Na sesji Rady Powiatu o Moście Tczewskim - apel społeczników do Zarządu Powiatu

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Dziś przypada 170. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Kolizja terminu obchodów tego wydarzenia z sesją absolutoryjną powiatowego samorządu sprawiła, że społecznicy przygotowali specjalny apel w temacie pozyskania środków na odbudowę zabytku. Radni jednogłośnie podjęli decyzję o włączeniu tego punktu do porządku obrad.

Społecznicy nie zasypują gruszek w popiele w temacie Mostu Tczewskiego. Przez cały czas śledzą pojawiające się nowe programy, z których można byłoby pozyskać środki na odbudowę tego cennego zabytku. Stąd w pierwszej wersji przygotowano projekt uchwały zobowiązującej Zarząd Powiatu Tczewskiego do złożenia wniosku na sfinansowanie prac z funduszu Polski Ład. Kiedy ze względu na negatywną ocenę radcy prawnego takiej inicjatywy, projekt uchwały nie mógł być procedowany, społecznicy przygotowali specjalny apel. Treść tej rezolucji poniżej.

Apel do Zarządu Powiatu Tczewskiego

Apelujemy do Zarządu Powiatu Tczewskiego o złożenie wniosku do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, na dofinansowanie realizacji II etapu odbudowy Mostu Tczewskiego.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Odbudowa Mostu Tczewskiego wpisuje się w priorytet 1 programu: budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej. Bezzwrotne dofinansowanie dla tego typu projektów wynosi aż 95 proc. całkowitej wartości inwestycji.

Obecnie odbudowa Mostu Tczewskiego została wstrzymana w trakcie realizacji etapu II A. Starostwo Powiatowe w Tczewie dysponuje dokumentacją odbudowy mostu w wersji historycznej dla całego etapu II. Zgodnie z wnioskiem o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, złożonym przez Powiat Tczewski w dniu 18.12.2020 roku, koszty dokończenia całego etapu II wynoszą łącznie 75.300.000 złotych. Oznacza to, że możliwe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniesie aż 71.535.000 zł, a niezbędny wkład własny 5% całkowitej kwoty inwestycji tj. 3.765.000 zł. Wkład własny może być pozyskany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Lichnowy i Powiatu Malborskiego, które do tej pory przekazały na odbudowę mostu łączną kwotę blisko 7.300.000 zł.

Naszym wspólnym obowiązkiem jest podejmowanie wszelkich starań i korzystanie z każdej możliwości pozyskania funduszy na odbudowę Mostu Tczewskiego. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest ogromną i realną szansą na odbudowę Mostu Tczewskiego. Każdy samorząd może złożyć do 3 wniosków, co nie wyklucza uzyskania przez Powiat Tczewski dofinansowania na inne inwestycje.

Złożenie przez Zarząd Powiatu wniosku do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie weryfikacją deklaracji składanych przez parlamentarzystów oraz byłych lub obecnych członków rządu, którzy od wielu lat składali obietnice związane z pozyskaniem środków na dokończenie odbudowy mostu.

Aktualnie świętujemy okrągłą, 170. rocznicę rozpoczęcia budowy Mostu Tczewskiego, a w przyszłym roku w październiku będziemy obchodzić 165. rocznicę jego otwarcia. Pokażmy wspólnie, że warto ponad podziałami odbudowywać zabytki zniszczone 80 lat temu podczas II wojny światowej. Rząd wspiera odbudowę Pałacu Saskiego, liczymy na to, że przejmie odpowiedzialność również za Most Tczewski i umożliwi dokończenie odbudowy całego obiektu, wraz ze stworzeniem filii Muzeum II Wojny Światowej.

Wniosek do Polskiego Ładu będzie tego pierwszym etapem, dlatego apelujemy do Zarządu Powiatu Tczewskiego o złożenie wniosku.

Apel przegłosowano, tak jak uchwałę. Za przyjęciem apelu było 21 radnych. Od głosu wstrzymał się Tomasz Kotlenga, a przeciw była Wiesława Tomaszewska. Nikt z radnych nie zabrał głosu w sprawie Mostu Tczewskiego - szkoda, bo temat ważny.

Dziś - 27 lipca - o godz. 17 w Lisewie Malborskim odbędzie się rocznicowe spotkanie poświęcone Mostowi Tczewskiemu. Zainteresowanych zapraszamy do świetlicy przy szkole w Lisewo Malborskie na spotkanie "Historia i przyszłość Mostu Tczewskiego".

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Materiał oryginalny: Na sesji Rady Powiatu o Moście Tczewskim - apel społeczników do Zarządu Powiatu - Tczew Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie