Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pelplin: sesja Rady Miasta odbyła się wirtualnie

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
19 maja 2020 r. odbyła się XX sesja Rady Miejskiej w Pelplinie. Na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych obrady ze względów bezpieczeństwa odbyły się w trybie zdalnym, w formie wideokonferencji.

Samorząd Gminy Pelplin, zdecydował się na pracę w trybie zdalnym. Co istotne, jako pierwszy samorząd w powiecie tczewskim zdecydował się na formułę obrad w trybie wideokonferencji, z możliwością zagwarantowania radnym prowadzenia żywotnej dyskusji o sprawach dotyczących naszej gminy - mówi Jakub Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie. Dodajmy, że zdalny tryb obradowania był już wprowadzony w innych powiatowych samorządach np. w powiecie tczewskim radni komunikowali się z Przewodniczącym Rady poprzez nadaną uprzednio korespondencję.

Czas trwania pandemii koronawirusa zaburzył działania właściwie wszystkich polskich samorządów. W wielu jednostkach samorządowych odwołano zaplanowane wcześniej obrady sesyjne. W Gminie Pelplin, wsłuchując się w komunikaty odpowiednich służb państwowych, które zakazywały wszelkich zgromadzeń, nie odbyły się sesje w marcu i kwietniu.

Zdając jednak sobie sprawę z znacznej odpowiedzialności spoczywającej na Radzie Miejskiej - która współuczestniczy w zarządzaniu Gminą – podjąłem decyzję o przeprowadzeniu prac w trybie, który umożliwi sprawne działanie Rady Miejskiej. Nie chciałem, aby zaproponowany przeze mnie tryb działania w najmniejszym stopniu ograniczał wolność wypowiedzi radnych, stąd podjąłem decyzję o wznowieniu działalności sesyjnej w maju bieżącego roku, z wykorzystaniem najbardziej stabilnych i nowoczesnych technik – w formie wideokonferencji, dzięki czemu radni mieli możliwość nie tylko widzieć się, ale przede wszystkim słyszeć. Dziękuję wszystkim radnym za wzięcie udziału w majowej sesji, albowiem frekwencja w obradach była 100 procentowa. Poza tym, że nie zebraliśmy się w sali obrad, praca radnych wyglądała defacto tak samo jak podczas każdej innej sesji, co było niezwykle istotne z punktu widzenia rangi uchwał, które podejmowaliśmy tego dnia – kontynuuje Jakub Zieliński.

Podczas sesji radni dyskutowali między innymi nad zmianami w budżecie Gminy Pelplin. Koronawirus stanowi duże zagrożenie także dla budżetów samorządowych, które muszą liczyć się z ograniczeniem wpływów z budżetu państwowego.

Gmina Pelplin z tytułu podatków PIT i CIT już teraz utraciła kwotę około 400 tysięcy zł, względem adekwatnego okresu w roku 2019. Z dużym prawdopodobieństwem należy zakładać, że w kolejnych miesiącach ograniczenia w tym zakresie będą równie dotkliwe.

Ponadto o ok. 160 tysięcy złotych ograniczono subwencję oświatową dla Gminy Pelplin. Okres pandemii nie sprzyja także sprawnej realizacji gminnych założeń w zakresie sprzedaży nieruchomości, a dochody z działalności oświatowej również znacząco stopniały (brak wpływów z opłat z tytułu funkcjonowania żłobków, przedszkoli, wyżywienia). Gmina nie uzyskuje ponadto wpływów z opłaty targowej. Łączne problemy finansowe Gminy Pelplin, wynikające z trwającej pandemii koronawirusa podsumowała Skarbnik Gminy Pelplin Justyna Lewandowska, która poinformowała radnych o brakujących środkach finansowych na realizację wydatków w kwocie ponad 5 mln złotych.

- Bardzo nie dobrą informacją dla Gminy Pelplin jest redukcja otrzymywanej z budżetu państwa subwencji oświatowej. Dodając do tego narzuconą samorządom konieczność wprowadzenia 6% podwyżek dla nauczycieli od września br. jest to wręcz sytuacja kuriozalna z którą musimy się zmierzyć. To właśnie m. in. dlatego wstrzymano lub przesunięto do realizacji inwestycje gminne, ograniczono budżety gminnych jednostek (każda z nich winna pomniejszyć wydatki o 5%), a estetyzacja Pelplina została ograniczona do minimum (m. in. nie cieszy nas w tym roku widok ukwieconego centrum Pelplina). Ponadto realizacja funduszy sołeckich została zawieszona, a budżet Miejskiego Ośrodka Kultury ograniczono o kwotę 70 tys. złotych. Burmistrz poinformował nas, że nie będzie wypłacał w tym roku nagród i premii dla urzędników.

Wszystkie powyższe cięcia sprawią, że pomimo sytuacji kryzysowej związanej z pandemią koronawirusa, Gmina Pelplin będzie mogła nieustannie realizować powierzone jej zadania. Pomimo znacznych ograniczeń, są też sytuacje pozytywne wynikające z wprowadzonych zmian budżetowych. Dzięki decyzji o partycypacji Gminy Pelplin w kosztach remontu dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie naszej gminy uda się przeprowadzić ich remonty, co z pewnością podniesie komfort życia naszych mieszkańców, zwłaszcza tych z terenów wiejskich. Wprowadzone w życie rozwiązania były poprzedzone żywotną dyskusją, przede wszystkim w czasie przed sesyjnej wspólnej komisji, ale także podczas samej sesji – dodaje Jakub Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto