Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Srebrna Spinka" - małe rzeczy tworzą historię. Też możesz być jej współautorem

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Weź udział w konkursie literacko - plastycznym "Srebrna Spinka". Znajdź fakt historyczny związany z obszarem gmin: Pelplin, Skarszewy lub Trąbki Wielkie, lub odszukaj w swojej rodzinie, bliższym i dalszym otoczeniu - pamiątkę, fotografię, obrazek, przekaz, czy wspomnienie ważnego dla Ciebie lub twoich bliskich wydarzenia - opisz je lub zaprezentuj na fotografii, lub poprzez pracę plastyczną. Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

Konkurs "Srebrna Spinka"

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie i Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach organizują Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Srebrna Spinka”. Inicjatorem konkursu jest Fundacja KIWI z Pruszcza Gdańskiego założona przez artystkę i właścicielkę galerii Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim.

- To konkurs ogólnopolski i dotyczy historii gmin: Trąbki Wielkie, Pelplin i Skarszewy - mówi Olena Ulianova, prezes Fundacji KIWI. - Jest dla małych i dużych, profesjonalistów i amatorów, malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy, dla wszystkich, którzy pasjonują się historią - tą wielką i tą maleńką. Ma na celu zachęcenie amatorów - minimalny wiek to 16 lat i profesjonalnych artystów do przyjrzenia się bogactwu historii tych gmin. Do udziału w konkursie zapraszamy także grupy twórcze - do 10 osób, czyli uczestników w zróżnicowanym wieku, wspólnie działających, również z dziećmi, np. grupy rodzinne, grupy znajomych.

Co może być tematem pracy? Wielkie historyczne wydarzenia czy osobowości, zabytki architektoniczne, jak i małe, rodzinne skromne pamiątki mogą być osnową dla autorów do stworzenia pracy konkursowej: plastycznej lub literackiej.

- Będą dwie komisje oceniające w każdej kategorii - dodaje Olena Ulianova. - Praca literacka może to być poezja, proza. W plastycznej części konkurs jest maksymalnie otwarty na wszelkie grafiki, kolaże, prace plastyczne z elementami tekstu. Co ważne nie trzeba być mieszkańcem tych gmin, by wziąć udział w konkursie. Mogą w nim wziąć udział osoby mieszkające w innych miejscowościach, które chciałyby przedstawić coś lub kogoś z tych gmin. Może mają tu rodzinę, może dziadka czy babcię, czy prababcię. Może chcieliby opisać wydarzenie historyczne z tych okolic, obiekt architektoniczny. Ważne, by treść pracy dotykała historii tych terenów i żeby praca była czytelna oraz żeby ta wartość historyczna była w niej.

Jak zabrać się do dzieła? Początki mogą być różne - mówią organizatorzy. Można znaleźć fakt historyczny związany z obszarem gmin: Pelplin, Skarszewy i Trąbki Wielkie. Warto się rozejrzeć, poczytać, popytać. Odszukać w swojej rodzinie, bliższym i dalszym otoczeniu pamiątkę, fotografię, obrazek, przekaz, itp., wspomnienie ważnego dla Ciebie wydarzenia. Kogoś innego może zainspirować jakaś budowla, obiekt czy też historia usłyszana podczas pobytu w tych okolicach.

- Historię tworzą „małe” rzeczy wokół nas. Może w czyimś domu jest np. guzik z munduru dziadka, czy broszka babci. Do tego można dobudować ciekawą historię w formie literackiej, jako opowieść, wiersz, haiku itp. lub w formie wizualnej jako obraz, rysunek, fotografię, rzeźbę , itp. Potem wystarczy nadać nazwę swojemu dziełu - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Pokonkursowa kolekcja prezentowana będzie na wystawach czasowych oraz w pokonkursowym Albumie „Srebrna Spinka”.

- Znajdą się w nim najlepsze prace, które pasują do tego autorskiego projektu. To nie tylko katalog tych prac, ale też historia tych miejsc, osób w szerszym ujęciu. Uczestnik konkursu wzbogaci tym albumem swoje rodzinne archiwum - dodaje Olena Ulianova. - To cenne dziedzictwo kulturowe.

Termin składania prac do końca lipca. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie FB Fundacji KIWI oraz gmin.
Patronat nad konkursem objęli: burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła, burmistrz miasta i gminy Skarszewy Jacek Pauli oraz wójt gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto