Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

169 lat temu położono kamień węgielny pod Most Tczewski

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Dziś mija 169 lat, od położenia kamienia węgielnego pod budowę najdłuższego na świecie w tamtym czasie - Mostu Tczewskiego. To tutaj 1 września 1939 r. spadły pierwsze bomby podczas II wojny światowej. Niestety, zabytkowy most wciąż czeka na dokończenie odbudowy wynikającej ze zniszczeń wojennych. Z okazji rocznicy opublikowano specjalny filmik – timelapse, dokumentujący zakończony w maju drugi etap odbudowy Mostu Tczewskiego. Na razie mieszkańcy czekają na decyzję rządu w sprawie sfinansowania kolejnych prac. W czasie kampanii prezydenckiej zapewniano, że most zostanie odrestaurowany w latach 2021-23 ze środków budżetu kraju.

Za symboliczny początek budowy kolejowo-drogowego Mostu Tczewskiego przyjmowany jest dzień 27 lipca 1851 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny. W obecności ówczesnego króla Prus Fryderyka Wilhelma IV w fundamencie zachodniego przyczółka ukryto wówczas kapsułę czasu. W kwietniu 2019 r. podczas odbudowy Mostu Tczewskiego udało się ją odnaleźć i otworzyć. W środku kapsuły odnaleziono 10 pruskich monet z połowy XIX wieku oraz dwa pergaminy z treścią w języku niemieckim. Treść pergaminów na razie nie jest jeszcze znana - trwają prace nad odczytaniem i przetłumaczeniem tej treści.

Timelapse ukazujący przebieg prac przy II etapie odbudowy Mostu Tczewskiego

Timelapse ukazujący rozbiórkę powojennych przęseł ESTB (w ich miejscu pojawią się nowe przęsła stylizowane na XIX-wieczne) został stworzony przez firmę Alarmowy.pl na podstawie obrazu z kamery dokumentującej postęp prac przy odbudowie mostu, sfinansowanej ze środków powiatu tczewskiego i Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa.

Co roku w powiecie tczewskim 12 października (na pamiątkę dnia otwarcia mostu - 12 października 1857 r.) obchodzone jest Święto Mostu Tczewskiego związane z uczczeniem otwarcia najsłynniejszego zabytku Tczewa. W XIX w.u długość Mostu Tczewskiego wynosiła 837 m - w momencie otwarcia był to najdłuższy most na świecie. Dwa lata później tytuł przejął most Wiktorii w Kanadzie. W 1912 r. Most Tczewski został wydłużony do ok. 1030 metrów z uwagi na przesunięcie wałów wiślanych.

Most Tczewski jest miejscem wybuchu II wojny światowej – pierwsze bomby spadły w pobliżu mostu wcześniej niż na Westerplatte czy Wieluń, bo 1 września 1939 r. o godzinie 4:34. Właśnie z tego powodu na prośbę Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu oraz inicjatorów petycji #MostTczewskiJakWesterplatte Muzeum II Wojny Światowej planuje stworzyć w Tczewie filię swojej placówki o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Można będzie poznać nie tylko burzliwą historię dwóch Mostów Tczewskich, ale i historię mostownictwa w ogóle. Dodatkową atrakcją będzie 169-letni kamień węgielny, w którym ukryta była kapsuła czasu – kamień ten znajduje się na najniższej kondygnacji zachodniego przyczółka, w którym będzie się mieściła główna siedziba Muzeum Mostów Tczewskich.

Przypomnijmy, ostateczna odbudowa Mostu Tczewskiego została zainicjowana w 2012 r., czyli 67 lat po zakończeniu II wojny światowej. Do dziś na odbudowę wydano ponad 70 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze ok. 200 mln zł. W maju 2020 r. zakończono drugi etap odbudowy – był to etap niekompletny. Obecnie w Tczewie zamiast mostu znajduje się kilometrowe molo z wielką wyrwą nad nurtem rzeki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto