Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotos uruchamia Miejsca Obsługi Podróżnych na autostradzie A1

Jacek Klein
Sebastian Dadaczyński
W tym tygodniu Grupa Lotos uruchomi swoje pierwsze Miejsca Obsługi Podróżnych na nowo otwartym odcinku. Od minionego piątku kierowcy mogą jeździć nowym odcinkiem autostrady A1 z Grudziądza do Torunia. Za kilka dni zyskają więcej możliwości zatankowania paliwa, a za kilka miesięcy będą mogli coś przekąsić.

Obustronna para MOP Malankowo położona jest na 107 km autostrady, licząc od węzła Rusocin. Obiekty czekają na decyzję administracyjną Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zezwalającą na uruchomienia stacji. W początkowym etapie funkcjonowania MOP Malankowo będzie obiektem pierwszej kategorii, ze stacją paliw LOTOS.

Czytaj także: Otwarcie autostrady do Torunia!

- W połowie przyszłego roku nastąpi uruchomienie restauracji, a w perspektywie następnych kilku lat na MOP Malankowo Zachód pojawi się również hotel. Gdy to nastąpi, MOP będzie placówką trzeciej, najwyższej kategorii - mówi Robert Łaniewski, pełnomocnik zarządu ds. projektów strategicznych w Lotos Paliwa.

Budowa stacji paliw zajęła 15 tygodni, natomiast proces projektowania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę trwał ok. 8 miesięcy.

Koncern od początku zaangażowany był w proces budowy autostrady. Był głównym dostawcą asfaltu na 62-kilometrowy odcinek. W sumie spółka Lotos Asfalt dostarczyła ok. 36 tys. ton surowca na budowę tej drogi. Od sierpnia 2006 r. do października 2011 r., na cały 156-kilometrowy odcinek A1 z Trójmiasta do Torunia trafiło ponad 90 tys. ton asfaltów, zarówno klasycznych, jak i modyfikowanych wyprodukowanych przez Lotos.

- Można śmiało powiedzieć, że nasze produkty są obecne na każdej większej budowie drogowej w Polsce. Oprócz wspomnianego wyżej odcinka, mocno zaangażowaliśmy się w budowę pozostałych inwestycji drogowych na autostradach A1, A2, A4. Spółka dostarcza także swoje produkty na budowy dróg krajowych i wojewódzkich Śląska, Podkarpacia oraz Małopolski - podkreśla Leszek Stokłosa, prezes Lotos Asfalt.

Gdański koncern może być dostawcą asfaltu na budowy w całym kraju, ponieważ posiada trzy bazy produkcyjno-dystrybucyjne: w Gdańsku, Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

- Mając na uwadze rozwój infrastruktury drogowej na południu kraju, w szczególności budowę autostrady A4, zmodernizowaliśmy i rozbudowaliśmy jasielski zakład produkcyjny. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zainwestowaliśmy tu około 32 mln zł. Jesteśmy jedynym producentem asfaltu w Europie Środkowej, który zdecydował się na zwiększenie zdolności produkcyjnych - podsumowuje prezes Stokłosa.

Grupa Lotos jako jedyna firma w Europie Środkowej zwiększyła zdolności produkcyjne asfaltów dzięki budowie nowych instalacji w gdańskiej rafinerii. Przez osiem lat na polskie i europejskie drogi dostarczyła ponad 5,4 mln ton asfaltów.

Przeczytaj: Lotos Kolej zwiększa udziały. Jest wiceliderem rynku przewozów towarowych

Codziennie rano najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto