Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. ZOBACZ jak obchodzili ją w Tczewie

Sebastian Dadaczyński
W Tczewie odbyły się uroczystości związane z trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej. Przed południem na największym osiedlu - Suchostrzygach - zorganizowano krótki apel i złożenie kwiatów pod "Dębem Katyńskim". Wieczorem zaś uroczystości przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki przy ul. kardynała Wyszyńskiego na Starym Mieście, w którym gościł prezydent RP Lech Kaczyński.

W środę o godz. 11 między Gimnazjum nr 3, a ulicą Armii Krajowej 53 odbyła się uroczystość dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wzięli w niej udział; delegacja młodzieży Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Wyszyńskiego, Rada Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Administracja Osiedla Suchostrzygi I, wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa, szef miejskiego koła PiS-u Zenon Żynda, dyrektor Gimnazjum nr 3 Tomasz Szulc i b. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 Franciszek Drelich.

- Spotykamy się tu przed Dębem Katyńskim. Posadziliśmy go po katastrofie w 2010 roku. Ma być wyrazem solidaryzowania się z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i hołdem dla wszystkich, którzy zginęli lecąc na obchody uczczenia pamięci 70-lecia mordu katyńskiego. Cześć ich pamięci - powiedziała przewodnicząca Rady Osiedla, a zarazem radna miasta Gertruda Pierzynowska, po czym poprosiła przybyłego księdza o modlitwę, a wszystkich zebranych o minutę ciszy.

Duchowny wyraził radość, że pamięta się o zmarłych, a młodzież uczy się patriotycznych postaw.

Także w środę przed pamiątkową tablicą na budynku Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, w którym gościł prezydent RP Lech Kaczyński, spotkali się m.in. miejscowi działacze PiS, przedstawiciele Stowarzyszenia "Zawsze Solidarni" i członkowie klubu "Gazety Polskiej". Było ich mniej, niż w ubiegłym roku, ale spora grupa pojechała autokarem na centralne uroczystości do Warszawy.

- W sprawie katastrofy smoleńskiej, podobnie jak w przypadku kłamstwa katyńskiego, mamy prawo żądać prawdy. Zwłaszcza, że jedna trzecia Polaków uważa, iż była skutkiem zamachu. Z kolei ponad połowa rodaków mówi, że najważniejsze pytania dotyczące przyczyn tej tragedii wciąż pozostają bez odpowiedzi - mówił były poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Co ciekawe - podobnie jak w ubiegłym roku - przed CKiS był też radny miejski z PO Włodzimierz Mroczkowski. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że przybył tu nie jako polityk, a obywatel, by oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Dodajmy, że Kazimierz Smoliński z PiS zaproponował wszystkim, by przeszli na wiadukt 800-lecia Tczewa im. Marszałka Macieja Płażyńskiego, który był jednym z założycieli PO. Na wiadukcie znajduje się tablica upamiętniająca tragicznie zmarłego parlamentarzystę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto