Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tczew. Nawet 200 osób ma znaleźć pracę w tzw. suchym porcie

seba
FOT. TOMASZ BOŁT
Pojawiła się wielka szansa na ożywienie gospodarcze Zajączkowa koło Tczewa, promocję gminy w Polsce i na świecie, a przede wszystkim na znalezienie wielu miejsc pracy. Firma PCC Intermodal - specjalizująca się w transporcie kontenerowym - podjęła właśnie decyzję o rozpoczęciu budowy parku logistyczno-przeładunkowego w Zajączkowie. W tzw. suchym porcie pracę będzie mogło znaleźć nawet do 200 osób.

- Bardzo cieszymy się, że wreszcie podjęto decyzję o budowie tego zakładu, bo z inwestorem rozmawialiśmy o tym już od trzech lat - przyznaje Henryk Łucki, wicewójt gminy Tczew. - Niestety, przez długi okres Agencja Nieruchomości Rolnych nie chciała sprzedać firmie jednej z kluczowych działek przy samych torach, a to właśnie ten teren potrzebny będzie w przyszłości do kolejowego przeładunku.

PCC Intermodal nabył od agencji nieruchomość zaledwie dwa miesiące temu, dlatego dopiero teraz podjął decyzję o budowie portu. - Zakład w Zajączkowie może dać pracę około 150-200 osobom - potwierdza Wojciech Baraniak, dyrektor administracyjny PCC Intermodal w Gdyni.
Co ważne, nie są to plany, bo firma ma już zabezpieczone prawie 60 hektarów ziemi. Teren posiada sieć wodociągową i kanalizacyjną. Znajduje się pomiędzy linią kolejową E65 Gdynia - Warszawa a drogą krajową nr 91 (dawną "jedynką"). Jednym z czynników, który znacząco wpłynął na decyzję o budowie portu, był fakt, że to tu znajduje się jeden z największych na Pomorzu węzłów przeładunków kolejowych.

Na razie przedstawiciele PCC Intermodal nie zdradzają szczegółów dotyczących samej inwestycji. Jak tłumaczą, są na etapie planowania, a w przyszłym roku gotowa ma być koncepcja zagospodarowania tego miejsca. Można jednak przypuszczać, że nie będzie to mały zakład, skoro dyrektor Baraniak mówi, że "park w Zajączkowie zostanie wybudowany po to, by odciążyć porty w Gdańsku i Gdyni, a co za tym idzie - drogi w Trójmieście". Wicewójt zdradził nam, że dziennie firma ma przeładowywać ponad dwa tysiące kontenerów. - Warto przy tym zauważyć, że w ślad za portem powstanie baza hotelowa, odprawa celna, a więc kolejne miejsca pracy - cieszy się Henryk Łucki.

Cała inwestycja powinna być gotowa w ciągu 4-5 lat. Dzięki niej zmniejszy się bezrobocie w naszym powiecie, które 30 września tego roku wynosiło 13 procent (dla porównania bezrobocie w całym województwie pomorskim to 11,7 proc., a w kraju 11,8 proc.).
- W sumie 30 września zarejestrowanych mieliśmy 4918 osób jako bezrobotnych - informuje Ewa Uzdowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. - Obecnie zakłady za naszym pośrednictwem poszukują m.in. spawacza, ślusarza, pracownika ochrony, kierowców czy psychologa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto