Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nieprzewodnik rowerowy" - książka dla miłośników jazdy rowerowej i Kociewia

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Ona pisarka, miłośniczka teatru. On właściciel firmy i zapalony fotograf. Łączy ich wspólna pasja – jazda na rowerze. To dzięki niej w ręce czytelników ma okazję trafić „Nieprzewodnik rowerowy” - książka, która spodoba się nie tylko amatorom rowerowych wycieczek.

Autorami przewodnika są Anna Sakowicz oraz jej mąż Sławomir Sakowicz. Oboje są fanami rowerowych wycieczek, podczas których mają okazję zwiedzić nowe miejsca. Pani Anna jest pisarką, która na swoim koncie ma powieści obyczajowe oraz książki dla dzieci. Pan Sławomir prowadzi firmę energetyczno-elektryczną, a w wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

- Pomysł na stworzenie przewodnika narodził się taki naturalny sposób, bo my dużo jeździmy na rowerach. Mój mąż jest rodowitym Kociewiakiem i jest zakochany w tych terenach. Ja jestem, pisarką więc pisanie leży w mojej naturze, lubię się tym zajmować. To nie tylko praca, ale i pasja – mówi pani Anna. - Dodatkowo mój mąż jeszcze amatorsko robi zdjęcia. Uwielbia fotografować przyrodę, ptaki. I tak podczas wyjazdów rowerowych, któregoś dnia wymyśliliśmy, że fajnie byłoby stworzyć coś wspólnego – dodaje.

Tak narodził się „Nieprzewodnik rowerowy”, wydany nakładem gdyńskiego wydawnictwa Region, który nie jest zwykłym przewodnikiem – stąd właśnie jego tytuł. Zawarte w nim opisy nie ograniczają się do przedstawienia tras po Kociewiu. Książka pełna jest anegdot, historii, które spotkały autorów w czasie licznych wypraw. Uważny czytelnik dostrzeże również porady dla rowerzystów – jak przygotować rower do jazdy, co ze sobą zabrać na wypad.

- Chcieliśmy napisać coś, co sami chcieliśmy przeczytać. W Internecie jest duży dostęp do wiadomości, można poczytać o różnych zabytkach, wyznaczyć sobie trasę przy pomocy GPSa, ale my chcieliśmy napisać też o swoich przygodach, doświadczeniach – wyjaśnia autorka.

W przewodniku zawarto 20 tras w obrębie Kociewia. Już w spisie treści przy każdej trasie podana jest liczba kilometrów co pomoże zaplanować rowerową wycieczkę nie tylko zapalonym rowerzystom.

- Pierwsze są bardzo krótkie, mają po kilkanaście kilometrów. Natomiast te ostatnie nawet ok. 80 – wyjaśnia pani Anna. - Przy każdej trasie znajduje się również mapka – dodaje.

W „Nieprzewodniku rowerowym” autorzy zawarli trasy, które można rozpocząć z największych miast na Kociewiu – ze Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Świecia.

- Opisaliśmy też trasy, w których miejscem startu było np. Rulewo, a dokładniej pałacyk w Rulewie, gdzie nocowaliśmy i stamtąd wyjeżdżaliśmy. Ruszaliśmy też np. z Gniewa. Staraliśmy się pokazać różne zakątki Kociewia – wyjaśnia autorka.

Całość zdobią zdjęcia wykonane przez pana Sławomira. To głównie krajobrazy, ptaki, ale na fotografiach znajdą się również zabytki, które można znaleźć na danej trasie. Dzięki temu przewodnik pełen jest notatek o ciekawostkach przyrodniczych oraz obiektach historycznych. W przewodniku znajdzie się, m.in. pałac w Nowej Wsi Rzecznej, barokowy kościół w Pogódkach czy Bazylika w Pelplinie.

Autorzy podczas swoich wypraw zbierają również zioła, płatki kwiatów, z których później robią syropy – to również znalazło się w przewodniku.

- Jest trochę nietypowo – śmieje się pani Anna. - To nasza pierwsza wspólna książka. Myśleliśmy kiedyś jeszcze o jednej, ale oboje mamy dużo pracy i nie wiemy co dalej z tego wyniknie, no ale pewnie nie jest to ostatnie słowo – dodaje.

Z tego względu, że jest to publikacja regionalna nie będzie dostępna w ogólnopolskich księgarniach. Książka dostępna jest TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto