Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie obchodzi 30-lecie istnienia

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
Archiwum MOPS w Tczewie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie obchodzi w tym roku jubileusz 30 lat funkcjonowania.

Historia tczewskiego MOPS-u sięga lat 90-tych, kiedy w Polsce miały miejsce zmiany społeczno-gospodarcze. W marcu 1990 roku w oparciu o nową ustawę o samorządzie terytorialnym, powołano Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. 30-letnia działalność Ośrodka to czas wielkich wyzwań w zakresie tworzenia infrastruktury i oferty usług społecznych dla budowania sieci oparci aspołecznego i lokalnego partnerstwa. Od dnia utworzenia Ośrodka do chwili obecnej znacznie wzrosła zarówno ranga pomocy społecznej, jak również zakres realizowanych zadań i usług. W początkowych latach funkcjonowania, działalność Ośrodka związana była przede wszystkim ze wsparciem mieszkańców w związku z pojawieniem się zjawiska bezrobocia i znacznie większego zasięgu ubóstwa.

Aktualnie wyzwania przed jakimi stoi MOPS wiążą się nie tylko ze wsparciem osób
w trudnej sytuacji materialnej, ale przede wszystkim z organizacją usług dostosowanych do potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych oraz realizacją wielu zadań
i programów rządowych, które są skierowane nie tylko do osób będących w trudnej sytuacji życiowej.

Praca socjalna to misja społeczna

U podstaw działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej leży oczywiście praca socjalna. Pracownik socjalny jako osoba „pierwszego kontaktu” odgrywa kluczową rolę
w procesie pomocy.
Jego zadania nie kończą się tylko na pracy z osobą wymagającą wsparcia, ale także na ścisłej współpracy z lokalną społecznością, w tym instytucjami
i organizacjami, które mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji danej osoby, a także całej rodziny. Zakres działania, a tym samym wiedza i doświadczenie w rozwiązywaniu problemów i zaspakajaniu potrzeb to podstawowe narzędzia pracy pracownika socjalnego.

Rolą pracownika socjalnego jest nie tylko udzielanie pomocy finansowej, ale przede wszystkim wsparcie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, mieszkaniowych, prawnych czy związanych z uzależnieniem. W swojej historii 30 lat działalności pracownicy socjalni zmierzyli się również sytuacjami kryzysowymi takimi jak powódź, pożary a także zgłoszenie o podłożeniu bomby. Praca socjalna to misja społeczna na rzecz drugiego człowieka, która pomimo wielu niepowodzeń i trudnych decyzji, potrafi sprawić wiele satysfakcji.

30 lat pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie to ciągły rozwój
i dążenie do stworzenia oferty usług dla mieszkańców miasta, zarówno w obszarze aktywizacji społecznej jak i zawodowej, ale także związanej z zabezpieczeniem potrzeb osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Działania oraz usług realizowane w MOPS w obszarze wspierania i integracji rodzin były od samego początku priorytetem. Największym wyzwaniem było organizowanie
i prowadzenie przez pracowników Ośrodka od 1994 roku kolonii letnich dla dzieci
w Damaszce. Zakres wsparcia ulegał rozszerzeniu wraz z wprowadzanymi zmianami w polityce rodzinnej państwa, a przede wszystkim wraz z uruchomieniem środków europejskich na realizację zadań w obszarze wykluczenia społecznego.

Projekty realizowane przez MOPS

Pierwsze nowatorskie projekty wspierające szczególnie osoby bezrobotne realizowane były
w ramach utworzonego w 2003 roku Forum Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaziennej. Prowadzone tam działania były podstawą tworzenia i rozwijania koncepcji wsparcia rodzin i osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym realizowanych z wykorzystaniem środków europejskich. Podejmowane przez MOPS wspólnie z partnerami działania, pozwalają na realizację wielu przedsięwzięć z zakresu aktywizacji społecznej
i zawodowej, w ramach których mieszkańcy miasta mają dostęp do szerokiego katalogu usług i specjalistów.

Jednym z większych wyzwań i kierunków działań tutejszego Ośrodka jest organizacja usług dla osób starszych. Oprócz zabezpieczenia podstawowych potrzeb, priorytetem była aktywizacja seniorów. Już w 1991 roku rozpoczęto działania w ramach tzw. Akcji Lato, wówczas „Wczasy działkowca”. Znaczący rozwój oferty na rzecz osób starszych nastąpił
w 1996 roku, gdy utworzono Dzienny Dom Pobytu przy ul. Niepodległości 10.

W kolejnych latach powstał tam również Ośrodek Opiekuńczy zapewniający całodobową opiekę dla 30 osób oraz Klub Senior+. W poszczególnych placówkach realizowana jest oferta usług dla seniorów o różnym stopniu samodzielności, gdzie oprócz wsparcia w codziennych czynnościach, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczestniczyć w życiu kulturalnym, a przede wszystkim nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na poziom funkcjonowania.

Ważnym działaniem w zakresie tworzenia oferty wsparcia mieszkańców na terenie Tczewa było utworzenie i rozwój infrastruktury Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie. Pierwsza placówka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi powstała w 1996 roku przy ul. Nowowiejskiej. W kolejnych latach utworzono jeszcze trzy domy (ul. Armii Krajowej, ul. Chopina, ul. Niepodległości) łącznie 120 miejsc oraz dwa mieszkania chronione dla 8 osób z zaburzeniami psychicznymi.

W ostatnich latach usługi MOPS dla osób starszych i niepełnosprawnych zostały uzupełnione o realizację opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób zależnych oraz usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Istotne zadania jakie realizowane są przez Ośrodek to również programy rządowe, tworzone w ramach prowadzonej polityki społecznej. Pierwsze działania w tym zakresie pojawiły się w 2004 roku. W kolejnych latach zakres zadań był sukcesywnie rozszerzany. Mowa tutaj o świadczeniach rodzinnych, funduszu alimentacyjnym, świadczeniu pielęgnacyjnym oraz programie Rodzina 500+ i Dobry Start.

Realizacją zadań w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz jego placówkach zajmuje się 119 osób. Do końca września 2020 roku działania MOPS uwzględniając realizację programów rządowych skierowane były do 15 601 mieszkańców naszego miasta.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto