Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Gniew. ,,Koniec żniw, czas podziękowań''

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Święto plonów w gminie Gniew obchodzone było w niedzielę, 18 września w Piasecznie. Do tronu MB piaseckiej przyszli się pokłonić przede wszystkim rolnicy z pięknymi wielobarwnymi wieńcami. Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli państwo Bożena i Bogdan Kamrowscy ze Szprudowa. Uroczystą mszę św. odprawił ks. Piotr Lipkowski, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Pelplińskiej.

Procesja, w skład której weszli przedstawiciele sołectw, kół gospodyń wiejskich, ogrodów działkowych, producentów rolnych i wiernych wyruszyła spod piaseckiego kościoła o godzinie 10.15. Oprawę muzyczną podczas niedzielnych uroczystości zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Piaseczna.

- Po ustawieniu figury Najświętszej Maryi Panny i powitaniu zebranych przez ks. proboszcza Andrzeja Ossowskiego na tegorocznej celebrze, głos zabrał członek zarządu powiatu tczewskiego Bogdan Badziong. W imieniu własnym oraz starosty powiatu tczewskiego serdecznie powitał rolników, delegacje z wieńcami oraz włodarzy naszej gminy. Przedstawiciel tczewskiego starostwa mówił o historii dożynek, wyrażając radość z kultywowania już kilkunastoletniej tradycji organizacji piaseckich uroczystości dożynkowych - przekazali pracownicy UMiG Gniew.

Ks. Piotr Lipkowski wspominał jak 54 lata temu Jan Paweł II z wielkim szacunkiem na naszych oczach całował piasecką ziemię, polską ziemię, która domaga się ciężkiej pracy rolnika. Poświęcenie plonów podczas niedzielnych uroczystości było podziękowaniem za ich trud.

Na koniec nabożeństwa głos zabrał burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki. Włodarz mówił o pięknej tradycji, wartościach i poszanowaniu ciężkiej pracy rolnika, dzięki której na naszych stołach mamy chleb, dziękując wszystkim jednocześnie za udział w niedzielnej modlitwie.

W imieniu posła RP Kazimierz Smolińskiego głos zabrał jego asystent Sebastian Dadaczyński, który pełni również funkcję zastępcy dyrektora oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gdańsku. W imieniu posła podziękował organizatorom za zaproszenie, rolnikom za trud pracy na roli, za budowanie wspólnoty oraz kultywowanie tradycji. Na ręce Starostów Dożynkowych przekazał list gratulacyjny.

Ukoronowaniem całorocznego trudu rolników gminy Gniew były składane wieńce oraz dary z płodów ziemi, będące jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne plony.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie
Na tydzień przed dożynkami gminy Gniew w Piasecznie miały miejsce uroczystości odpustowe.

Do Matki Boskiej Piaseckiej z modlitwą, podziękowaniem i prośbami przybyły tysiące pątników.Piaseczno jest najstarszym na Pomorzu miejscem objawień Matki Bożej. Pierwszy cud miał miejsce w 1378 roku. Znakiem rozpoznawczym piaseckiego sanktuarium jest łaskami słynąca Figura Madonny z Dzieciątkiem noszącej tytuł Królowej Pomorza i Matki Jedności. Koronował ją 8 września 1968 roku ówczesny kardynał Karol Wojtyła z polecenia prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Cudowna figura MB na co dzień znajduje się ołtarzu głównym ustawionym w prezbiterium kościoła, wykonanym w poł. XVIII w. Odpust jest jednym z niewielu okazji, kiedy jest ona wyprowadzana z kościoła farnego w procesji do Sanktuarium. Centralnym punktem odpustu była msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Uroczystościom odpustowym towarzyszył jarmark.

Dożynki gminne w Piasecznie zakończyły oktawę odpustu

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto