Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś światowy dzień snu. Sen stał się dobrem luksusowym. Oto co zrobić, by w końcu się wyspać

MC
Porady ekspertów jak dobrze spać
Porady ekspertów jak dobrze spać pexels
W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często zapominamy o tym, a dla wielu przespana noc staje się dobrem luksusowym. Bezsenność i przemęczenie to domena naszych czasów, będąca skutkiem szybszego stylu życia i nadmiernej aktywności w cyfrowej rzeczywistości.

Sen wydłuża życie

Należy przypomnieć, że w trakcie snu zachodzą istotne procesy regeneracyjne, konsolidacji pamięci oraz oczyszczania mózgu z toksyn. Brak odpowiedniej ilości snu może mieć poważne konsekwencje dla naszego codziennego funkcjonowania.

Obniża on poziom koncentracji, co może przeszkadzać w pracy, szkole czy nawet prowadzeniu samochodu. Jednak to nie wszystko. Badania naukowe wskazują, że chroniczny brak snu może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Harvarda, osoby, które regularnie śpią mniej niż 6 godzin na dobę, mają o 48% większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy choroby serca. Dodatkowo, badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że brak snu może wpływać negatywnie na funkcje poznawcze, w tym pamięć, uwagę i zdolność do podejmowania decyzji.

- Zdrowy sen jest jednym z czynników obniżających ryzyko przedwczesnego zgonu - mówi Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu z firmy Emma Sleep - Pamiętajmy o tym na co dzień i dbajmy o jego jakość. Dlatego, aby poprawić jakość snu zalecam stosowanie się do porad.

Porady na dobry sen

Pierwsza z nich to eliminacja z wieczornej rutyny spożywania ciężkich posiłków oraz picia alkoholu, które mogą prowadzić do zaburzeń snu oraz nadmiernego stymulowania mózgu. Zamiast tego, warto sięgnąć po naturalne metody relaksacji, które pomogą w uspokojeniu organizmu i przygotowaniu go do snu. Wprowadzenie tych zasad do naszej rutyny może przyczynić się do poprawy jakości snu oraz ogólnego stanu zdrowia.

Jak się wyspać

Szacuje się, że w Polsce nawet połowa Polaków boryka się z problemem bezsenności, co sprawia, że jesteśmy w czołówce najbardziej niewyspanych narodowości w Europie. Chcąc się wyspać często szukamy dróg na skróty. W Polsce leki nasenne są drugimi najczęściej przepisywanymi lekami przez lekarzy w Polsce, zaraz po lekach kardiologicznych.

Farmakoterapia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, a wdrożona zbyt pochopnie może prowadzić do uzależnienia i dalszych problemów ze zdrowiem. Eksperci zalecają, aby w pierwszej kolejności zmienić swoje nawyki związane ze snem, co może pomóc przespać noc i obudzić się wypoczętym.

- Ważne jest także utrzymanie regularności w harmonogramie snu oraz stworzenie spokojnego i wygodnego środowiska do spania. Unikanie ekranów przed snem jest kluczowe, ponieważ światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może zakłócać rytm snu poprzez hamowanie produkcji melatoniny, co utrudnia zasypianie i prowadzi do zaburzeń snu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na jakość materaca, który odgrywa istotną rolę w zapewnieniu komfortowego i zdrowego wypoczynku - dodaje Schnorbach.

CZYTAJ TAKŻE: Tak objawia się niedobór omega-3. Skutek braków to nie tylko częstsze infekcje. Zobacz, jak rozpoznać niski poziom tych kwasów tłuszczowych

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś światowy dzień snu. Sen stał się dobrem luksusowym. Oto co zrobić, by w końcu się wyspać - Dziennik Bałtycki

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto