Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: przez żołądek do partnerstwa [FOTO, WIDEO]

Andrzej Radomski
W internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie władze powiatu tczewskiego ugościły delegację z partnerskiego powiatu wodzisławskiego konferencją poświęconą kulinarnym obyczajom Kociewia i Śląska.

Po powitalnych przemowach dyrektora ZSE, Jerzego Cisewskiego, oraz dwóch starostów, tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego oraz wodzisławskiego Tadeusza Skatuły, głos oddano ekspertom kulinarnym. O kuchni śląskiej krótko opowiedział Remigiusz Rączka, znany z programu telewizyjnego „Rączka gotuje”.

- Rolada, kluski śląskie kapusta modra, dziś najczęstsze niedzielne dania na Śląsku, kiedyś podawane były wyłącznie przy okazji świąt - opowiadał o najbardziej znanych dziś śląskich potrawach. Podkreślał też bogactwo różnych rodzajów zup, jakie występują w kuchni tego regionu, uzależnione od najpopularniejszych w danym okresie roślin, jak szczaw czy botwina.

Krystyna Gierszewska z Kociewskiego Forum Kobiet podkreślała z kolei, że choć obie kuchnie, kociewska i śląska, są pod wieloma względami odmienne, posiadają też wiele punktów stycznych, np. popularnym kluskom śląskim bardzo blisko do naszych golców. Opowiedziała też o kilku potraw naszego regionu, które zostały zarejestrowane jako dania kociewskie – fefernuski, grochowinki, zupa szczawiowa i bómbómy z dekla – oraz o dwóch, które na rejestrację czekają: gryzie i smalcu ze skrzeczkami.

Druga część konferencji poświęcona już była nie tematom kulinarnym, ale edukacyjnym i zawodowym. Dyrektorzy dwóch bliźniaczych placówek, Maria Lach z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu oraz Jerzy Cisewski opowiedzieli o swoich szkołach, przedstawili stosowane dobre praktyki i plany rozwoju. Na koniec uroczyście podpisano porozumienie o partnerstwie między ZSE w Tczewie oraz Pracodawcami Pomorza. Ze strony szkoły swoje podpisy złożyli dyrektor Cisewski i Halina Grobelna, a w imieniu Pracodawców – Grzegorz Sobieralski i Ryszard Dobrowolski. W jego ramach obie instytucję będą m.in. wspólnie układać programy kształcenia i szkolenia zawodowego i organizować spotkania robocze w celu optymalizacji procesów nauczania zawodu.

- Podpisanie tego porozumienia pozwoli nam na znacznie ściślejszą współpracę z Pracodawcami Pomorza - podkreślał Cisewski.

W czasie, gdy w internacie dyskutowano o edukacji i przyszłości młodzieży na rynku pracy, w samej szkole Krystyna Gierszewska i Remigiusz Rączka poprowadzili dla uczniów specjalne warsztaty, przybliżające zarówno kuchnię Kociewia, jak też Śląska. Jej owocem był wieńczący spotkanie dwóch powiatów lunch, na którym kuchnię kociewską reprezentowały m.in. golce i zupa kasza (czyli kociewski krupnik), a kuchnię śląską – takie rarytasy, jak żurek z maślanki czy szpajza cytrynowa na deser.

Potraw gości ze Śląska, jak również dań kociewskich, będzie też można skosztować jutro, podczas XII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego w Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie (ul. Królowej Marysieńki 10).

XII TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W TCZEWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto