Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EMC Instytut Medyczny z Wrocławia chce nabyć pakiet akcji tczewskiego szpitala

Sebastian Dadaczyński
EMC Instytut Medyczny z Wrocławia jako jedyny jest zainteresowany kupnem pakietu akcji tczewskiego szpitala. Złożył ofertę wiążącą. Teraz będzie ona analizowana.

Jak czytamy na stronie internetowej firmy, EMC Instytut Medyczny jest największym w Polsce właścicielem szpitali i przychodni na rynku prywatnych usług medycznych. W ciągu 10 lat z lokalnej firmy, prowadzącej szpital we Wrocławiu, spółka rozwinęła się w sieć placówek medycznych, rozbudowywaną konsekwentnie na terenie Polski, a także za granicą. Od 2005 roku firma jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W skład grupy kapitałowej wchodzi obecnie 8 szpitali oraz 16 przychodni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz EMC Instytut Medyczny chce kupić pakiet akcji tczewskiego szpitala. Władze naszego powiatu chcą sprzedać od 51 do 99 proc. akcji.

- Złożona przez firmę oferta wiążąca będzie analizowana. Sprawdzimy, czy jest zgodna z przepisami, a także czy spełnia nasze oczekiwania ekonomiczne oraz inwestycyjne gwarantujące rozwój naszej placówki - podkreśla Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski.

Jak tłumaczy Mariusz Wiórek, prace mogą potrwać nawet kilka tygodni, gdyż powołany przez Zarząd Powiatu Tczewskiego zespół negocjacyjny z udziałem doradcy będzie przygotowywał istotne postanowienia przyszłej umowy z inwestorem.

- Ostateczna wersja umowy będzie konsultowana przez radnych, a także przez przedstawicieli załogi szpitala. Dopiero, gdy wszystkie strony osiągną porozumienie, będziemy mogli pomyśleć o podpisaniu umowy - dodaje wicestarosta.

Dodajmy, że inwestor składający ostateczną ofertę musiał, zgodnie z wymogami starostwa, uwzględnić kwestie związane właśnie między innymi z zabezpieczeniem praw pracowniczych. Co też ważne, pacjenci nadal nie będą musieli płacić za usługi. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia zostaną utrzymane.

Samorządowcy mają nadzieję, że jeśli uda się podpisać umowę z prywatnym podmiotem, inwestor zrealizuje ważne inwestycje. Chodzi m.in. o znalezienie pieniędzy na budowę nowego oddziału chirurgicznego przy ul. 30 Stycznia, przeniesienie oddziału wewnętrznego przy ul. 30 Stycznia (teraz mieści się on przy ul. Paderewskiego), czy środki na budowę obiektu z nowymi salami operacyjnymi.

Jeśli się uda, pacjent może tylko zyskać

Rozmowa ze Sławomirem Neumannem, wiceministrem zdrowia, posłem z Kociewia

Czy prywatyzacja szpitali w Polsce jest potrzebna? Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?

Wychodzę z założenia, że prywatyzacja powinna przynieść poprawę jakości świadczonych usług i ten czynnik powinien przyświecać wszystkim tym, którzy decydują się na przekształcenia. Z punktu widzenia ministerstwa zdrowia i płatnika najważniejsze jest to, by była realizowana dostępność do bezpłatnych usług, a pacjent mógł w dobrych warunkach uzyskać pomoc. Aby jednak do tego doszło, często potrzeba zewnętrznego inwestora, który poprawi zarządzanie placówką i zainwestuje w nią konkretne pieniądze.

Dyskusja o prywatyzacji szpitala trwa właśnie w Tczewie. Władze powiatu - właściciele placówki - chcą sprzedać pakiet akcji lecznicy...

Jako poseł z Kociewia znam problem tczewskiego szpitala i wiem, że władzom powiatu chodzi zarówno o poprawę zarządzania szpitalem, jak i pozyskanie inwestora, który zrealizowałby kilka kluczowych inwestycji. Nie ma co ukrywać. Ten szpital nie należy do nowoczesnych. Potrzeb jest sporo, a na ich zrealizowanie potrzebne są środki, stąd pomysł prywatyzacji. Nie jest to łatwy proces, ale jeśli uda się już wdrożyć dobry i przemyślany projekt, to pacjent może tylko zyskać. Życzę, aby tak stało się w Tczewie.

Komunikat

Zarząd Powiatu Tczewskiego, w związku z toczącym się postępowaniem mającym na celu zbycie akcji spółki Szpitale Tczewskie S.A. z siedzibą w Tczewie, informuje, że w dniu 12 lutego 2013 r. została złożona oferta wiążąca w sprawie negocjacji w przedmiocie nabycia akcji Spółki Szpitale Tczewskie S.A przez EMC instytut Medyczny S.A. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Pilczycka 144-148. Wadium zostało wpłacone.
W związku z powyższym Zespół ds. negocjacji kontynuuje prace zgodnie z regulaminem przeprowadzanie negocjacji, który stanowi załącznik do uchwały Nr 80/321/12 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie powołania Zespołu ds. negocjacji oraz ustalenia Regulaminu przeprowadzenia negocjacji.
Zgodnie z regulaminem Zespół ds. negocjacji przystąpi teraz do negocjacji w formie bezpośrednich rozmów z umocowanymi przedstawicielami Oferenta. Po zakończeniu negocjacji podmiot uczestniczący przedłoży na piśmie proponowane przez siebie wiążące warunki zawarcia umowy.
O wyniku negocjacji Przewodniczący Zespołu niezwłocznie informuje Zarząd Powiatu Tczewskiego, przedstawiając pisemną rekomendację wraz z ofertą i materiałami dodatkowymi . Zarząd Powiatu Tczewskiego dokonuje wyboru zaproponowanego przez Zespół podmiotu bądź odrzuca tą propozycję, bądź zaleca kontynuowanie negocjacji. W przypadku dokonania wyboru przez Zarząd, zwraca się on do Rady Powiatu o wyrażenie zgody na zbycie akcji.
Czas prowadzenia negocjacji przez Zespół nie jest związany określonym terminem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto