Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni" ciekawy projekt warsztatów w Gniewie

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
W czasie czterech spotkań dziewczynki wraz ze swoimi babciami uszyły sukienki na bal, które zaprezentowały podczas corocznego Pochodu Księżniczek
W czasie czterech spotkań dziewczynki wraz ze swoimi babciami uszyły sukienki na bal, które zaprezentowały podczas corocznego Pochodu Księżniczek GOK Gniew
„Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni”, to projekt cyklu warsztatów dla seniorów i juniorów, które przyciągają zainteresowanych dawnymi rzemiosłami. Już w czwartek 1.10.2020 r. ruszają warsztaty stolarskie. W październiku i listopadzie odbędą się jeszcze warsztaty rzeźbiarskie, cukiernicze oraz malarskie.

Cykl warsztatów otworzyła wakacyjna praktyka w pracowni krawieckiej, gdzie młode gniewianki mogły pod okiem krawcowej Renaty Muller oraz doświadczonych seniorek poznać tajniki kroju i szycia. W czasie czterech spotkań dziewczynki wraz ze swoimi babciami uszyły sukienki na bal, które zaprezentowały podczas corocznego Pochodu Księżniczek.

W każdy wtorek na przełomie sierpnia i września na rynku w Gniewie odbywały się warsztaty kowalskie, które wyjątkowo spodobały się najmłodszym gniewianom, ale nie tylko młodym. Dzieci poznawały tajniki kowalstwa pod okiem doświadczonego, lokalnego kowala Remigiusza Talaśki. Ileż było radości, gdy udało się wykuć swój własny nożyk, gwóźdź czy urocze serduszko!

22 września ruszyły warsztaty cukiernicze. W październiku i listopadzie odbędą się też warsztaty rzeźbiarskie, stolarskie oraz malarskie. W trakcie zajęć uczestnicy poznają tajniki rzemiosł, które zagrożone są zanikiem i dzięki temu mogą docenić lokalne tradycje, kultywowane od pokoleń. Projekt skierowany jest do najmłodszych i najstarszych mieszkańców gminy Gniew. Seniorzy biorący udział w zajęciach, przekazują swoim wnukom praktyczną wiedzę i umiejętności pod okiem mistrzów poszczególnych profesji.

- Projekt potrwa do listopada - mówi Anna Czyżewska, dyr. GOK Gniew. - Dzieci wraz z seniorami będą zgłębiać wiedzę na temat mniej popularnych obecnie zawodów i odkrywać nowe pasje. Miejscową kulturę i regionalne zwyczaje poznają w praktyce, nabierając szacunku do jej dorobku i historii. Dzięki zajęciom, młodym gniewianom łatwiej będzie poczuć się częścią tradycji, kontynuować ją i współtworzyć, a seniorzy będą mogli podzielić się wspomnieniami. Podczas podsumowania projektu oprócz wspólnych rozmów, nie zabraknie także czasu na odczytanie utworów o tematyce patriotycznej, które nawiązują do historycznych wartości i miłości do małej i dużej Ojczyzny.

Realizowany projekt jest swoistą innowacją dla seniorów i juniorów z miasta i gminy Gniew. Do tej pory jeszcze nigdy na tym terenie nie było warsztatów łączących pokolenia. Nawiązanie komunikacji międzypokoleniowej jest kluczowe, by młodzi zmienili sposób postrzegania osób starszych. Dzięki wspólnie podejmowanym aktywnościom i rozmowom uczestnicy warsztatów nie tylko ciekawie spędzają wolny czas, ale także nawiązują wartościowe znajomości i być może odkryją, jak wiele łączy ich pokolenie z poprzednimi generacjami mieszkańców tego miasta.

Zapisy trwają! Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy zgłosić się osobiście do Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie przy pl. Grunwaldzkim 16/17, zadzwonić pod nr 507-125-558 lub wysłać mail na adres [email protected]. Do uczestnictwa organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież oraz seniorów mieszkających w gminie Gniew.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto