Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Tczewie i Gniewie. Z rycerzami i przy dźwiękach Fogga [ZOBACZ PROGRAM]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Klimaty retro będą dominować podczas sobotniej Nocy Muzeów w Fabryce Sztuk w Tczewie. Na wieczorne atrakcje zaprasza też Muzeum Wisły oraz miasto Gniew.

Fabryka Sztuk zaprasza już na godz. 19.00. Europejska Noc Muzeów potrwa tradycyjnie do północy. Do takiej tematyki wydarzenia zainspirowała organizatorów otwarta w styczniu wystawa historyczna „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, którą również będzie można w sobotę zwiedzić.

- Tegoroczna Noc Muzeów zapowiada się niezwykle stylowo - zapewnia Alicja Gajewska, dyrektorka Fabryki Sztuk.

Na dziedzińcu placówki otwarte zostanie także miasteczko gier plenerowych (od godz. 19.00), zabawy cyrkowe, które przerodzą się w warsztaty żonglerki, manipulacji przedmiotami i ekwilibrystyki oraz etiudy kuglarzy. Przeprowadzi je Fundacja Miasto Projekt. Dzieci zobaczą na czym polega gra w serso, jojo, toczenie kółka, a także wezmą udział w warsztatach plastycznych. Chwilą wytchnienia dla milusińskich będzie kącik czytelniczy z Kubusiem Puchatkiem, prowadzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie (poniatówka, godz. 19.00-21.00; co pół godziny głośne czytanie)

Na parkingu od strony ul. Kołłątaja, w godz. 19.00-23.00, Ludwik Różniakowski zaprezentuje luksusową limuzynę retro, której nadwozie jest inspirowane cadillacami z lat 20. oraz rekonstrukcję legendarnego pierwszego polskiego samochodu CWS T-1, w barwach narodowych.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie na strój inspirowany modą lat 20. i 30. Najbardziej stylowa osoba, która odwiedzi Fabrykę Sztuk w Noc Muzeów, wygra przejażdżkę zabytkowym cadillakiem. W saloniku mody i urody, obsługiwanym przez uczniów ZSBiO, panie, które odwiedzą Fabrykę Sztuk mogą liczyć na wykonanie makijażu i fryzury w stylu retro. Dodatkowo będzie można skorzystać z kilku akcesoriów - kapelusza, koronkowej parasolki, etoli i zapozować przy fotościance. Z kolei na panów będą czekały surduty, fraki, cylindry.

Na głównej scenie odbędą się koncerty w stylu retro. Usłyszymy utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Toli Mankiewiczówny, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Mieczysława Fogga i innych artystów z międzywojnia. Wystąpią: Baba Band (Katarzyna Hausmann, Krystyna Czocher i Agata Demidowicz), Aleksandra Dulny i Michał Kulas, Adrianna Myszkiewicz, akordeonista Marek Gleinert, iluzjonista Maciej Duda „Damatus”, Szkoła Tańca „Stakato”, uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie oraz gwiazdy wieczoru: Barbara Lewicka Wójcik, Dariusz S. Wójcik i Rafał Lewandowski.

W małym budynku odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 19.00-23.00) oraz warsztaty taneczne (19.30 i 21.15). Zaplanowano także dwa spacery historyczne: „Kryminalny Tczew” opracowany przez Dawny Tczew (start z dziedzińca o godz. 19.10 i 21.10), oraz „Śladami międzywojennego Tczewa” (start z dziedzińca o godz. 19.30).

Na atrakcje z okazji Nocy Muzeów zaprasza też Muzeum Wisły (wstęp - 1 zł; w godz. 19.00-24.00). Zwiedzający zobaczą m. in. pokaz „Gdzie drwa rąbią... czyli historia pewnej szkuty”, dowiedzą się też, jak powstaje taka jednostka pływająca, zwana szkutą wiślaną, z jakich części się składa i do czego była przeznaczona. Będzie też można samemu skonstruować modele statków i łodzi różnymi technikami plastycznymi oraz wziąć udział w warsztatach fizycznych i plastycznych.

Gniewska Noc Muzeów

Moc atrakcji z okazji Europejskiej Nocy Muzeów czeka także na wszystkich, którzy jutro wieczorem zdecydują się przyjechać do Gniewa. Będą na nich czekać m.in. nocne spacery po mieście, spektakle, warsztaty, wystawy oraz muzea.

Program:
godz. 20.00 - pobudka (Plac Grunwaldzki);
godz. 21.30 - spektakl „Duchy muzeum” - teatr cienia w wykonaniu Dzieci Klubu z Opalenia (Plac Grunwaldzki);
godz. 22.30 - Teatr Ognia w wykonaniu Dzieci Klubu z Opalenia (Plac Grunwaldzki);
godz. 23.00 – Wielki Finał z Turniejem Śniętych Rycerzy - widowisko historyczne (Plac Turniejowy Zamku Gniew).

Inne atrakcje:
- nocny spacer z przewodnikiem (rynek Starego Miasta: 20.15, 20.45, 21.15, 21.45, 22.15);
- Muzeum Jednej Nocy „Wystawa długopisów” (salki katechetyczne);
- wystawa plenerowa „Z garnkiem przez wieki” (Gniewskie Leby);
- warsztaty rękodzieła: tkactwo, mennictwo, garncarstwo, wikliniarstwo, eko-manufaktura (Gniewskie Leby);
- architektura sakralna (kościół pw. św. Mikołaja);
- ognisko z kiełbaskami w Ogrodzie Historii;
- powarsztatowa wystawa malarska Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku (Sala Kameralna biblioteki);
- wystawa pt. „Leby - historia kupiectwa gniewskiego” (Sala Wystawowa biblioteki);
- promocja książki Lesława Tura vel. Zbigniewa Rutkowskiego „Polak w krainie d'Artagnana” - możliwość kupna książki, zdobycia autografu pisarza i wysłuchania fragmentów publikacji (Gniewskie Leby);
- wystawa zdjęć Artyma Studio pt. „Człowiek... z miłości stworzony do miłości” (Pracownia Orange);
- nocne foto w Studio A (ul. Jakusz - Gostomskiego);
- Mini Muzeum Fotografii (Plac Grunwaldzki).

Na aktywnych uczestników wydarzenia czekają nagrody! Organizatorzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew.

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Europejski Park Historyczny Zamku Gniew, Spółka Hotel Zamek Gniew, Gniewscy Przewodnicy PTTK, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie, Stowarzyszenie Centrum Aktywnych - Gniew, Dzieci Klubu z Opalenia, Dom Pomocy Społecznej w Gniewie, Eko - Centrum Heliantus, „Baju Baj” Patryk Pokorski, Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku, Foto Studio Gniew, Artyma Studio, Studio A.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto