Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Sztuk zaprasza do obejrzenia filmu o Szkole Morskiej w Tczewie

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
materiały prasowe
Fabryka Sztuk zaprasza do obejrzenia filmu o Szkole Morskiej w Tczewie. A o co znalazło sie w filmie? Przekonajcie się sami.

W 1920 r. została utworzona pierwsza polska szkoła morska. Na jej lokalizację wybrano nadwiślańskie miasto Tczew. Przez pierwsze dwa lata podlegała ministrowi spraw wojskowych. Potem nadzór nad nią objął Departament Morski Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Szkoła mieściła się w gmachu wybudowanym jeszcze przed wojną na cele edukacyjne. Obecnie jest to siedziba I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Po 10 latach funkcjonowania placówka została przeniesiona do Gdyni. Jednak jej uczniowie nie zapomnieli o początkach szkoły. Mijały lata, a absolwenci przyjeżdżali do Tczewa. W mieście także pamiętano o nich oraz o wykładowcach. Jednemu z ważniejszych osiedli nadano imię pierwszego dyrektora Szkoły Morskiej w Tczewie - kmdra inż. Antoniego Garnuszewskiego.

O tczewskim okresie w dziejach Szkoły Morskiej opowiada Józef Ziółkowski, autor dwóch wystaw o tej tematyce. Jego opowieść okraszona jest archiwalnymi zdjęciami, pochodzącymi m.in. z „Tygodnika Ilustrowanego” z 1921 roku. Usłyszymy o wyprawie uczniów na statku „Lwów” do Brazylii, gdy po raz pierwszy pod polską banderą przekroczono równik, a także poznamy nieszczęśliwe koleje losu jednego z jej uczniów – Zbigniewa Piekarskiego. Dowiemy się, że Szkoła Morska zainspirowała filmowców. M.in. w Tczewie kręcono film „Pod banderą miłości”, którego główny bohater był kadetem Szkoły Morskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto