Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie dla gminy Gniew na ochronę środowiska

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
UMiG Gniew
Gmina Gniew otrzymała 10 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację zadania pn. Ochrona rzadkich gatunków roślin w rezerwacie przyrody ”Opalenie” i jego sąsiedztwie.

Projekt przyczyni się do zachowania i poprawy warunków bytowych zbiorowisk roślinnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych występujących w pasie drogowym Opalenie-Mała Karczma wzdłuż granicy rezerwatu przyrody „Opalenie”.

Przedmiotowe zbiorowiska roślinne z groszkiem wielkoprzylistkowym, pluskwicą europejską, lilia złotogłów dzięki właściwemu wykaszaniu poboczy, usuwaniu podrostu drzew i krzewów oraz usuwaniu ściętej biomasy znalazły optymalne warunki rozwoju, a populacja poszczególnych gatunków dla których m in. powołano rezerwat wzrasta. Szacuje się, że stanowisko groszku wielkoprzylistkowego w rezerwacie Opalenie jest jednym z największym w kraju.

Zmiana sposobu oraz terminów wykaszania poboczy w latach 2018 i 2019 wpłynęła pozytywnie na rozwój populacji groszku wielkoprzylistkowego, a doświetlenie i odsłonięcie podłoża zaowocowało pojawieniem się nowych stanowisk pluskwicy europejskiej i lili złotogłów. Kontynuacja zmienionego sposobu wykaszania poboczy jest rekomendowanym przez Prof. Jacka Herbicha sposobem na zachowanie i rozwój cennych zbiorowisk roślin kserotermicznych na tym terenie.

Celem projektu jest przywrócenie i utrzymanie właściwych dla rozwoju groszku wielkoprzylistkowego oraz innych gatunków chronionych warunków świetlnych i glebowych na obszarze około 8000 m2.

Zadanie zostanie wykonane przez firmę zajmująca się utrzymaniem terenów zielonych, posiadającą stosowne doświadczenie oraz sprzęt pozwalający na wykonanie zlecenia.

Jak będą wyglądać prace?

Prace będą polegały na wykoszeniu ręcznie lub maszynowo roślinności zielnej z pasa o szerokości około 5m po obu stronach drogi, usunięcia podrostu drzew i krzewów oraz ewentualnej niezbędnej korekty koron drzew umożliwiając tym samym optymalne doświetlenie stanowisk roślin chronionych. Usunięcie skoszonej biomasy poza teren rezerwatu i pobocza po przeciwległej stronie drogi

Dodatkowym elementem projektu jest opracowanie i wydruk ulotki o zasobach przyrodniczych gminy Gniew w tym o rezerwacie „Opalenie” i realizowanych tu zabiegach czynnej ochrony przyrody, oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych na temat form ochrony przyrody.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto