczem tej świątyni. Przez ponad pół wieku związał się nie tylko z tczewską parafią, ale i miastem. Jego inicjatywy przyczyniły się do rozwoju życia duchowego i kulturalnego Tczewa - mówi Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk w Tczewie.

Nie sposób wymienić wszystkich dokonań i zasług prałata. M.in. w celu ich udokumentowania Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk postanowił zrealizować film „Ksiądz Prałat Piotr Wysga Prawda – Dobro – Piękno”.

To rozmowa przeplatana archiwalnymi fotografiami. W tym filmie możemy posłuchać o ważnych wydarzeniach w historii staromiejskiej parafii i diecezji pelplińskiej: Festiwalach Twórczości Sakralnej, pożarze kościoła w 1982 roku, wizycie Jana Pawła II w Pelplinie, utworzeniu szkoły katolickiej.

- Wraz z księdzem prałatem zaglądamy też do Fary św. Krzyża – najstarszego zabytku w Tczewie. Bohater filmu z pasją po niej oprowadza, przedstawiając fakty i różne ciekawostki, których nie znajdziemy w przewodnikach - mówi Józef Ziółkowski, twórca filmu.

Film dostępny jest na kanale YouTube Fabryki Sztuk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto